۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
کد خبر 83290383
۰ نفر
چگونه صورتحساب برق را تا 30 درصد كاهش دهیم؟

تهران-ایرنا- مدیرعامل شركت توانیر با اشاره به طرح‌های تشویقی وزارت نیرو برای كاهش میزان مصرف برق بخش خانگی در ایام اوج مصرف تابستان، گفت: در صورت صرفه‌جویی 10 درصدی در میزان برق مصرفی، 20 تا 30 درصد از مبلغ صورتحساب مشتركان كاهش می‌یابد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت نیرو «محمدحسن متولی‌زاده» با اشاره به افزایش هفت درصدی تعرفه برق همه مشتركان از ابتدای اردیبهشت‌ماه، گفت: با هدف افزایش انگیزه برای اصلاح مدل مصرف مشتركان پرمصرف به ویژه در زمان اوج مصرف برق، مقرر شده است تا از ابتدای خردادماه تنها برای مشتركان پرمصرف خانگی 16 درصد به این رقم افزوده شود.
وی مشتركان خانگی را به دو دسته تقسیم كرد و افزود: حدود 27 میلیون مشترك خانگی زیر الگوی مصرف و یا مطابق الگو برق مصرف می‌كنند كه 75 درصد مشتركان مناطق عادی و 83 درصد مشتركان مناطق گرمسیری در این محدوده قرار می‌ گیرند.
مدیرعامل شركت توانیر ادامه داد: این دسته از مشتركان در صورتیكه مصرف خود را نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاهش دهند به میزان مصرف كاهش یافته بر اساس نرخ نخستین پله در آن منطقه از تشویق برخوردار خواهند شد.
متولی‌زاده تصریح كرد: با فرض ثابت بودن مصرف، صورتحساب این گروه از مشتركان ماهانه حداكثر تا دو هزار و 500 تومان افزایش می‌یابد ولی در مقابل كاهش 10 درصدی مصرف این گروه از مشتركان صورتحساب‌ آن‌ها را نیز حدود 20 درصد كاهش خواهد داد.
وی ادامه داد: بخش دیگری از مشتركان خانگی كشورمان شامل سه میلیون مشترك پرمصرفی است كه بیش از الگو، برق مصرف می‌كنند و 25 درصد از مشتركان در مناطق عادی و 17 درصد مشتركان در مناطق گرمسیری در این محدوده قرار می‎‌گیرند.
مدیرعامل شركت توانیر اضافه كرد: با فرض مصرف ثابت، صورتحساب ماهانه این دسته از مشتركان از هشت تا 27 هزار تومان افزایش خواهد داشت ولی در مقابل كاهش 10 درصدی مصرف این گروه از مشتركان صورتحساب‌ آن‌ها را تا حدود 30 درصد كاهش خواهد داد.
متولی‌زاده هدف از ابلاغ تعرفه‌های جدید برق را اصلاح مدل مصرف مشتركان پرمصرف دانست و افزود: در صورت صرفه‌جویی 10 درصدی در میزان برق مصرفی حدود 20 تا 30 درصد از مبلغ صورتحساب مشتركان كاهش می‌یابد. در این بین تعرفه جدید برق تنها به دو درصد از مشتركان (كه بیش از دو برابر الگو، برق مصرف می‌كنند) هزینه بیشتری تحمیل خواهد كرد.
وی به ارائه چند توصیه برای مدیریت مصرف برق به ویژه در ساعات اوج مصرف تابستان( ساعت 11 تا 18 روزهای غیرتعطیل) پرداخت و گفت: با بكارگیری روش‌های بسیار ساده می‌توان بدون كاهش سطح رفاه خانوار تا 30 درصد در مصرف برق به ویژه ساعات اوج مصرف صرفه‌جویی و از تشویق و كاهش قابل ملاحظه صورتحساب بهره‌مند شد.
متولی‌زاده خواستار استفاده از نور طبیعی در طی روز و خاموش كردن لامپ‌های اضافی شد و افزود: تنظیم درجه كولرهای گازی بر روی دمای 24 درجه(دمای آسایش)، نصب سایه‌بان و استفاده از دور كند كولرهای آبی و جابجایی زمان استفاده از وسایل پرمصرف برقی(نظیر اتو، لباسشویی، ظرفشویی، جاروبرقی و...) به ساعات غیر اوج مصرف از جمله مواردی است كه در كاهش مصرف مشتركان به ویژه در ساعات اوج مصرف بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
اقتصام**2078**9189