نشست 100 فعال اقتصادی ایران و عراق با محور تقویت همكاریها

بغداد - ایرنا - بیش از یكصد فعال اقتصادی ایرانی و عراقی در نشستی مشترك در بغداد پایتخت عراق و با حضور مسئولان دو كشور بر تقویت همكاری ها میان دو طرف تاكید كردند.

به گزارش ایرنا، نشست مشترك یكصد شركت ایرانی و عراقی مشاركت كننده در نمایشگاه ایران پروژه عراق با محوریت فعالان اقتصادی شورای فعالیت های اقتصادی عراق سه شنبه شب در هتل شرایتون بغداد پایتخت عراق برگزار شد.
'سید موسی علیزاده طباطبایی' معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد، 'استبرق ابراهیم الشوك' معاون وزیر مسكن، عمران و شهرداری های عراق و 'ناصر بهزاد' علیزاده رایزن بازرگانی ایران در این نشست سخنرانی كردند.
طباطبایی با تقدیر از نقش فعالان اقتصادی دو كشور در تقویت روابط و همكاری های طی سالهای اخیر، گفت: ایران و عراق دو كشور دوست، برادر و همسایه هستند و تنها تعامل و منافع اقتصادی آنها را به یكدیگر پیوند نمی دهد بلكه مشتركات فراوان تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی دارند.
معاون سفیر ایران در بغداد گفت: ارتباط میان دو ملت و دو كشور ایران و عراق به اندازه وسیع و عمیق است كه هیچ طرفی نمی تواند آن را مخدوش كند.
علیزاده طباطبایی با اشاره به این كه تمركز فعالیت های نمایندگی های ایران در عراق طی دو سال گذشته روی روابط اقتصادی بوده است، بر تداوم حمایت از فعالان این حوزه و تلاش برای رفع موانع فعالیت آنان در دو كشور تاكید كرد.
وی سفرهای متقابل حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق را بسیار مهم و ثمربخش دانست و گفت: با انجام این سفرها و توافقات مهمی كه طی آن صورت گرفت، زمینه گسترش همكاری ها در حوزه های مختلف، بیش از پیش فراهم شده است.
'استبرق ابراهیم الشوك' معاون وزیر مسكن عراق نیز طی سخنانی در این نشست، روابط دو كشور را مستحكم و پیشرفته خواند و خواستار تبلور هر چه بیشتر نتایج سفر مقامات عالی دو كشور، در تقویت همكاری ها و سرمایه گذاری های مشترك میان ایران و عراق شد.
وی بازار عراق را برای ورود فعالان، شركت ها، سرمایه گذاران و صنعت گران ایرانی بسیار آماده توصیف كرد و گفت: همه در بخش های دولتی و خصوصی باید تلاش كنیم این روابط هر چه بیشتر گسترش یابد.
رایزن بازرگانی ایران در عراق نیز طی سخنانی در این نشست، مدرن سازی و توسعه زیرساختها در قالب پروژه ملی عراق را یادآور شد و گفت: برنامه و اهداف پیش بینی شده كشور عراق تمركز به انجام برنامه های اقتصادی است و براین اساس موضوع مدرن سازی و توسعه طرح های زیرساختی با توجه به برآورد نیاز استان های مختلف اجرایی خواهد شد.
وی افزود: براساس هدفگذاری ۲۰ میلیارددلاری تجارت ایران و عراق موضوع صنعت ساختمان بعنوان صنعت با مزیت كشور بدلیل برتری در مقیاس تولید و تنوع برای همكاری دوجانبه مورد توجه است.
بهزاد اظهارداشت: محورهای زیرساختی در بخش مدرن سازی شامل بهسازی، نوسازی و نوین سازی طرح هایی است كه عمدتا شامل پل و جاده سازی، مجتمع های مسكونی، بزرگراه و طراحی الگوهای سازندگی استاندارد بین شهری و .. است.
وی گفت: توسعه عراق براساس مزیت های منطقه ای این كشور با اولویت احیا صنایع سبك، راه اندازی واحدهای تولیدی در قالب زنجیره تكمیل محصول و افزایش كیفیت و كمیت كالاهای صنعتی و زراعی مصرفی صورت می پذیرد.
بهزاد یادآور شد: پیگیری طرح های بازرگانی و سرمایه گذاری مشترك ایران در عراق می تواند با برخی استان های منابع بنیان عراق نظیر استان بغداد-دیوانیه- نینوا-صلاح الدین، واسط، المثنی، نجف، كربلا و سلیمانیه در قالب تجاری شدن محلی كالاهای ایرانی در بازار هدف، تولید و سرمایه گذاری برای كاهش هزینه و حفظ موقعیت رقابتی آغاز شود.
در ادامه این نشست، تعدادی از فعالان اقتصادی ایران به معرفی حوزه فعالیت خود و زمینه های آماده برای همكاری با طرف های عراقی پرداختند.
نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران با عنوان «پروژه بغداد» با مشاركت 45 شركت بزرگ در تخصص های مختلف زیرساختی روز دوشنبه در بغداد گشایش یافت و تا پنجشنبه برپا خواهد بود.
در این نمایشگاه كه با حضور «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد آغاز به كار كرد، شركت هایی در زمینه های تجهیزات و مصالح ساختمانی، برق، فولاد، آهن آلات، كاشی و سرامیك و چوب و كابینت حضور دارند.
چندین شركت بخش خصوصی از استان های خوزستان و لرستان، شركت های فولاد مباركه، ذوب آهن اصفهان، جهان فولاد سیرجان، مجموعه صنعتی جیوود، اتاق بازرگانی خرمشهر از جمله شركت كنندگان در این نمایشگاه هستند.
سهم صادرات كالاهای ساختمانی و معدنی ایران به عراق در سال ۹۷ قریب به دو میلیارد دلار عنوان شده كه ۲۲ درصدكل صادرات ایران به عراق را تشكیل می دهد.
خاورم*10**380*