۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۲
کد خبر: 83290349
۰ نفر
كانال تخریب شده نیاتك هیرمند ترمیم شد

زاهدان- ایرنا- معاون دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: كانال و نهر (دایك) «نیاتك» شهرستان هیرمند كه در اثر سیلاب تخریب شده بود پس از چهار روز با تلاش مدیریت بحران، سپاه، ارتش، نیروهای مرزبانی و انتظامی ترمیم شد.

روح الله سرگزی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: در محل اتصال رودخانه نیاتك به پل نیاتك در مسیر زابل - هیرمند دایك این رودخانه در ضلع غربی از 29 فروردین ماه در اثر سیلاب تخریب شد.
وی افزود: این مشكل سبب آبگرفتگی 12 روستا شده بود كه همچنان 9 روستا درگیر سیلاب هستند.
معاون دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: با تلاش شبانه روزی همه مردم و مسوولان بعد از چهار روز این دایك ترمیم و آب به مسیر تالاب بین المللی هامون هدایت شد.
وی با بیان اینكه اكنون 9 روستای هیرمند درگیر آبگرفتگی است، گفت: با توجه به احتمال تخریب برخی از منازل روستاییان برآورد خسارت ها در دستور كارشناسان بنیاد مسكن قرار دارد.
سرگزی افزود: تمام سیل زدگان روستاهای درگیر سیلاب هیرمند در جای امن پناه داده شدند.
وی اظهار كرد: همچنان پنج مسیر هیرمند مسدود است و تلاش راهداران برای بازگشایی آنها به طور شبانه روزی ادامه دارد.
وی گفت: از روز گذشته تاكنون علاوه بر بارندگی شاهد توفان شدید گرد و خاك در سیستان هستیم به طوری كه میزان ذرات معلق هوای زابل به 2 هزار و 957 میكروگرم بر متر معكب معادل 21 برابر حد مجاز رسید.
معاون مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان اظهار كرد: از روز گذشته شاهد كاهش ورودی آب سیلاب كشور افغانستان به منطقه سیستان هستیم.
به گزارش ایرنا، سیلاب های غیر قابل كنترل افغانستان از اواخر اسفند سال گذشته در منطقه سیستان جاری شده است.
این سیلاب ها پس از بارندگی های هفته گذشته در حوضه آبریز رودخانه هیرمند و آب شدن برف های كوه های هندوكش در بالا دست این رودخانه از جمعه شب سیلاب شدت بیشتری گرفته است.
منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهك، هیرمند، هامون و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده و با ولایت نیمروز افغانستان هم مرز است.
7316**3213