عروسی دسته جمعی در حاشیه جشن نیمه شعبان افغانستان

كابل - ایرنا - جشن نیمه شعبان امسال در استان های شیعه نشین افغانستان از جمله كابل پایتخت این كشور، به صورتی متفاوت برگزار شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، درحاشیه این مراسم، شماری از جوانان به صورت عروسی دسته جمعی در استانهای «دایكندی» و «فاریاب به خانه بخت رفتند.
این حركت نوع دوستانه به عنوان یك جریان فرهنگی ستودنی، مورد استقبال شهروندان این مناطق قرار گرفت.
افغانستان كشوری است كه چهل سال جنگ، ناامنی و بی سوادی اقتصاد، فرهنگ و آداب و رسوم پسنیدیده این كشور را تضعیف كرده است كه از این میان هزینه بالای ازدواج بویژه برای پسرهای جوان كمرشكن گردیده است.
هزینه سنگین ازدواج در افغانستان را وقتی بهتر درك می كنیم كه بدانیم معدل درآمد ماهانه شهروندان شاغل افغانستان بیش از 20 تا 25 دلار نیست و به گفته مقامات رسمی دولت اكنون بیش از 50 درصد مردم زیر خط فقری با این سقف درآمدی هستند.
هزینه های ازدواج براساس آداب و رسوم این كشور برعهده پسر (داماد) است و با توجه به بالا بودن آن بسیاری از دختر و پسرهای جوان موفق به عروسی در زمان مناسب نمی شوند اما در سال های اخیر فرهنگ ازدواج دسته جمعی با هزینه های مالی مراجع تقلید، موسسات خیریه و افراد مروج شده است كه با استقبال زیاد افغان ها روبرو شده و همچنان هزینه های كمرشكن عروسی را كاهش داده است.
اكنون امیدواری ها بر این است كه با گسترش این فرهنگ دختر و پسرهای جوان خانواده كه قصد عروسی دارند، بتوانند در زمان مناسب عروسی كنند و هم از هزینه های بالای آن جلوگیری كرده و مصارف بی مورد و غیر ضروری را در وضعیت آشفته این كشور كاهش دهند.
جشن نیمه شعبان امسال در استان دایكندی با ازدواج یكصد زوج با كمك مالی موسسه «آسایش جهانی» و همكاری ریاست اطلاعات و فرهنگ و ریاست امور امور زنان این استان همراه شد، زیرا این زوج ها سال ها انتظار هزینه مالی را می كشیدند با فراهم كردن آن موفق به ازدواج شوند كه امسال به همدیگر رسیدند.
«زكیه رضایی» رئیس امور زنان دایكندی هدف از تدویر این عروسی را نه گفتن به رسوم ناپسند وكمك اقتصادی به زوج های جوان دراین استان عنوان كرد و راه اندازی عروسی های دسته جمعی را سبب كاهش رواج های ناپسند و فرهنگ تساهل در ازدواج ها خواند.
وی گفت: در این عروسی دسته جمعی كه توسط ریاست امور زنان و موسسه آسایش جهانی برگزار شده بود، یكصد زوج از مناطق مختلف این استان شركت كرده بودند.
رئیس امور زنان دایكندی اضافه كرد كه در این محفل 70 راس گوسفند به 14 تن از زنان كه شوهران خود را در جنگ ها و حوادث ناگوار از دست داده بودند و كودكان خورد سال نیز داشتند توزیع شد تا همكاری برای پیشبرد روند زندگی آنها شود.
«حسین سیرت» رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ دایكندی در ارتباط با این مراسم چنین شرح داده است كه برگزاری مراسم عروسی دسته جمعی، حمایت از خانواده های فقیر، ترویج عروسی های دسته جمعی و جلوگیری از مصارف زیاد در این استان (ولایت) بوده است.
وی افزوده است كه هر زوج جهیزیه شامل پتو، قالی، لباس و ظروف آشپزخانه با هزینه حدود 500 دلار آمریكایی هم توزیع شده است.
سیرت گفته است كه مردم ولایت دایكندی، از رسم و رواج های ناپسند، طویانه یا هزینه عروسی كمرشكن، و فرار از منزل هنوز هم رنج می برند، مصارف زیاد عروسی، خانواده های فقیر را با مشكل مواجه ساخته است.
با فاصله دو روز از جشن نیمه شعبان شهر «میمنه» مركز استان «فاریاب» هم شاهد برگزاری مراسم عروسی 20 زوج دیگر بود كه با هزینه مالی «حشمت الله آرمان» یكی از نمایندگان این استان در مجلس برگزار شده بود.
«كریم رسا» مسئول برگزاری این محفل عروسی گفته است كه ازدواج 40 پسر و دختر كه توان مالی برای برگزاری جشن عروسی خود را نداشتند، در فاریاب به گونه دسته جمعی برپا شد.
رسا خاطرنشان ساخت كه این افراد چند سال به دلیل نداشتن هزینه جشن، نتوانسته بودند ازدواج كنند.
وی افزوده است كه در بین 20 زوج دو تن از معلولان نیز حضور داشتند و برای هر زوج 25 هزار افغانی معادل حدود 300 دلار آمریكایی با یك دست قالی تحفه داده شد.
عروسی دسته جمعی طی 10 سال اخیر در افغانستان با ابتكار و كمك مالی برخی مراجع تقلید از جمله آیت الله سیستانی و آیت الله فیاض آغاز شده است كه تاكنون كابل، بلخ، هرات و بامیان نیز شاهد برگزاری چنین مراسمی بوده اند و مردم افغانستان امیدوارند كه با همگانی شدن این فرهنگ بسیاری از مشكلات مرتبط با ازدواج حل شود.
آساق**291**1663**