۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۴
کد خبر: 83290188
۰ نفر
سیل 500 میلیارد ریال به زیرساخت های روستایی گنبد خسارت زد

گنبدكاووس - ایرنا - بخشدار مركزی شهرستان گنبدكاووس در شرق گلستان اعلام كرد كه براثر بارش های شدید روزهای پایانی سال 97، آبگرفتگی و جاری شدن سیل، 500 میلیارد ریال به زیرساخت های روستایی این بخش خسارت وارد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رضا باقری روز چهارشنبه درجمع خبرنگاران گفت: این خسارت ها به تاسیسات داخل 40 روستا و بیشتر شامل 'تخریب آسفالت معابر و یا رانش و فرونشست آن، جداول هدایت آب های سطحی، بوستان ها و تخریب ابنیه و پل ها' بوده است.
وی افزود: علاوه بر خسارت به زیرساخت ها، براساس اعلام اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای گنبدكاووس 12 دهنه پل جاده های روستایی بخش مركزی این شهرستان دچار خسارت با برآورد اولیه 123 میلیارد ریال شدند.
باقری اضافه كرد: بر اساس اعلام جهاد كشاورزی گنبدكاووس هم تعداد 30 دهنه پل واقع در جاده های بین مزارع و برخی زهكشی های این شهرستان در بخش مركزی دچار خسارت با برآورد اولیه 50 میلیارد ریال شدند.
وی با بالا ارزیابی كردن خسارت های وارده به اراضی زراعی و باغی بخش مركزی گنبدكاووس نیز گفت: بر اثر سیل و آبگرفتگی، 21 هزار هكتار از مزارع این شهرستان به صورت 100 درصد تخریب شد كه افزون بر 80 درصد آن در بخش مركزی واقع است.
بخشدار مركزی گنبدكاووس به خسارت های بخش مسكن روستاهای این بخش نیز اشاره كرد و گفت: از مجموع 133 روستای دارای كد شناسایی بخش مركزی، واحدهای مسكونی 128 روستا براثر بارش های شدید، ورزش باد و توفان، آبگرفتگی و جاری شدن سیل از یك تا ده ها واحد مسكونی دچار خسارت شدند كه هنوز آمار رسمی و تایید شده آن ازسوی بنیاد مسكن این شهرستان اعلام نشده است.
باقری افزود: تاكنون در بخش خسارات مسكن، 2 لیست ازسوی دهیاران به بنیاد مسكن گنبدكاووس اعلام شده كه تا رسیدگی و بازدید از لیست اول انجام و لیست دوم نیز در نوبت بازدید قرار دارد.
وی با اشاره به بالا بودن حجم پرونده های تشكیل شده ازسوی مردم، از آسیب دیدگان درخواست صبوری كرد تا كارشناسان بنیاد مسكن نسبت به بازدیدها اقدام نمایند.
باقری همچنین از وجود سه رودخانه فصلی 'بایرام شالی، قره تكن و آلماكلی' در دهستان باغلی مرامه بخش مركزی گنبدكاووس خبر داد كه از رودخانه 'قره سو' شهرستان رامیان در بالادست این دهستان سرچشمه می گیرد و هرساله خسارات زیادی به اراضی زراعی آن وارد می كند.
وی تصریح كرد: برای جلوگیری از خسارات این سه رودخانه، اجرای طرح های آبخیزداری در مناطق بالادست، اصلاح ابنیه های پیش بینی شده برای خروج آب و نیز لایروبی مستمر این رودخانه ها امری ضروری است.
بخشدار مركزی گنبدكاووس به وجود 38 نقطه جمعیتی در این بخش نیز اشاره كرد و گفت: تاكنون از 17 نقطه جمعیتی این بخش گزارش خسارت رسیده كه باید برای جبران خسارت آن تصمیم گیری شود.
بخش مركزی شهرستان 350 هزار نفری گنبدكاووس با 133 روستای دارای كد شناسایی و 38 نقطه جمعیتی، با جمعیت 169 هزار نفر بزرگترین بخش در استان گلستان از نظر تعداد روستا و جمعیت به شمار می رود.
/3039/1860