۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۰
کد خبر: 83290226
۰ نفر
تمجید شهرداری تهران از مشاركت بالاشهرنشینان پایتخت

تهران-ایرنا- شهردار منطقه یك تهران نحوه مشاركت شهروندان شمال پایتخت در امور مختلف بویژه پیگیری توسعه شهری را تمجید می كند و معتقد است كه اگر زمینه لازم فراهم باشد و بوروكراسی ها نیز كاهش یابد، مشاركت شهروندان در امور شهر بسیار مناسب خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا سید«حمید موسوی» در جریان برنامه شب گردی اصحاب رسانه و بازدید از برخی پروژه های شهری این منطقه تاكید كرد: اگربه مردم رو بیاوریم، مردم برای مشاركت و همراهی آماده اند، بویژه در منطقه یك كه شهروندان از موقعیت مناسب مالی هم برخوردارند.
این برنامه شبگردی از حدود ساعت 20 سه شنبه شب شروع شد و تا حوالی نیمه شب ادامه داشت؛ در پایان این برنامه، نشست خبری شهردار منطقه یك برگزار و به پرسش های خبرنگاران درباره موضوع های مختلف پاسخ داده شد.
یكی از این موارد نحوه مشاركت مردم در اجرای امور شهری بود كه به گفته شهردار منطقه یك تهران(شمیران) به موضوع تحقق درآمدهای پایدار شهری هم ارتباط دارد.
وی توضیح داد: به عنوان نمونه در ناحیه 7 این منطقه مرمت، آسفالت، روكش، جدول گذاری و نیز بازپیرایی را كلا با هزینه مردم ساكن انجام دادیم و شهرداری تنها مهندس ناظر معرفی كرد.
موسوی گفت: برای چراغانی جشن نیمه شعبان نیز فراخوان مشاركت مردم اعلام كردیم كه استقبال بسیار معنادار بود.
وی همچنین مشاركت شهروندان منطقه یك تهران برای كمك به سیل زدگان را ستود و اضافه كرد: در كمتر از یك هفته سه و نیم میلیارد تومان كمك نقدی و نیز 2 و نیم كمك غیرنقدی توسط این شهروندان جمع آوری شد.
شهردار منطقه یك تهران همچنین در پاسخ به پرسشی درباره نحوه تامین درآمدهای پایدار شهری و نقش تراكم فروشی ها (مجوز توسعه ساخت و ساز) در بحث درآمدهای شهرداری تصریح كرد: ثابت شده اگر درخواست های قانونی مردم را اجابت كنیم و بروكراسی را كاهش دهیم، هم سالم سازی (ساختار) انجام می گیرد و هم بحث های تراكم فروشی از بین می رود و درآمد هم محقق می شود.
به گفته وی، با اجرای پروژه های شهری و توسعه بخش گردشگری می توان درآمدهای پایدار شهری را افزایش داد.
موسوی گزارش داد: طی چند ماه گذشته كه در این منطقه از شهرداری مشغول به كار شده ام اجرای امور شهرسازی تسریع شده و زمان صدور پروانه ساخت نیز به 16 روز كاهش یافته است.
وی تشكیل كمیته های ایمنی با هدف شناسایی گودال های پرخطر، تلاش برای توسعه ایستگاههای آتش نشانی، پیگیری برای اتصال خطوط سه و یك به یكدیگر در این منطقه باهدف كاهش ترافیك و افزایش دسترسی ها، اجرای چند پروژه احداث معابر شهری در مدت زمان كوتاه، لایروبی معابر و روددره ها كه باوجود بارش های فراوان مانع آبگرفتگی در این منطقه شد و نیز استفاده از ظرفیت نخبگان جوان دانشگاهی كه به كاهش هزینه ها نیز منجر شده است را از جمله اقدامات ماه های اخیر این منطقه برشمرد.
موسوی تلاش برای اجرای پروژه ها با هزینه های كم را از جمله اولویت ها خواند و گفت: به طور نمونه برای زیباسازی و بازپیرایی خیابان حاشیه شهرداری منطقه 300 میلیون تومان برآورد شده بود اما در آستانه عید نوروز تنها با 13 میلیون تومان و استفاده از شن های رنگی در بلوار میانی خیابان بدون آنكه مشكلی برای شبكه های زیرساختی آب و برق زیرزمین مشكلی ایجاد شود، هم به نفوذ آب در خاك كمك كردیم و هم جلو پراكنده شدن گردوخاك به هوا شدیم.
**تلاش بر ای بازپس گیری املاك ادامه دارد
وی همچنین در پاسخ به پرسشی كه «گفته شده بود 79 ملك شهرداری در این منطقه در اختیار بخش خصوصی و عمومی قرار دارد، برنامه شما برای بازپس گیری آنها چیست؟» گفت: با توجه به پایان مهلت قراردادها این نوع املاك بازپس گرفته و از آنها به منظور توسعه گردشگری استفاده می شود.
موسوی گفت: نامه های مربوط به بازپس گیری این املاك نیز ارسال شده است.
وی افزود: در این دوره رویكرد از سرمایه گذاری در بخش مسكن به توسعه گردشگری و خدمات تغییر پیدا كرده است.

**كاهش تماس های مردمی
شهردار منطقه یك تهران گفت: طی سه ماه گذشته كیفیت نگهداشت منطقه ارتقا به گونه ای كه تعداد تماس های شهروندان با سامانه های 1888 و 137 نیز در زمینه موضوع نگهداشت 60 درصد كاهش یافته است.
موسوی علت این كاهش تماس ها را افزایش رضایت شهروندان و ارتقای كیفیت نگهداشت منطقه دانست و گفت: به این منظور ستاد ناحیه محوری ایجاد كردیم و نیروهای سایر واحدها كه مازاد تلقی می شدند را در این ستاد به كار گرفتیم و ازطریق ایجاد هماهنگی در گروههای اینترنتی ارائه خدمات به گونه ای بود كه رضایت شهروندان را بالابرده است.
به گفته وی در بهمن سال گذشته 80 درصد از درآمدها محقق شده بود كه پایان سال این عدد به 103 درصد رسید.
موسوی اظهارداشت: میزان تحقق درآمدهای نقد در فروردین ماه امسال نیز 300 درصد بود و بخش قابل توجهی از درآمدهای غیرنقد سال گذشته محقق شده است.
وی توجه به زیباسازی حصارهای كارگاهی و جلوگیری از سد معبر ساختمانی را نیز از دیگر اقدامات برشمرد و گفت: نخستین منطقه ای هستیم كه از ظرفیت دانشگاهی در زیباسازی شهر استفاده كردیم و در همین زمینه طرحی كه 150 میلیون تومان هزینه داشت را با مشاركت دانشجویان با 20 میلیون تومان و رنگ آمیزی دیواری اجرا شد.

*قرارداد پل پالادیوم موقت است
شهردار منطقه یك درخصوص پل پالادیوم نیز اظهارداشت: این پل براساس یك قرارداد موقت اجرا شده كه تا زمان تعیین شده معتبر است.

*آمادگی برای تحویل باغ نهادها
موسوی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه برای در اختیار گرفتن باغ های نهادها هستیم گفت: در همین زمینه نامه ای به سازمان اوقاف و امور خیریه و دیگر نهادها نوشته ایم تا باغات در اختیار این نهاد را به جای آنكه به بخش خصوصی بدهند كه امكان ساخت و ساز هم در آنها فراهم می آورد، برای استفاده عمومی در اختیار شهرداری قرار گیرد.
وی درباره باغ موسوم به «اراج» نیز اظهارداشت: شهرداری حاضر است براساس قرارداد بسته شده در این خصوص به این باغ ورود و آن را به بوستان محلی تبدیل كند.
موسوی ادامه داد: در حال مذاكره هستیم تا در 30 هزار متر از این باغ بارگذاری انجام و 27 هزار متر آن به شهرداری داده شود.

**دیگر نهادها هم مسئولیت دارند
شهردار منطقه یك تهران در پاسخ به پرسشی درباره واحدهای بدون مجوز فعال در برخی تفرجگاه ها مانند دربند گفت: در روزهای اخیر در بارش ها این مناطق تعطیل و سبب جلوگیری از بروز حوادث ناگوار شد.
به گفته وی این واحدها نه در حاشیه كه روی رودخانه ها ایجاد شده و بسیار خطرناك است؛ اما نقش آبفا به عنوان متولی در این زمینه كجاست؟
وی تصریح كرد: چرا فكر می كنیم فقط شهرداری باید به این مسائل ورود كند؟ زمانی هم كه شهرداری ورود می كند فیلم می گیرند و جریان هایی به راه می اندازند؛ مجموعه نهادهای متولی باید پای كار بیایند.

** عصر افول مال ها
شهردار منطقه یك همچنین در پاسخ به پرسشی درباره وجود مال های بزرگ در این منطقه گفت: اینك نیز مال های منطقه كه زمانی فرامنطقه‌ای بودند، درحال تبدیل به نقش منطقه ای هستند زیرا باتوجه به فعالیت استارتاپ ها و ابزارهای فناورانه انگیزه برای خرید های سنتی روز به روز در حال كاهش است.

تهرام/9353/ 1008