۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۵
کد خبر: 83290103
۰ نفر
پروژه های اجرایی تهران از این پس پنج بعدی طراحی می شود

تهران- ایرنا- معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: با بهره گیری از نرم افزار BIM «مدل سازی اطلاعات ساختمان» علاوه بر طراحی سه بعدی (طول، عرض و ارتفاع)، بعد زمانی و هزینه ای نیز در پروژه های عمرانی لحاظ می شود.

پرویز قوامی نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: استفاده از نرم افزار BIM برای طراحی پروژه های عمرانی و اجرایی در كشورهای توسعه یافته اجباری است و بناست به صورت آزمایشی در استان تهران نیز اجرا شود.
وی یادآورشد: اجرای پروژه های عمرانی سال گذشته با مصوبه شورای فنی استان ساماندهی و به دست دستگاه هایی تخصصی سپرده شد.
قوامی نژاد اظهار داشت: مشكل پروژه های عمرانی در زمان اجرای آنها به دست دستگاه های غیر تخصصی بود كه عمر مفید آنها به 20 تا 25 سال می رساند.
معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: با گزارش های ارائه شده در شورای فنی استان، مصوب شد كه این پروژه ها به دستگاه های تخصصی راه و شهرسازی و نوسازی و تجهیز مدارس واگذار شود.
وی خاطرنشان كرد: تهران نخستین استانی بود كه وضعیت اجرای پروژه های عمرانی را ساماندهی و در نخستین گام اجرای آنها را به دستگاه های تخصصی واگذار كرد.
قوامی نژاد ادامه داد: در اقدام بعدی با همكاری دانشگاه های صنعتی شریف و علم و صنعت تفاهم نامه ای امضا و بر اساس مصوبه شورای فنی استفاده از نرم افزار BIM «مدل سازی اطلاعات ساختمانی» برای طراحی پنج بعدی پروژه های عمرانی الزامی شد.
معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: در این نرم افزار علاوه بر طراحی سه بعدی پروژه های عمرانی، زمان و هزینه مورد نیاز برای اجرای آنها اعلام می شود و مدیران می توانند بر اساس آن زمانبندی، برای رفع مشكلات احتمالی پیش روی پروژه ها اقدام كنند.
وی تصریح كرد: پیش از این به طور معمول پروژه ها طراحی و برای واگذاری به پیمانكار به مناقصه گذاشته و در حین اجرا مشكلات پیش رو مشخص می شد.
قوامی نژاد اضافه كرد: در برخی پروژه ها طراحی آنها نیاز به اصلاح داشت و اصلاح آن زمان اجرا را طولانی می كرد و در هزینه های نهایی نیز تاثیرگذار بود.
معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: اكنون در كنار بهره گیری از این نرم افزار، آموزش نیروهای فنی و اجرایی دستگاه ها را نیز در دست اجرا داریم.
وی با بیان اینكه این نرم افزار به صورت آزمایشی ابتدا در استان تهران مورد استفاده قرار می گیرد، تاكید كرد: نتایج آن قابل اجرا در سایر استان هاست و برای تعمیم و اجباری كردن اجرای آن در كل كشور زمانبندی پنج ساله پیش بینی شده است.
قوامی نژاد گفت: میانگین اجرای پروژه های عمرانی در این استان به 9 سال می رسد و اغلب مشكلات از جمله تامین اعتبار و مسائل حقوقی مانع از اجرای به موقع آنها می شود.
وی از برگزاری دومین كنفرانس بین المللی مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) با مشاركت سازمان برنامه و بودجه كشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران خبر داد و اظهارداشت: با هدف تدوین دستورالعمل BIM، برگزاری همایش ها، نشست ها و كنفرانس های متعدد می تواند به فرهنگ سازی استفاده از این فناوری در كشور كمك كند.
معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: به همین منظور دومین كنفرانس BIM ایران با شعار « هوشمندانه طراحی كنیم، آگاهانه بسازیم» با حمایت سازمان برنامه و بودجه كشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تربیت مدرس به عنوان یك همكار راهبردی سازمان مدیریت در تاریخ 10 و 11 اردیبهشت ماه 98 برگزار می شود.
وی ابراز امیدواری كرد با اطلاع رسانی از روند تدوین دستورالعمل و روش اجرای BIM در این كنفرانس، قشر مهندسی كشور و ذینفعان پروژه های عمرانی از برنامه ها و اهداف سازمان مدیریت و برنامه ریزی در راستای كاهش هدر رفت سرمایه های ملی، و انسانی و مدیریت پروژه های عمرانی به روش های نوین آگاهی لازم را كسب كنند.
به گزارش ایرنا، حضور و سخنرانی اساتید مطرح داخلی و خارجی، سخنرانی مدیران سازمان برنامه و بودجه كشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، برگزاری پنل تخصصی در خصوص تدوین دستورالعمل اجرایی BIM در پروزه های عمرانی توسط این سازمان، ارائه نمونه های واقعی از پیاده سازی BIM در پروژه های مختلف، برپایی نمایشگاه تخصصی در زمین BIM ، كارگاه ها و مقالات علمی و ارائه سایر دستاوردهای مرتبط با فرآیند BIM از جمله مواردی است كه در این كنفرانس ارائه خواهد شد،
علاقه مندان برای ثبت نام می توانند به سایت www.bimconf.com مراجعه كنند.
تهرام/3001//1348