دریافت وجه جوایز از شركت كنندگان مسابقات قمار است

قم- ایرنا- آیت الله ناصر مكارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: اگر وجه جوایز مسابقات به عناوین مختلف از شركت كنندگان دریافت شود، همانگونه كه برخی دستگاه ها این كار را می كنند، نوعی بخت آزمایی و قمار است؛ تمام آقایان بر این مساله معتقد هستند، ولی من با صراحت بیشتری می گویم.

به گزارش ایرنا ، وی روز چهارشنبه در آغاز درس خارج فقه در مسجد اعظم قم افزود: بدون این كه اسم دستگاهی را ببرم به صورت كلی این مساله را عنوان می كنم، اگر دستگاهی سئوال هایی مطرح كند و بگوید هر فردی پاسخ آن را بدهد جایزه به او می دهیم، آیا این جایزه درست است یا درست نیست؟
آیت الله مكارم شیرازی اضافه كرد: در این شرایط سئوال ها باید معقول باشد، ولی گاهی سئوال های مذهبی نامعقول می پرسند كه مثلا در فلان سوره چند بار اسم موسی برده شده و یا در كدام سوره 10 بار حرف ص به كار برده شده است كه این سئوال ها معلومات مذهبی نیست، بلكه خیالات است و سودی ندارد.
وی به شرایط جوایز این مسابقات اشاره كرد و ادامه داد: اگر برگزار كنندگان مسابقه وجه جوایز را از خود بدهند و بخواهند كار خیر انجام دهند، اشكال ندارد كه سئوال هایی مطرح كنند و افراد را با مسائل مثبت اجتماعی، علمی و اخلاقی آشنا نمایند.
وی تصریح كرد: اما اگر وجه جوایز را به عناوین مختلف از شركت كنندگان دریافت كنند، همانگونه كه برخی دستگاه ها این كار را می كنند، نوعی بخت آزمایی و قمار است؛ تمام آقایان بر این مساله معتقد هستند ولی من با صراحت بیشتری می گویم.
آیت الله مكارم شیرازی خاطرنشان كرد: گاهی 95 درصد این وجه كه از سوی شركت كنندگان تامین شده، به جیب برگزاركننده مسابقه می رود و فقط پنج درصد به اهداء جایزه تعلق می گیرد كه هر 2 پول حرام است و مثل این است كه صاحب قمارخانه پول بی دردسری می گیرد و شركت كنندگان نیز برنده یا بازنده می شوند.
وی با تاكید بر این كه در كشور اسلامی نباید شاهد اینگونه مسائل باشیم، گفت: می گویند به این پول نیاز دارند و از نظر مالی در مضیقه هستند، ولی باید بدانند كه مال حرام بركت ندارد، در راه بد مصرف می شود و خیری در آن نیست.
وی با بیان این كه اگر وجه جوایز از سوی برگزاركننده تامین شود خوب است، تاكید كرد: باید تلاش كنیم كمبودها را از راه های مشروع جبران كنیم و نه از راه غیرمشروع؛ انسان باید مرز بین حلال و حرام را به هم نزند و خط قرمزها را نشكند.
آیت الله مكارم شیرازی تصریح كرد: متاسفانه این مساله راه درآمدی برای برخی افراد شده كه نمی خواهند پولی خرج كنند، ولی می خواهند درآمد هنگفت داشته باشند.
وی بیان كرد: در برخی موارد تبلیغ می شود كه اگر جنس ما را بخرید با قرعه كشی برنده جایزه می شوید، حتی اگر جنس گران تر فروخته شده باشد، این مساله اشكالی ندارد، زیرا در این مورد خرید و فروش انجام شده است.
وی با بیان این كه بر اساس روایات كسی كه خداوند خیری برای او بخواهد، حسن اخلاق به او می دهد، گفت: شخصیت انسان به اخلاق وی وابسته است و همین مساله فرق بین انسان و حیوان می باشد.
/2085/ 6133/