۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۲
کد خبر: 83290135
۰ نفر
هفته زمین پاك، همدردی با زخم های طبیعت

یاسوج- ایرنا- هفته زمین پاك فرصتی برای بیان اهمیت حفظ محیط زیست در سلامت جامعه و فرصتی برای پاك زیستن و همدردی با دردها و زخم هایی است كه این روزها حال طبیعت را ناخوش كرده است.

به گزارش ایرنا، زمین به عنوان گهواره و مهد تمدن بشری و زیستگاهی برای گونه های متنوع جانوری همواره با پیشرفت تكنولوژی های نوین در معرض آسیب هایی است كه در آینده سلامت جوامع مختلف را به چالش می كشد.
كارشناسان معتقدند كه حفظ محیط زیست و زمین پاك در شرایط كنونی جز با مشاركت و همراهی مردم و مسئولان امكان پذیر نیست.
در سه دهه اخیر جهان بیش از پیش متوجه فجایع زیست محیطی بدلیل بی توجهی به رعایت استانداردها در مسیر توسعه صنعت و تكنولوژی شده است و دغدغه ها از فعالان زیست محیطی و انجمن های مردمی به سطوح بالای مدیریتی كشورها و سازمان های بین المللی ، همانند سازمان ملل متحد هم كشیده شده است.
از همین رو در سالهای خیر شاهد انتخاب و تعریف كلید واژه هایی همانند تغییرات آب و هوایی، گرمایش زمین ، آب شدن یخ های قطبی و دیگر موارد از سوی سازمان های بین المللی هستیم.
امروز كشورهایی همانند آلمان كه بهره مند از صنایع پیشرفته هستند دارای بالاترین استانداردهای زیست محیطی و تكنولوژی پیشرفته نیز در این مسیر هستند.
كشور ایران نیز در دهه های اخیر در حوزه زیست محیطی دستخوش تغییرات عدیده ای شده كه بخش قابل توجهی از این چالش ها حاصل اقدام هایی است كه ارمغان آن در استان های جنوبی و غربی پدیده ریزگردهاست.
هر چند بارندگی های سال زراعی جاری در كشور و استان خوزستان در بهتر شدن وضعیت محیط زیست موثر است اما این بارندگی ها به گفته كارشناسان ناجی این استان در بحث ریزگردها نخواهد شد.
وقتی سیلابهای پخش شده خشك شدند با كمترین وزش باد ذرات خاك آن جابه جا می شوند و گرد و غبار ایجاد می‌شود و در این راستا نیاز است متولیان به این موضوع خوشبینانه نگاه نكنند و بدانند كه همچنان تهدید زا هستند.
زیستن در محیط های آلوده به انواع آلاینده ها، زباله ها، پسماندهای صنعتی و خانگی در كنار آلودگی های صوتی همه و همه به عنوان تهدیدی برای اكوسیستم ها و نیز محیط زیست شهری؛ مخاطره آمیزترین نوع زندگی در عصر حاضر است.
با توجه به اهمیت محیط زیست سالم در زندگی امروز، نقش فرهنگ سازی در كاهش آسیب های حاصل از تخریب ها و آلاینده های رو به گسترش در شهرها، كمتر از خدمات دستگاه های اجرایی و شهری نبوده و می تواند در نهادینه ساختن باور پاك بودن و پاك زیستن برای نسل های آینده ، نقشی انكار ناپذیر ایفا كند.
روز جهانی زمین پاك در سراسر دنیا به عنوان نمادی از ترویج فرهنگ حفاظت و نگهداری از محیط زیست و محیطی كه در آن زندگی بشری به رشد و بالندگی می رسد؛ فرصتی مغتنم برای توجه به این فرهنگ سلامت محور و آینده نگر است.
هفته زمین پاك دوشنبه دوم اردیبهشت ماه آغاز شد و تا هشتم اردیبهشت ماه ادامه دارد. شعار جهانی هفته پاك امسال «حفاظت از گونه های زیستی، نه دوباره به زباله و پلاستیك» اعلام شده است.
این روزها به دلایل مختلف از جمله ریشه كنی گیاهان كوهی و تخریب جنگل برای ذغال چوب و مراتع كهگیلویه و بویراحمد به عنوان یكی از قطب های جنگل های رشته كوه زاگرس حال و روز خوشی ندارند.
قاچاق چوب، آتش سوزی ها، بوته كنی گیاهان كوهی، چرای بیشتر از ظرفیت مراتع ، جنگل ها و مراتع در كهگیلویه و بویراحمد را در معرض نابودی قرار داده است.
وسعت طلای سبز در رشته كوه های زاگرس 6 میلیون هكتار است كه بیش از یك میلیون هكتار آن بر اثر عوامل مختلف از بین رفته است.
70 درصد از گونه های جنگلی زاگرس را بلوط شامل می‌ شود كه در 12 استان كشور پراكنده شده است.
این جنگل های بر اساس مطالعات پالینولوژی در حدود 14 تا 15 هزار سال قبل با درختان پراكنده بلوط و بنه تشكیل شده و از پنج هزار سال پیش جنگل های متراكم و نیمه متراكم بلوط بطور كامل در این منطقه ایجاد شده است.
جنگل های زاگرس به لحاظ محافظت از منابع آب و خاك، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیكی، مصارف درمانی، توانایی های اكوتوریستی اهمیت زیادی دارد.
توپوگرافی خاص منطقه (سخت گذر بودن برخی مناطق) محدود بودن نیروی انسانی و تجهیزات برای حفاظت از عرصه های طبیعی در استان كهگیلویه و بویراحمد مخاطرات زیادی برای این گنجینه های خدادادی ایجاد كرده است.
كمبود قرقبان از مهمترین چالش های مبارزه با اقدامات سودجویان در جنگل های این استان است.
هم اكنون 74 نفر قرقبان كار صیانت از یك میلیون و 300 هزار هكتار از عرصه های طبیعی كهگیلویه و بویراحمد را به عهده دارند.
كهگیلویه وبویراحمد به عنوان یكی از استان های سرسبز و زیبا درجنوب غربی كشور با داشتن اكوسیستم و جاذبه های طبیعی فرح بخش و چشم نواز، همواره محلی برای فعالیت سازمان ها و انجمن های مردم نهادی است كه برای اعتلای فرهنگ حفاظت از محیط زیست آن كمر همت بسته اند.
برگزاری برنامه های فرهنگی ویژه روز زمین پاك در این استان به صورت خودجوش یا با همكاری سازمان های متولی محیط زیست بستری مناسب برای ترویج فرهنگ پاك بودن و صیانت از عرصه های طبیعی و زیست بوم های شهری ایجاد كرده است.
مدیر انجمن مردم نهاد بلادشاپور كهگیلویه گفت: روز جهانی زمین پاك در سراسر دنیا به عنوان نمادی از ترویج فرهنگ حفاظت و نگهداری از محیط زیست و محیطی كه در آن زندگی بشری به رشد و بالندگی می رسد؛ فرصتی مغتنم برای توجه به این فرهنگ سلامت محور و آینده نگر است.
علی خوشخونژاد عنوان كرد: نظافت و جمع آوری زباله ها در معابر شهری و خیابان های پرتردد و مسیرهای منتهی به جاذبه های گردشگری به صورت خودجوش توسط سازمان های مردم نهاد بلاد شاپور از جمله برنامه های فرهنگی و فرهنگ سازی است كه در روز زمین پاك در این شهرستان اجرا می شود.
وی عنوان كرد: این حركت خودجوش با حضور عاشقان طبیعت هرساله در نقاط مختلف این این شهرستان اجرا می شود.
رئیس اداره محیط زیست كهگیلویه با اشاره به اجرای برنامه های مختلف در هفته زمین پاك بیان كرد: در این هفته برنامه های مختلفی با همكاری آموزش و پرورش و سازمانهای مردم نهاد اجرا می شود.
روح الله عزیزی پاكسازی جاذبه های گردشگری بخش چاروسا از جمله امام زاده سید محمود و آبشار زیبای كمر دوغ، نواختن زنگ زمین پاك در مدارس شهرستان و حضور در مدارس و ارائه اموزش های لازم در راستایخفاظت از محیط زیست را از جمله برنامه های هفته زمین پاك اعلام كرد.
وی بر همكاری همه نهادها در حفاظت از محیط زیست تاكید كرد.
مدیركل حفاظت محیط زیست كهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: نقش تشكل های مردمی در موفقیت دولت ها و برنامه و اهداف دستگاه های اجرایی بر كسی پوشیده نیست.
محسن جعفری نژاد اظهار داشت: تجربه به دفعات نشان داده است هر جا كه دولت و مردم در كنار هم بودند موفقیت حاصل شده است.
وی افزود: براساس استانداردهای جهانی به ازای هر یكهزار هكتار یك محیط بان تعریف شده اما در كهگیلویه و بویراحمد 312 هزار هكتار مناطق حفاظت شده با 75 محیط بان حفاظت می شود.
جعفری نژاد بیان كرد: این یعنی رعایت یك چهارم استانداردهای جهانی در مناطق حفاظت شده و در این مواقع است كه نقش تشكل ها در همراهی با محیط زیست به خوبی احساس می شود.
وی خواستار نقش آفرینی پررنگ تر اعضای تشكل ها شد و تصریح كرد: 22 تشكل فعال در كهگیلویه و بویراحمد وجود دارند.
مدیركل حفاظت محیط زیست كهگیلویه و بویراحمد ورود تشكل ها به مسائل محیط زیست را یك نیاز دانست و عنوان كرد: استفاده از ظرفیت فضای مجازی و جریان سازی در سطح استان می تواند گامی موثر در راستای حفظ محیط زیست باشد.
هفت منطقه حفاظت شده دنا با وسعت 93 هزار و660 هكتار، دنای شرقی با وسعت 28 هزار و 202 هكتار، خائیز سرخ با مساحت 33 هزار و 235 هكتار، خامی با وسعت 25هزار و 671 هكتار، دیل با 10 هزار و 381 هكتار، سولك با 2 هزار 4287 هكتار و سیوك با 12 هزار 858 هكتار در این استان وجود دارد.
كهگیلویه و بویراحمد همچنین دارای پنج منطقه شكار ممنوع شامل پادنای سمیرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و كوه تلرش است.
كهگیلویه و بویراحمد با بیش از 15 هزار كیلومتر مربع مساحت در جنوب غربی ایران قرار دارد و 30 درصد كل گونه‌های گیاهی كشور را در خود جای داده است.
این استان با حدود 720 هزار نفر جمعیت ، دارای یك درصد مساحت و یك درصد جمعیت كشور است.
كهگیلویه و بویراحمد با 2 اقلیم متفاوت و مناظر بكر و طبیعی دارای هشت شهرستان، 17 شهر و یك هزار و 676 روستای دارای سكنه است.
7531/1662/