نماینده مجلس: كالاهای اساسی با ارز نیمایی وارد می شود

تبریز- ایرنا- عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این كه تا یك ماه آینده ارز مورد نیاز واردات كالاهای اساسی از سامانه نیما تامین خواهد شد، اظهار داشت: این امر موجب می شود از قاچاق این كالاها به خارج كشور جلوگیری شود.

به گزارش ایرنا، معصومه آقاپور روز چهارشنبه در ششمین دوره معرفی برترین شركت های منطقه غرب و شمالغرب كشور در تبریز با اشاره به اینكه در بودجه 98 حدود 14 میلیارد دلار برای تامین ارزاق عمومی در نظر گرفته شده است، افزود: ساز و كاری برای دولت طرح شده تا یارانه های نقدی و غیرنقدی خانوار افزایش یابد و این كار با ارایه سبدهای غذایی شروع شد.
نماینده مردم شبستر در خانه ملت با اشاره به اینكه ماهانه 35 هزار میلیارد ریال در قالب یارانه نقدی در كشور پول پاشی می شود، گفت: مجلس شورای اسلامی به دولت 3 ماه برای هماهنگی حذف یارانه های نقدی برای دسته بندی خانوار فرصت داده است.
آقاپور با تاكید بر هدفمندی توزیع یارانه ها، ادامه داد: پرداخت ماهانه این مبلغ به معنای این است كه زخمی كه باز شده ترمیم می شود و سر ماه روی آن فلفل و نمك می پاشیم.
وی اظهار داشت: ما از طریق سیستم بانكی به صورت خوشبینانه و با اعمال سیاست های تشویقی در نهایت می توانیم 11 هزار میلیارد ریال حجم نقدینگی را كم كنیم ولی آخر ماه دوباره 35 هزار میلیارد ریال به جامعه تزریق می شود كه این امر تاثیر سیاست های تشویقی در كاهش حجم نقدینگی را از بین می برد.
عضو كمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینكه دشمن جنگ را سر سفره و معیشت خانوار ایرانی و خاكریزهای مبارزه را داخل واحدهای تولیدی آورده است، افزود: با سیاست های شتاب زده در كشور، خاكریزها را دو دستی تقدیم دشمن می كنیم.
وی یادآوری كرد: دشمن با اعمال اهداف سیاسی علیه جمهوری اسلامی خواه ناخواه هیزمی به آتش بحران اقتصادی كشور ما می ریزد و آن را شعله ورتر می كند.
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دشمن در این زمینه كار خود را به خوبی انجام می دهد و از راه های مختلف مانند جنگ رسانه ای، تبلیغاتی و اقتصادی استفاده می كند.
آقاپور با اشاره به اینكه آفت های اقتصادی كشور یا منشاء سیاسی، پست های مدیریتی یا عدم ثبات دارد، ادامه داد: این دوران كوتاه مدت بوده و اگر این فشارها برداشته شود، اقتصاد ایران مثل فواره رشد خواهد كرد.
وی گفت: در پازل اقتصادی خاورمیانه كشورها به نوبت رشد اقتصادی خواهند داشت و این پازل باید یك سطح بالا بیاید ولی نوبت ها متفاوت است.
عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه فرصت ایران در این پازل كوتاه خواهد بود، اظهار داشت: ایران منابع، نیروی جوان، زمینه و زیرساخت تولید تكنولوژی را دارد و بجای 10 سال در مدت 3 سال می تواند رشد اقتصادی 7 درصد را تجربه كند.
آقاپور افزود: این فشار علیه جمهوری اسلامی ایران برای گرفتن فرصت ها و دادن آن به سایر كشورهای همسایه است.
وی با بیان اینكه ما در 50 سال گذشته اقتصاد سیاسی داشتیم، یادآوری كرد: در سال 98 این تحریم ها و بحران ها موجب می شود تا ما به سمت سیاست اقتصادی سوق یابیم و این سیاست سرلوحه پیشرفت توسعه اقتصادی است.
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی گفت: در این راستا در سال 98 مجلس شورای اسلامی اقدام به نیمایی كردن قیمت حامل های انرژی شركت های پتروشیمی كرد تا 500 هزار میلیارد ریال یارانه آن ها حداقل به نصف كاهش یابد.
آقاپور با اشاره به اینكه 500 شركت در كشور برای اداره اقتصاد خود دارای اتاق تاریك هستند، افزود: در این اتاق ها هیچ قانونی رعایت نمی شود و باید آن ها را با بازار ایران آشتی داد.
وی با تاكید بر اینكه باید مواظب ورشكستگی های لحظه ای بوده و تعهدات بلند مدت نداشته باشیم، گفت: در سال 96 و 97 با همین شرایط اقتصادی 50 درصد بنگاه های بدون بهره وری از بازار خارج شدند.
آقاپور از شركت كنندگان در این همایش و مدیران واحدها و شركت های تولیدی خواست از انجام كارهای پوپولیستی اقتصادی دوری كرده و از مشاوران قوی برای بازارسنجی و نیازسنجی كشورهای همسایه استفاده كنند.
معاون امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این همایش با اشاره به شعار « رونق تولید» برای امسال، گفت: تولید همیشه مهم بوده ولی كارآفرینان و تولید كنندگان مهم تر از تولید هستند زیراكه سرمایه خود را برای كار تولیدی هزینه می كنند.
علی جهانگیری، افزود: در استان آذربایجان شرقی بیش از آن كه به دنبال سرمایه گذاری و كارآفرینی جدید باشیم به دنبال حفظ كارآفرینان و اشتغال موجود هستیم و اولویت ما حمایت و توسعه كار آنان است.
وی با تاكید بر دانش بنیان كردن شركت ها برای حضور در بازارهای جهانی، اظهار داشت: برای حضور پر قدرت در بازار صادرات باید علاوه بر كیفیت محصول، مقیاس و تناژ آن افزایش یابد و در این راستا شركت ها باید بزرگ تر و برندها برندتر شود.
جهانگیری با اشاره به فضای كسب و كار در استان، ادامه داد: آذربایجان شرقی در سال 97 بین 30 استان كشور فضای كسب و كار بهتری داشت و رتبه آن از یك تا 14 در نوسان بود.
رئیس هیات مدیره سازمان مدیریت صنعتی آذربایجان شرقی نیز در این همایش گفت: تولید، كلید حل همه مشكلات كشور از جمله بیكاری و تورم است و باید قدر تولید كنندگان را در زمان حیاتشان بدانیم.
محمدحسن خیرآور، افزود: شركت های فعال ایران تك 400 هزار میلیارد تومان فروش داشته و 127 هزار نفر شاغل لیست بیمه ای دارند.
وی اظهار داشت: حجم اقتصادی و میزان اشتغال این شركت ها توجه جدی به آن ها را بیشتر می طلبد و باید برای رفع موانع و بهبود فضای كسب و كار استان گام های اساسی برداشته شود.
در این مراسم از 25 شركت برتر ششمین دوره ایران تك با اهدای لوح و تندیس تجلیل شد.
8023/3071