مركز رشد و فناوري هاي سلامت وزنه اي علمي براي كرمان است

كرمان - ايرنا - سرپرست معاونت هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري كرمان گفت: مركز رشد و فناوري هاي سلامت دانشگاه علوم پزشكي كرمان با 29 شركت فناورانه وزنه اي براي اين استان بشمار مي رود كه بايد بيشتر حمايت شود.

به گزارش ايرنا ، محمدعلي دهقان روز چهارشنبه در آيين رونمايي از پمپ تزريق دارو در دانشگاه علوم پزشكي كرمان افزود: برخي ممكن است فكر كنند اگر نخبگان رشد كنند جاي آنها را مي گيرند اما در دولت فعلي حمايت هاي زيادي از نخبگان شده و خواهد شد.
وي با تاكيد بر اينكه اگر زيرساخت هاي علمي در كشور فراهم شود شرايط رشد هم مهيا مي شود ، اظهار داشت: حدود 100 ايراني مانند مريم ميرزاخاني در كشور و خارج از آن وجود دارد كه دلشان براي كشور مي تپد.
رئيس مركز رشد و فناوري هاي سلامت دانشگاه علوم پزشكي كرمان در اين مراسم گفت: اين مركز در سال 89 تاسيس شده و هم اكنون 29 شركت فناورانه زير نظر اين شركت فعاليت مي كند كه از اين تعداد 12 شركت مجوز دانش بنياني دريافت كرده اند.
محمد ملكوتي افزود: مركز رشد و فناوري هاي سلامت دانشگاه علوم پزشكي كرمان در بين دانشگاه هاي كشور در سال 1397 رتبه ششم را كسب كرده است.
ملكوتي بيان كرد: خدمات حمايتي، مشاوره اي، حمايت مالي، خدمات اداري، خدمات قابل ارائه از شركت هاي دانش بنيان در مركز رشد و فناوري هاي سلامت دانشگاه علوم پزشكي كرمان است.
رئيس مركز رشد و فناوري هاي سلامت دانشگاه علوم پزشكي كرمان گفت: زمان خاك خوردن نتايج پايان نامه و كارهاي تحقيقاتي به پايان رسيده و اكنون اين تحقيقات بايد به محصول تبديل شود و دانشگاه ها مي توانند از اين طريق درآمدهاي زيادي كسب كنند و شرايط خود را ارتقا دهند.
وي تاكيد كرد: بسياري از محصولات و تجهيزات پزشكي كه در كرمان به توليد رسيده مي تواند بخشي از نيازهاي ارزي را پوشش دهد.
رئيس مركز خدمات و مشاوره ايرانيان در خارج از كشور در اين مراسم گفت: بسياري به اين شعار كه 'چو ايران نباشد تن من مباد' عمل كرده اند، برخي در جنگ جان دادند تا ايران بماند و اكنون بايد با انجام اقدامات نوآورانه و فناورانه از ايران حمايت كرد.
مجيد حلاج زاده افزود: با ظرفيتي كه دانشگاه علوم پزشكي دارد مي توان بسياري از محصولات دانش بنيان را صادر كرد و مي توان در سالي كه به نام رونق توليد است از طرح هايي كه منجر به محصول مي شود حمايت كرد و در اين زمينه سرمايه گذاري و هزينه تحقيقات آنها را تقبل مي كنيم.
وي ادامه داد: مايليم نخبه ها در ايران بمانند و كشور ما با مهاجرت 360 هزار نخبه صادركننده نخبگان به ساير كشورها و حمايت نشدن دليل مهاجرت نخبه ها است.
حلاج زاده اظهار داشت: بايد تا زماني نخبگان زنده هستند از آنها حمايت كرد و از اينكه در دانشگاه علوم پزشكي كرمان نخبه و جوان گرايي وجود دارد خرسندم.
وي گفت: خواهرخواندگي دانشگاه هاي علوم پزشكي بهترين كاري است كه مي توان انجام داد لذا خواهر خواندگي دانشگاه ازمير تركيه با دانشگاه ايران در حال انجام است.
بهگفته حلاج زاده اكنون بايد براي اين خاك در بستر نخبگي و استقلال با توجه به تحريم ها جنگيد و كشور را آماده كنيم.
وي پيشنهاد داد دانشگاه علوم پزشكي كرمان با يكي از دانشگاه هاي خارج از كشور به عنوان خواهر خوانده فعاليت كند.
مسئول انجمن تالاسمي استان كرمان هم گفت: در هر كشوري يكسري از بيماري ها هستند كه اگر سيستم هاي دولتي، مردم و خيرين از آنها حمايت نكنند نمي توانند بسياري از مشكلاتشان را بر طرف كنند.
مجيد آراسته افزود: افراد مبتلا به بيماري هاي مزمن مانند هموفيلي و تالاسمي بايد با اين بيماري زندگي كند و اين كار دشواري است.
وي اظهار داشت: تزريق هاي مكرر خون و تجمع آهن در خون يكي از مشكلات بيماران تالاسمي است كه اين دستگاه مشكلات ناشي از تزريق خون و جمع شدن آهن را از بين مي برد.
آراسته اظهار داشت: اضافه بار آهن مي تواند براي بيماران ايجاد مشكلاتي كند و استفاده از پمپ تزريق دارو مي تواند اين مشكل را از بين برد.
وي گفت: پمپ هاي تزريق دارو با شرايط بيماران خيلي جور نيستند بايد عوامل محيطي اجتماعي و ژنتيكي را در درمان وارد كنيم.
آراسته با اشاره به وجود ظرفيت وجود بيش از 400 گونه گياه دارويي در استان گفت: ما توانسته ايم از يكي از داروهاي گياهي دارويي براي بيماران تالاسمي توليد كنيم به مراتب از داروهاي شيمايي موثرتر است.
وي با بيان اينكه بيماران درگير بيماري هاي مزمن و خاص نياز به حمايت دارند تصريح كرد: در كشور ما بيش از 20 هزار و در استان كرمان هزار و 200 بيمار تالاسمي وجود دارد و حدود 500 بيمار از اين تعداد در مناطق جنوبي اين استان مستقر هستند.
آراسته با تاكيد براينه به منظور پيشگيري از تولد بيماران تالاسمي هنوز به الگوي مناسب نرسيده ايم افزود : تولد افراد تالاسمي در اتباع خارجه زياد شده به طوري كه امسال بيش از 23 مورد تولد بيمار تالاسمي در اتباع خارجه داشته ايم كه بار هزينه اي آن بر دوش سيستم درمان كشور ما است.
وي تاكيد كرد: 70 ميليون تومان يارانه براي زنده ماندن هر بيمار تالاسمي نياز است كه توسط دولت تامين مي شود در صورتي كه آزمايش هاي پيشگيري قبل از تولد 2 ميليون هزينه دارد.
مديرعامل شركت دانش بنيان آتوريانا فن گستر كارمانيا نيز در اين مراسم گفت: افزايش سطح كيفيت محصولات پزشكي در كشور يكي از اقدامات اين شركت در راستاي بهبود و ارتقا شرايط است.
راحيل ابوالحسن زاده با اشاره به نامگذاري سال با عنوان رونق توليد از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي افزود: در اين سال مفتخريم اولين محصول دانش بيان اين شركت را روانه بازار كرديم.
وي تاكيد كرد: پمپ تزريق دارو قابليت هاي متعددي چون، دقت بالا در مقدار و مدت زمان تزريق، تزريق دستي و اتوماتيك، قابليت تزريق تا 20 ساعت، كاركرد با 2 زبان فارسي و انگليسي، مجهز به سيستم انسداد سرنگ و آپشن prime، كاهش درد ناشي از تزريق و ادامه دادن تزريق بعد از خاموش شدن به هر دليل است.
3029/ 5054