۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
کد خبر 83290110
۰ نفر
پذیرش دانشجوی دكتری در برخی رشته ها متوقف می شود

تهران – ایرنا – با ابلاغ آیین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره های دكتری تخصصی، مدیركل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام كرد كه پذیرش دانشجو در برخی رشته های دكتری به دلیل نرسیدن به حدنصاب ها متوقف می شود.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار دانشگاه ایرنا، معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آخرین روزهای سال 97 یكی از مهمترین آیین نامه های آموزشی را تحت عنوان راه اندازی و ارزشیابی دوره های دكتری تخصصی به دانشگاه ها ابلاغ كرد.

**دوره های بی كیفیت ارزشیابی می شود
با توجه به اینكه آموزش عالی كشور از نظر كمی اشباع شده و كیفیت ها زیر سوال رفته، ابلاغ این آیین نامه یكی از ضرورت های مقطع دكتری محسوب می شود. آیین نامه ای كه در پی بررسی و ارزشیابی دوره های فاقد بی كیفیت دكتری است و بر اصلاح و ساماندهی این دوره ها تاكید می كند.
در واقع، مهار كمیت و ساماندهی رشته ها و دوره های آموزش عالی هدف اصلی آیین نامه یاد شده است.

**تحصیل 100هزار دانشجوی دكتری
مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همایش برنامه ریزی آموزش عالی كه هفته گذشته برگزار شد با اعلام این نكته كه هم اكنون 100 هزار دانشجوی دكتری در كشور تحصیل می كنند، تاكید كرد كه كشور اصلاً به این تعداد دانشجوی دكتری نیازی ندارد. چنین به نظر می رسد كه این مسئله بی رمق ماندن كیفیت و سنگین شدن كفه كمیت را به رخ می كشاند.
اما آیین نامه یاد شده چند سوال را به ذهن متبادر می سازد چرا كه بحث متوقف شدن برخی از دوره های دكتری مطرح می شود و نگرانی دانشجویان دكتری را به دنبال دارد.
در این زمینه محمدرضا آهنچیان مدیركل برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایرنا با اشاره به ابلاغ این آیین نامه و ماموریت هایی كه به دانشگاه ها واگذار شده است، اظهار كرد: آیین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره های دكتری تخصصی مربوط به نحوه پذیرش دانشجو نیست، روی ظرفیت پذیرش اثری نمی گذارد و جریان پذیرش دانشجو را سخت یا آسان نمی كند.
وی افزود: بر اساس این آیین نامه، دانشگاه هایی كه درخواست مجوز دوره جدید دكتری دارند، باید استانداردهای آموزش عالی را مانند امكانات و تجهیزات رشته مورد نظر، تامین اعضای هیأت علمی همچنین تجهیز برخی نرم افزارها مثل كتابخانه الكترونیكی متناسب با رشته را رعایت كنند.
آهنچیان این نكته را هم یادآور شد كه پیش شرط های یاد شده باید متناسب با استانداردهای جهانی باشد و مورد توجه دانشگاه های متقاضی دوره جدید دكتری قرار گیرد.
مدیركل برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم با بیان اینكه دوره شتاب گسترش آموزش عالی گذشته و دوره فعلی باید با كیفیت بهتر حركت كند، به یك ویژگی مهم این آیین نامه اشاره كرد و گفت: بر اساس آیین نامه جدید، از دوره هایی كه در دانشجوی دكتری می پذیرفتند ارزیابی به عمل می آید و در صورت مثبت نبودن نتیجه، مجوز پذیرش دانشجو از آن دانشگاه سلب می شود.
وی زمان عملیاتی شدن این آیین نامه را سال تحصیلی 99 – 98 اعلام و اظهار كرد: از سال تحصیلی 98 این ارزیابی ها اعمال می شود كه البته به معنی بیرون كردن دانشجو از دوره های دكتری و ایجاد وقفه در تحصیل نیست.
این مسئول وزارت علوم، تاكید كرد: آیین نامه یاد شده عتف به ماسبق نمی شود و دانشجویانی كه حتی تا سال 97 در دوره های دكتری دانشگاه ها پذیرش شده اند به تحصیل خود ادامه می دهند اما از مهرماه 98 ادامه پذیرش دانشجو در این دوره ها متوقف می شود چرا كه فاقد كیفیت های لازم هستند.
به گفته مدیركل برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، برخی از دانشگاه ها سال 90 مجوز پذیرش دانشجوی دكتری گرفته اند اما به مرور زمان شرایط مجوز را به علت استهلاك امكانات و تجهیزات یا بازنشسته شدن استادان از دست داده اند كه این مسئله نارضایتی دانشجویان را در پی داشت.
آهنچیان در مورد استاندارد مورد نظر این آیین نامه برای تعداد اعضای هیأت علمی مورد نیاز، خاطرنشان كرد: در یك رشته گرایش خاص، حداقل یك استاد، حداقل دو دانشیار، حداقل سه استادیار و در كل شش عضو هیأت علمی با این تركیب در درخواست های جدید رشته محل ها باید رعایت شود.
وی با بیان اینكه آیین نامه مذكور شامل حال دانشگاه های سطح یك و دو می شود، اظهار كرد: حتی در بزرگترین دانشگاه سطح یك كشور هم دوره های دكتری باید بین سه تا پنج سال ارزشیابی شود و اگر شرایط اولیه را نداشته باشند، این مجوزها لغو خواهد شد.
به گزارش ایرنا، بر اساس آیین نامه مذكور دانشگاه ها برای رشته های دائر خود، حداكثر یك سال فرصت دارند شرایط این آیین نامه را احراز كنند. در بررسی درخواست مراكزی كه در پرتو سیاست ساماندهی، تجمیع می شوند ملاك احراز شرایط در هر یك از مراكز، توانمندی و ظرفیت های تجمیع شده، است.
**9492** 1200