مخالفت گسترده عراقی ها با اقدام اخیر آمریكا علیه ایران

بغداد – ایرنا – در حالی كه برخی كشورهای وابسته نسبت به تهدیدهای آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران سكوت كرده اند، رهبران و شخصیت های سیاسی موثر در عراق با صدای رسا به مخالفت گسترده با اقدامات یكجانبه و غیرقانونی ترامپ علیه ایران پرداخته اند.

به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا از دوشنبه گذشته تصمیم به تمدید نكردن معافیت برای خریداران نفت ایران را اعلام كرد اما مقامات و شخصیت های اثر گذار در روند سیاسی عراق، در بیانیه ها و اظهاراتی با اقدام تحریمی جدید آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت كردند.
ازنخست وزیرعراق گرفته تا برخی وزارتخانه های مهم طرف قرارداد با ایران و تا شخصیت ها و رهبران سیاسی، نسبت به اقدام جدید تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت كرده و حتی گفته شده است كه بخش زیادی از تعاملات تجاری و اقتصادی بین عراق و ایران خارج چارچوب مجازات های تعریف شده آمریكا است و مشمول آن نمی شود.

*** بخش بهداشت، درمان و دارو از تحریم ها مستثنا است
وزیر بهداشت و محیط زیست عراق در جریان امضا پنج سند همكاری در زمینه بهداشت، دارو و درمان با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كشورمان در بغداد در دو روز گذشته در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا تاكید كرد كه تحریم های آمریكا یك موضوع سیاسی است و همكاری های بهداشتی بین ایران و عراق از این گونه مسائل سیاسی به هیچ وجه متاثر نمی شود.
«علاء الدین علون» ادامه داد كه همكاری های بهداشتی و درمانی بین دو كشور هرگز متاثر از اینگونه مسائل سیاسی نمی شود بلكه عراق برای گسترش و هماهنگی بیشتر همكاری ها بین دو كشور در این حوزه تلاش می كند.
علوان شامگاه دوشنبه بعد از پایان دور نخست مذاكرات با «سعید نمكی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری مشترك در پاسخ سوال خبرنگار ایرنا گفت كه تحریم های یكجانبه آمریكا به هیچ وجه بر روی همكاری های بهداشتی و درمانی بین عراق و جمهوری اسلامی ایران اثر گذار نخواهد بود.

*** نخست وزیر عراق: تحریم ها فقط شامل نفت ایران است
نخست وزیر عراق نیز در كنفرانس هفتگی سه شنبه خود تاكید كرد كه تصمیم اخیر «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریكا بر ضد جمهوری اسلامی ایران فقط مختص خرید و فروش نفت است.
«عادل عبدالمهدی» با اشاره تلویحی به ادامه صادرات گاز و برق از جمهوری اسلامی ایران به عراق اضافه كرد كه عراق به صورت روزانه در این خصوص در حال گفت وگو (با آمریكایی ها) است.

***وزارت برق عراق: برق و گاز ایران از تحریم ها مستثنا هستند
در همین راستا وزارت برق عراق نیز این موضع نخست وزیر عراق را تایید كرد و گفت كه به رغم مجازات های تازه رییس جمهوری آمریكا در خصوص عدم معافیت كشورهای خریدار نفت از ایران اما واردات گاز از ایران به عراق ادامه می یابد.
«معصب المدرس» در بیانیه ای اضافه كرد كه عراق در حال حاضر روزانه حدود 26 میلیون فوت مكعب گاز از ایران وارد می كند و از محل صادرات این گاز، دو هزار و 800 مگاوات در ساعت به شبكه برق عراق تزریق می شود.
وی اضافه كرده است كه انتظار می رود میزان واردات گاز از ایران از آغاز ژوئن (اواسط خردادماه 98) به 35 میلیون فوت مكعب گاز در روز برسد تا به این ترتیب میزان تولید برق ناشی از آن به سه هزار و 500 مگاوات برسد.
المدرس تاكید كرد كه جمهوری اسلامی ایران همچنین یك هزار و 200 مگاوات در ساعت روزانه از طریق شبكه برق خود به شبكه برق عراق تزریق می كند تا در مجموع میزان برق دریافت شده از ایران به 4 هزار و 700 مگاوات برسد.
همزمان رسانه های عراق نیز به نقل از یك منبع در وزارت برق عراق نوشتند كه اظهارات «مایك پمپئو» وزیر خارجه آمریكا متعاقب تصمیم ترامپ در خصوص پایان معافیت ها شامل وزارت برق نمی شود بلكه فقط شامل كشورهایی است كه از ایران نفت خام خریدار می كنند.

***نوری المالكی بار دیگر نقش برجسته ایران در مبارزه با داعش را یادآور شد
«نوری المالكی» نخست وزیر اسبق عراق در اظهاراتی كه جدیدا در سطح رسانه های عراق منتشر شده، همزمان با اعمال بسته جدید تحریم های امریكا علیه جمهوری اسلامی ایران، اطلاعات تازه ای را از نقش بزرگ ایران در مبارزه با تروریسم در عراق فاش ساخته است.
المالكی در سالروز تشكیل الحشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) در اظهاراتی كه روز سه شنبه منتشر شد گفت: در اوایل تشكیل گروه تروریستی داعش در سال 2014 میلادی و مبارزه عراق با این گروه تروریستی، جمهوری اسلامی ایران پنج هواپیما از نوع سوخو در اختیار عراق قرار داد.
نخست وزیر وقت عراق در پاسخ به این سوال كه آیا بغداد چنین درخواستی از تهران داشته است، گفت: بله ما از جمهوری اسلامی ایران درخواست كردیم و آنها هم به درخواست ما پاسخ مثبت دادند، اما بقیه كشورها كه ما از آنها درخواست كمك كردیم، همه جواب رد به ما دادند.
نوری المالكی در اشاره به نظر می رسد به آمریكا و كشورهای غربی است، گفت: ما از این كشورها نه درخواست ارتش و نه درخواست نیرو كردیم بلكه درخواستمان فقط این بود كه آنها با جنگنده مواضع داعش در منطقه الجزیره (شمال غرب و كانون هجوم عراق) را بمباران كنند اما آنها این كار را هم نكردند.
وی افزود: ما از جمهوری اسلامی ایران هواپیمای سوخو درخواست كردیم و آنها با موافقت و دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی، پنج جنگنده از این نوع در اختیار ما قرار دادند.
وی در ادامه گفت: برخی امكانات را نیز خود جمهوری اسلامی ایران برای ما ارسال می كرد بدون اینكه از آنها درخواست كنیم زیرا آنها از طریق پیگیری نبرد نیازهای ما را درك می كردند و بدون آن كه درخواست كنیم آنها را برای ما ارسال می كردند.
المالكی افزود: جمهوری اسلامی ایران حتی هواپیمای بدون سرنشین هم در اختیار ما گذاشت چون آن ها می دانستند كه این جنگ نیاز به این نوع از هواپیماها دارد و آن را در اختیار ما قرار دادند و ما آن را در جنگ استفاده كردیم.

***سید عمار حكیم: سیاست تحریم اقتصادی، مشكلی را حل نمی كند
از جمله رهبران سیاسی برجسته عراق كه با نظام تحریم های جدید آمریكا مخالفت كرده، «سید عمار حكیم» تاكید كرده است كه عراق با سیاست به محرومیت كشاندن ملت ها مخالفت است.
رهبر جریان حكمت ملی عراق در دیدار با «جوی هود» كاردار سفارت آمریكا در بغداد تاكید كرد كه سیاست تحریم اقتصادی و محرومیت دادن به ملت‌ها، سیاستی بی فایده است و نمی‌تواند كمكی به حل اختلافات كند.
وی خاطرنشان ساخته است كه بهترین راه حل برای حل اختلافات فی ما بین گفت ‌و گو و مذاكره است.

***سیاستمدار برجسته عراق: عراق به تحریم های آمریكا علیه ایران پایبند نباشد
از طرفی وزیر سابق چندین وزارتخانه عراق و از سیاستمداران شاخص عراقی از دولت این كشور خواست كه به تحریم های آمریكا علیه ایران اهمیت نداده و به آن پایبند نباشد.
«باقر جبر الزبیدی» از رهبران سیاسی شاخص عراق روز سه شنبه در بیانیه ای تاكید كرد: سیاست های دشمنانه ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران و تهدیداتی كه دولت آمریكا علیه یك كشور مسلمان انجام می دهد و می خواهد ملت آن را در فشار و محرومیت قرار دهد، محكوم است.
وی از تمامی دولت های آزاده جهان و به ویژه دولت های اسلامی خواست كه این تحریم های ناعادلانه كه ساده ترین قوانین حقوق بشر را نقض می كند و ملت ها را محروم كرده و به آن ستم می كند، رد كرده و به آن عمل نكنند.
وی در ادامه گفت: دولت هایی كه از این تحریم ها حمایت كردند از فریب و خیانت سیاست آمریكا مانند آنچه در بهار عربی در برخی كشورهای عربی رخ داد، در امان نخواهند بود.
وی با درخواست از دولت عراق برای عدم پایبندی به این تحریم ها گفت: این تحریم های ظالمانه جز افزایش انسجام و همبستگی ملت ایران با رهبری خود هیچ تاثیری نخواهد گذاشت.

*** معاون نخست وزیر سابق عراق: اجرای تحریم های آمریكا، نقض حاكمیت عراق است
'بهاء الاعرجی' از سیاستمداران عراقی و معاون نخست وزیر سابق عراق (حیدر العبادی) گفت: پایبندی به تصمیم اخیر امریكا در خصوص استثنا قایل نشدن برای عراق نقض حاكمیت ملی عراق است.
وی گفت: این تصمیم یكجانبه آمریكا یك مصوبه بین المللی نیست و پایبندی برخی كشورها به آن از منظر سیاسی است و وجهه قانونی ندارد.
سیاستمدار عراقی افزود: پایبندی به تحریم های یكجانبه آمریكا در تعارض با رویكرد جدید سیاسی عراق مبنی بر گشودن درهای باز به روی همه همسایگان و در تضاد با منافع ملی عراق است.
وی از همه فراكسیون ها اعم از موافقان و مخالفان خواست كه از سیاست دولت عراق در ادامه تعامل با ایران با هدف حفظ استقلال تصمیم گیری در عراق حمایت كنند.

***عضو كمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق: پیوستن بغداد به نظام تحریم علیه ایران اشتباه است
عضو كمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق گفته است كه عراق درصدد تحت فشار قرار دادن طرف آمریكایی برای تجدید نظر در تصمیم خود و مستثنا قائل شدن بغداد از نظام تحریم های یكجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران است.
«حسن فدعم» از فراكسیون اصلاح نزدیك به جریان صدر و احزاب لیبرال دموكرات عراق گفته است كه انتظار می رود در نتیجه این فشارهای عراق، واشنگتن بار دیگر بغداد را از این تحریم ها مستثنا كند.
وی گفته است كه سیاست عراق در منطقه مبتنی بر تبادل منافع مشترك خصوصا با كشور جمهوری اسلامی ایران است زیرا ایران كشوری مهم در منطقه است و عراق دارای روابط طولانی مدت و مشترك و حجم تبادلات تجاری بالایی با این كشور است.
وی خاطرنشان ساخته است كه عراق مصلحتی در تبدیل شدن به اهرمی برای تحت فشار قرار دادن ایران ندارد و اگر روزی بغداد بخواهد به نظام تحریم های یكجانبه آمریكا بپیوندند دچار اشتباه شده و منافع و اقتصاد عراق از آن آسیب می بیند.
فدعم از جمله حوزه هایی كه عراق بیشتر از آن آسیب خواهد دید در بحث انرژی ذكر كرد و گفت كه عراق در آستانه فصل گرما است و حداقل خواهان شش ماه دیگر معافیت از نظام تحریم ها برای عبور از فصل گرما است.

***ائتلاف «نوری المالكی» مخالف اعمال تحریم علیه ایران است
عضو فراكسیون پارلمانی ائتلاف دولت قانون به رهبر «نوری المالكی» نخست وزیر اسبق عراق، از بغداد خواسته است به تحریم های جدید آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران پایبند نباشد.
«منصور البعیجی» در بیانیه ای گفته است كه دولت عراق باید از پایبندی به تحریم های آمریكایی وضع شده علیه جمهوری اسلامی ایران خودداری كند زیرا هدف این تحریم ها ملت ایران است.
وی با یادآوری تحریم های 13 ساله اعمال شده بر عراق در دهه 90 قرن گذشته و رنج و مشقتی كه ملت عراق از آن كشید افزود كه ملت عراق در گذشته از تحریم های اقتصادی رنج كشیده و نباید به اعمال آن بر دیگر ملت ها كمك كند.
البعیجی تاكید كرده است كه آمریكا از طریق این گونه تحریم ها درصدد پیشبرد پاره ای برنامه ها در منطقه است، بنابراین عراق باید به سیاست ثابت خود در پشتیبانی از كشورهایی كه در كنارش ایستادند ادامه بدهد و از فشارها نهراسد.
وی از تمامی كشورهای جهان و مسلمان خواسته است كه با این تحریم های ظالمانه علیه ایران مخالفت كنند و گفته است كه این تحریم ها در تعارض با ساده ترین اصول حقوق بشر است زیرا ملت ایران را هدف قرار داده است.

***اخراج نظامیان آمریكا از عراق به جای معافیت بغداد از تحریم ها
برخی از شخصیت ها و حتی در شبكه های اجتماعی در طول ماههای اخیر كه بحث لایحه قانونی پارلمان عراق برای اخراج نظامیان آمریكا از عراق مطرح شده، همزمان با تصمیم تازه ترامپ به عدم معافیت خریداران نفت از ایران، طرح گزینه اخراج نظامیان آمریكا ازعراق به جای معافیت بغداد از نظام تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح كرده اند.
این عده گفته اند كه عراق می تواند به این ترتیب واشنگتن را تحت فشار قرار دهد تا از این گذر سطح مناسبات تجاری و اقتصادی حیاتی خود با جمهوری اسلامی ایران را حفظ كند.
در راستای این فشارها بر واشنگتن، «حسن الجحیشی» از فراكسیون «سائرون» نزدیك به مقتدا صدر در اظهاراتی خبری امروز سه شنبه گفته است كه مسئله اخراج نیروهای آمریكایی از خاك عراق، تصمیمی است كه از آن عدول نخواهد شد.
وی اضافه كرده است كه هیچ فشار داخلی و خارجی نمی تواند نمایندگان پارلمان را از این تصمیم عدول دهد و لایحه قانونی اخراج نیروهای امریكایی در روزهای آینده برای قرائت اولیه در پارلمان مطرح می شود.
در حال حاضر دو فراكسیون بزرگ حامی دولت الفتح نزدیك به الحشد الشعبی و سائرون مورد حمایت مقتدا صدر ازحامیان اصلی طرح لایحه قانونی اخراج نیروهای آمریكایی از خاك عراق هستند.

***الحشد الشعبی همایش تقدیر از ایران در مبارزه با داعش برگزار می كند
تشكیلات بسیج مردمی الحشد الشعبی نیز مقارن با بسته جدید تحریم های آمریكا، در تقدیر از مواضع جمهوری اسلامی ایران، ظهر امروز چهارشنبه یك همایش گسترده در بغداد برگزار می كند كه 60 خانواده شهید مدافع حرم از ایران و لبنان به این مراسم دعوت شده اند.
تابلوهای تبلیغاتی این همایش بزرگ كه انتظار می رود با حضور مقامات عالی رتبه عراق و مقامات و مسوولانی از جمهوری اسلامی ایران از جمله سفیر ایران در بغداد همراه باشد، در سطح خیابان های بغداد نصب شده است.
باوجود همه اینها آمریكا همچنان بر وارونه كردن واقعیت ها نیروهای نظامی موثر جمهوری اسلامی ایران از جمله سپاه پاسدارن و نیروی قدس سپاه را در فهرست تروریسم قرار دهد و با نقض معاهدات بین المللی مانند برجام، می كوشد كه ایران را به خاطر پایبندی به این معاهدات بین المللی مجازات كند.

***نماینده ائتلاف الفتح: آمریكا سیاست های پلیدی دارد
تازه ترین گزارش حاكیست كه كاردار سفارت آمریكا در بغداد درصدد فراخوان رهبران و مقامات بلند پایه عراق به یك ضیافت شام است تا از خلال آن پیام ترامپ را در خصوص قطع روابط بغداد با تهران را به اطلاع آنها برساند.
برخی از نمایندگان و شخصیت ها مانند «حسن سالم» از فراكسیون «الفتح» به این اقدامات پلید آمریكا واكنش نشان داده و گفته است كه تاكنون این گزارش ها تایید نشده اما اگر هم صحیح باشد، جای تاسف است كه امركا سیاست تهدید و ارعاب را برای بسیج عمومی علیه جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته است.
سالم ادامه داده است كه سیاست های آمریكا، سیاست های پلیدی است كه هدف آن اعمال تحریم و مبارزه با ملت ها است و جمهوری اسلامی ایران از جمله كشورهایی است كه این روزها در معرض این سیاست های پلید آمریكایی قرار گرفته است.
وی در عین حال دور از ذهن ندانسته كه برخی از چهره های پلید عراقی به سفارت آمریكا بروند تا واشنگتن این سیاست های تازه خود را به آنها دیكته كند.
همزمان استاندار سابق نینوا كه در سقوط این استان به دست گروه تروریستی داعش در 2014 نقش اساسی داشت و الان متهم اصلی این پرونده است، از عراق خواسته است كه به نظام تحریم ها علیه ایران بپیوندد.
«اثیل النجیفی» افزوده است كه عراق باید منافع خود را در اولویت قرار دهد و از مخالفت با تحریم های آمریكا علیه ایران خودداری كند.
به رغم وجود پاره ای صداهای ناهنجار كه به ایران ستیزی و همسویی با محور آمریكایی – سعودی در داخل عراق شهرت دارند و بعضا جزو «داعش های سیاسی» خطاب می شوند اما رهبران اثرگذار، احزاب بزرگ سیاسی و مقامات بلندپایه و از همه مهمتر افكار عمومی عراق مایل به پیوستن به اعمال تحریم های یكجانبه امریكا علیه ایران نیستند بلكه بالعكس معتقد به ضرورت ایستادن در كنار ایران در این برهه حساس هستند.
خاورم *11*353*380*