۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۷
کد خبر: 83290148
۰ نفر
روستاییان سیل زده خوزستان 100میلیون ریال كمك بلاعوض می گیرند

اهواز - ایرنا - معاون بازسازی مسكن روستایی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خوزستان گفت:به هر خانوار روستایی كه محل سكونت وی بر اثر سیلاب اخیر آسیب جدی دیده 100میلیون ریال كمك بلاعوض و 400میلیون ریال تسهیلات بانكی با سود چهار درصد و بازپرداخت 10ساله پرداخت می شود.

رضا عبداللهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ساكنان مناطق شهری زیر 25هزار نفر كه خانه های آنان بر اثر سیلاب نیز صدمه جدی دیده است به هر خانوار 120میلیون ریال كمك بلاعوض و 500میلیون ریال تسهیلات بانكی با كارمزد پنج درصد و بازپرداخت 15ساله پرداخت خواهد شد ضمن آنكه به خانوارهای روستایی كه منازل آنان بر اثر سیلاب آسیب جدی ندیده 50میلیون ریال كمك بلاعوض و 150میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت پرداخت می شود.
به گفته وی واحدهای تجاری روستایی خوزستان كه بر اثر سیلاب آسیب دیده اند نیز 450میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت بانكی دریافت می كنند.
معاون بازسازی مسكن روستایی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خوزستان در ادامه افزود:بر اساس مصوبه هیات دولت ، دریافت كمك های بلاعوض و تسهیلات بانكی به سیل زدگان خوزستانی بدون درنظر گرفتن وام های قبلی روستاییان و ساكنان مناطق روستایی خواهد بود.

** 300روستای خوزستان درگیر سیلاب بودند
معاون بازسازی مسكن روستایی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خوزستان گفت: حدود 300روستای خوزستان درگیر سیلاب اخیر بودند كه از این تعداد 145روستا ، سیلاب وارد آنان شده بود و در مجموع ساكنان 60هزار واحد مسكونی روستایی خوزستان به نوعی با سیلاب دست و پنجه نرم كردند.
عبداللهی با اشاره به اینكه هنوز خطر سیلاب و آبگرفتگی مناطق روستایی استان برطرف نشده است افزود: احتمال دارد میزان خسارات وارده به واحدهای مسكونی روستایی بیشتر شود.
وی با بیان اینكه ارزیابی خسارت سیلاب در 71 روستا و 6 شهر همچون گوریه ، حمیدیه ، عین 2 اهواز انجام شده است افزود: در ارزیابی های انجام شده حدود هشت هزار واحد مسكونی شهری و 15هزار واحد روستایی در شهرستان های دزفول ، شوشتر ، اهواز ، شوش و باوی تعیین خسارت شده است و ارزیابی مسكن روستایی در مناطقی همچون دشت آزادگان كه همچنان در محاصره آب هستند پس از فروكش كردن سیلاب انجام خواهد شد.
عبداللهی تاكید كرد: تلاش می شود ارزیابی خسارات سیلاب به مناطق روستایی و شهری خوزستان با كمك ارزیاب های معین استان های كرمان ، فارس ، البرز ، هرمزگان و تهران تا یك هفته آینده انجام شود.
وی گفت: ارزیابی های خسارت به واحدهای مسكونی روستایی و شهری در سامانه بنیاد مسكن خوزستان ثبت می شود و سپس متقاضیان پس از پركردن فرم ها و ثبت آنان در سامانه ، به بنیاد مسكن همان شهرستان برای دریافت كمك های بلاعوض و معرفی به بانك ها برای دریافت تسهیلات بانكی انجام می شود.
بر اساس آمار رسمی ، 58 شهر استان خوزستان زیر 25هزار نفر جمعیت دارند و حدود 1.2 میلیون نفر از جمعیت 4.7میلیونی استان در چهار هزار و 9 پارچه آبادی و روستا زندگی می كنند.
بر اساس سرشماری مسكن شهری و روستایی سال 1392 ، حدود 210هزار واحد مسكن روستایی در خوزستان وجود دارد ولی از تعداد مسكن فرسوده و غیرمقاوم در این استان آمار دقیقی در دست نیست.
بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خوزستان متولی نوسازی و مقاوم سازی مسكن روستایی ، اجرای طرح مسكن مهر در شهرهای زیر25هزار نفری استان و تامین مسكن مناسب برای خانوارهای بی سرپناه شهری و روستایی است.
سیلاب مهیب كه با طغیان رودخانه های كرخه ، دز و كارون و سپس سرریز تالاب های شادگان و هورالعظیم از روزهای آغازین فروردین ماه شروع شد و همچنان در مناطقی جولان می دهد حدود 400هزار نفر را در مناطق روستایی و شهری خوزستان درگیر كرده است.
بیشترین حجم خسارت این سیلاب بی سابقه در شهرستان دشت آزادگان بوده كه از مجموع 62هزار هكتار اراضی زیركشت و آماده برداشت ، 44هزار هكتار آن زیر آب رفت.
به گفته غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان از گستردگی و حجم آب سیلاب در استان كاسته شده و در روزهای آینده نیز خروجی آب سدهای استان رو به كاهش خواهد رفت.
6065/6068