۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۵
کد خبر: 83290195
۰ نفر
نرخ پوشش پیش دبستانی ها  74 و 2 دهم درصد است

اراك - ایرنا - مدیركل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: 74 و 2 دهم درصد از كودكان سطح كشور در كلاس های پیش دبستانی حضور دارند.

« رخساره فضلی » روز چهارشنبه در همایش نقالی نو آموزان مراكز پیش دبستانی ، آیین رونمایی از كتب تالیفی معاونت آموزش ابتدایی و تقدیر از برگزیدگان مسابقات عكاسی كارشناسان آموزش ابتدایی در اراك افزود: نرخ حضور كودكان در دوره های پیش دبستانی از سال 80 تا 85روند افزایشی، از سال 85 تا 90-91 روند كاهشی و از سال 91 تا 97روند افزایشی یافته است .
وی ادامه داد: نرخ حضور كودكان كشور در دوره های پیش دبستانی از 52 و چهار دهم درصد در سال تحصیلی 93-94 به 74 و 2 دهم درصد در سال تحصیلی 97-98 افزایش یافته است كه استان های محروم در افزایش این نرخ، نقش داشته اند.
مدیركل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: نرخ حضور كودكان استان مركزی نیز در دوره های پیش دبستانی از 65 و چهار دهم درصد با افزایش حدود 10 درصدی به 75 و یك دهم درصد در سال تحصیلی 97-98 رسیده است.
فضلی افزود: نرخ حضور كودكان استان مركزی در دوره های پیش دبستانی در سال تحصیلی جاری با تلاش مسئولان و مربیان این دوره ها نسبت به سال گذشته، افزایش چهار درصدی داشته است.
وی از واگذاری مسئولیت توسعه پیش دبستانی های دولتی با مشاركت مردم در سال جاری به آموزش و پرورش خبر داد و گفت: با ورود شوراهای آموزش و پرورش استان ها زمینه توسعه این پیش دبستانی ها در روستاهای مرزی، دوزبانه، حاشیه شهرها و مناطق محروم فراهم شده است.
مدیركل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش خاطر نشان كرد: مدیریت یكپارچه دوره پیش دبستانی، توسعه كمی و كیفی این دوره ها از برنامه های اولویت دار وزارت آموزش و پرورش بوده و نیاز است در مدیریت یكپارچه تمامی مجوزها برای فعالیت دستگاه های فعال در این حوزه از سوی آموزش و پرورش صادر شود.
فضلی افزود: در توسعه كمی باید دسترسی تمامی افراد برای حضور در دوره های پیش دبستانی فراهم شده و در توسعه كیفی با آموزش مدیران و مربیان این دوره ها كیفیت آموزش در این دوره ها افزایش یابد.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان مركزی نیز در این نشست گفت: تمامی تولیدات و محتواهایی كه در دوره های پیش دبستانی در این استان آموزش داده می شود، از تولیدات استان است.
«محمدعلی غلامی» افزود: پنج هزار و 400 كلاس ابتدایی در سطح استان مركزی وجود دارد كه 980 كلاس آنها در روستاها چند پایه هستند و برای جذب كودكان در دوره های پیش دبستانی آموزش های لازم برای معلمان این مناطق برگزار شده است.
در پایان این نشست از كتاب های تالیفی معاونت آموزش ابتدایی رونمایی شد و برگزیدگان مسابقات عكاسی نیز مورد تقدیر قرار گرفتند.
227 هزار دانش آموز در 2269 مركز آموزشی در استان مركزی به تحصیل اشتغال دارند.
1955/3075