روزنامه تركيه اي: اقدامات ترامپ متناقص با حقوق بين الملل است

تهران - ايرنا - روزنامه تركيه اي 'دوغرو هابر' در تيتر نخست شماره روز گذشته /سه شنبه/ خود به قلم سعيد اوزجان به حذف معافيت واردات نفت ايران براي هشت كشور بويژه تركيه توسط آمريكا اشاره و اين اقدام دولت ترامپ را قلدري و متناقض با حقوق بين الملل دانست.

به گزارش روزچهارشنبه ايرنا، سعيد اوزجان در اين گزارش افزود: رييس جمهوري آمريكا بدون توجه به حقوق بين الملل و با قلدري تمام، حذف معافيت واردات نفت از ايران را براي هشت كشور آسيايي و اروپايي اعلام كرد كه اين امر مصداق كامل راهزني جهاني است و بعبارتي اقدام آمريكا در ادامه خوي قلدري مي باشد كه همواره كشورهاي مختلف جهان را به هرج و مرج مي كشاند.
اوزجان يادآورشد: كاخ سفيد، 6 ماه پيش هشت كشور تركيه، يونان، چين، كره جنوبي، هند، تايوان، ژاپن و ايتاليا را از تحريم هاي نفتي معاف كرده بود كه روز دوم مي (12 ارديبهشت) امسال اين معافيت به اتمام مي رسد و اين در حالي است كه تركيه، چين و هند بيشترين تجارت نفتي را با ايران دارند.
اين نويسنده ترك افزود: تركيه با توجه به نياز خود به انرژي و ارتباطات همسايگي با ايران بايد در اين برهه استقلال خود را به خوبي نشان دهد.
به گزارش ايرنا كاخ سفيد دوم ارديبهشت ماه جاري در بيانيه‌اي اعلام كرد كه دونالد ترامپ رئيس ‌جمهوري آمريكا تصميم گرفته است معافيت خريد نفت ايران را كه پيشتر به هشت كشور داده بود، تمديد نكند.
اين تصميم آمريكا مورد انتقاد كشورهايي مانند چين، هند، تركيه و انگليس قرار گرفت و به نظر مي رسد بر تعداد كشورهاي معترض به اين رويكرد افزوده خواهد شد.
ترامپ با اعلام تحريم صادرات نفت ايران از ماه مي (ارديبهشت) تهديد كرد كه كشورهايي كه به تصميم آمريكا عمل نكنند را تحريم خواهد كرد.
همزمان با اقدام يكجانبه آمريكا كه موجب نگراني در بازارهاي جهاني شده، قيمت نفت سه درصد افزايش يافت.
خاورم** 2093**3072