آیت الله مكارم شیرازی: كاهش پرونده های ورودی به دستگاه قضا نیازمند كار فرهنگی است

قم- ایرنا- آیت الله ناصرمكارم شیرازی از مراجع تقلید با اشاره به كثرت پرونده های موجود در دستگاه قضا، گفت: كار فرهنگی به منظور پیشگیری از وقوع تخلفات و كاهش پرونده های ورودی به این دستگاه ضروری است.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مكارم شیرازی، وی روز چهارشنبه در دیدار با رئیس قوه قضاییه، افزود: لازم است در این زمینه كار كارشناسی صورت گیرد و ضمن تهیه گزارش آماری دقیق، این مساله مورد آسیب شناسی قرار گیرد تا جلوی ورود این همه پرونده به قوه قضاییه گرفته شود.
آیت الله مكارم شیرازی با بیان توصیه هایی خطاب به رئیس و دیگر مسئولان دستگاه قضا، تصریح كرد: قوه قضاییه آبروی نظام اسلامی به شمار می آید و عدالت مطلوب خود را در این دستگاه نشان می دهد.
وی با تشریح برخی مشكلات اساسی موجود در قوه قضاییه، بر لزوم تشكیل كارگروه هایی برای آسیب شناسی و اقدام لازم برای رفع آن ها تاكید كرد و افزود: یكی از مشكلات مهم كه البته معلول عوامل مختلفی همچون كثرت پرونده ها و تشریفات دست و پاگیر است، روند طولانی رسیدگی به پرونده ها می باشد كه گاهی سبب می شود افراد از پیگیری حق خود و مراجعه به دادگستری صرفنظر كنند.
وی زندانیان مهریه را از دیگر مشكلات موجود در دستگاه قضا دانست و گفت: متاسفانه دادگاه ها در این زمینه اصل را بر 'ایسار' زوج می گذارند و فرد را زندانی می كنند تا 'اعسار' خود را ثابت كند! در حالی كه طبق مبانی دینی و فقهی اصل بر اعسار است نه ایسار، مخصوصا در مورد جوانان.
این مرجع تقلید خطاب به رئیس قوه قضاییه، تاكید كرد: شما باید كارگروهی برای رسیدگی به این مشكل كه بخش زیادی از جوانان را دچار مشكل كرده است، تشكیل دهید و با دقت و سرعت این مشكل را حل كنید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تقسیط مهریه، گفت: بدون شك وقتی مهریه تقسیط شد باید با پرداخت قسط اول زوجه تمكین كند، همان گونه كه در تمام معاملات اقساطی جنس را با پرداخت قسط اول تحویل می دهند نه این كه بگذارند بعد از پرداخت تمام اقساط كه گاهی در مورد مهریه به 45 سال طول می كشد، طرف تمكین كند.
وی همچنین خواستار نظارت دستگاه قضا بر فعالیت وكلا شد و تصریح كرد: مشاهده شده كه برخی وكلا با شگردهای مخصوصی به منظور دستیابی به منافع بیشتر، كاری می‌كنند تا روند رسیدگی به پرونده ها طولانی شود، در این خصوص باید فكری كرد.
آیت الله مكارم شیرازی همچنین افزود: گاه بعضی مرتكب قتل عمد شده اند و صاحبان خون به طور عمد در قصاص تاخیر می كنند و مجرم سال ها در زندان می ماند، در حالی كه این كار درست نیست، زیرا او فقط مستحق قصاص است نه مستحق سال ها زندان.
وی تاكید كرد: باید بلافاصله قصاص كنند و اگر نمی خواهند قصاص كنند با كفالت مجرم را آزاد نمایند تا موقع قصاص.
وی همچنین با تبریك انتصاب آیت الله رئیسی به سمت ریاست قوه قضاییه، برای وی در این مسئولیت حساس، مهم و خطیر آرزوی توفیق كرد و افزود: امیدواریم در دوره مدیریت حضرتعالی تحول همه جانبه ای در دستگاه قضا صورت گیرد چراكه شما مرد تحول هستید.
رئیس قوه قضاییه امروز با هدف دیدار و گفت وگو با مراجع عظام تقلید به شهر مقدس قم سفر كرد.
/2085/ 6133/