۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۶
کد خبر: 83290109
۰ نفر
مدیركل راهداری: باران 770 میلیارد ریال به جاده های همدان خسارت زد

همدان- ایرنا- مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای همدان گفت: بر اثر بارش های سیل آسای نوروز امسال تاكنون 770 میلیارد ریال به راه های جاده ای استان خسارت وارد شده و این آمار همچنان در حال افزایش است.

مصطفی پناهنده روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه در این بارش ها 850 كیلومتر از راه های استان آسیب دید، افزود: در بارش های اخیر به راه های جاده ای همدان آسیب زیادی وارد شد، اما این خسارت، پیكره راه های استان را تحت تاثیر قرار نداد.
وی با اشاره به اینكه بارش های اخیر برخی از راه ها را از بین برد، ادامه داد: با كار شبانه روزی 516 تن از كاركنان راهداری استان ،این راه ها بازگشایی شدند.
پناهنده با بیان اینكه بارش های نوروز امسال به 528 دهنه پل آسیب وارد كرد، گفت: به دلیل جابه جایی خاك، رانش زمین در نقاط مختلف استان به مرور در حال اتفاق است و از این رو برخی از خسارات به تازگی رخ می دهد.
وی اضافه كرد: گردنه اسدآباد، گرین و بسیاری از راه های روستایی استان درگیر رانش زمین هستند.
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای با بیان اینكه بهسازی راه ها زمان و فصل خود را می طلبد، ادامه داد: 285 دستگاه از ماشین آلات سبك و سنگین راهداری همدان در حال لكه گیری و بهسازی راه های استان هستند.
وی عنوان كرد: حجم بارش ها به گونه ای بود كه بیش از 12 هزار تن شن و نمك برای بازگشایی راه ها استفاده شده است و این نمك پس از نفوذ، موجب فرسایش آسفالت می شود.
پناهنده با بیان اینكه گرفتگی كانال و آبگرفتگی جاده، مسیر راه روستای سولان را مسدود كرد، افزود: برای بازگشایی مسیر آب، جاده تخریب شد و پس از اصلاح دوباره این راه ساخته می شود.
وی با اشاره به تخریب راه منطقه گردشگری مریانج بر اثر رانش زمین، تاكید كرد: راه این منطقه را شهرداری ساخته است و نگهداری آن به عهده راهداری نیست.
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای همدان با اشاره به كمك دو مرحله ای به مناطق سیل زده استان لرستان گفت: در مرحله نخست 13 دستگاه ماشین آلات راهداری به این مناطق اعزام و راه های ارتباطی سه روستای شول آباد، سپید دشت و مرگسر بازگشایی شد.
وی اظهار داشت: در مرحله دوم نیز قطعه 10 كیلومتری از راه افرینه - معمولان با 20 دستگاه ماشین آلات سنگین راهداری همدان در حال بازگشایی است.
پناهنده با اشاره به اینكه میانگین عمر ناوگان اتوبوس های جاده ای استان كمتر از 9 سال است، گفت: در 9 ماه گذشته نزدیك به 31 هزار حلقه لاستیك بین ناوگان حمل و نقل عمومی كه رانندگان آن ها كارت هوشمند دارند توزیع شده است.
وی تاكید كرد: با توجه به اهمیت گردنه اسدآباد به عنوان یكی از پرترددترین محورهای استان، تصمیم داریم امسال باندهای رفت و برگشت این جاده را جداسازی كنیم.
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان همدان اضافه كرد: 106 نقطه حادثه خیز استان در سال گذشته شناسایی شد كه تا كنون خطر 36 نقطه برطرف شده است.
وی ادامه داد: 70 نقطه حادثه خیز دیگر نیازمند اصلاح هندسی است كه در صورت تامین اعتبار، خطرات این نقاط نیز بر طرف می شود.
به گزارش ایرنا، 34 پایگاه ثابت و سیار برای نگهداری جاده های استان همدان فعال است كه با 285 دستگاه ماشین آلات راهداری به همراه بیش از 500 نیروی راهدار، جاده های این استان را نگهداری می كنند.
9904**2090