تبادل فرهنگی اقوام ایرانی به غنای فرهنگ كشور كمك می كند

ایلام - ایرنا - معاون امور عمرانی استاندار ایلام گفت: تبادل فرهنگ میان اقوام ایرانی به غنای فرهنگ كشور كمك شایانی می كند.

به گزارش ایرنا، احمد كرمی روز چهارشنبه در مراسم افتتاح جشنواره ملی ایل بانگ در شهرستان بدره اظهار داشت: شاید در كمتر جایی از كره زمین باشد كه آداب، رسوم، فرهنگ و پوشش های مختلف اقوام این گونه در كنار هم قرار گرفته باشند.
وی افزود: در واقع برگزاری این گونه جشنواره ها می تواند احیاگر برخی سنت ها و آیین هایی باشد كه رو به فراموشی است.
كرمی تاكید كرد: در استان ایلام ظرفیت های بی نظیری در بخش عشایری و گردشگری وجود دارد كه نیازمند معرفی در سطح ملی است.
وی با اشاره به اینكه این برنامه ها می تواند نقطه قوتی برای معرفی استان در بخش های فرهنگی، اقتصادی و سرمایه گذاری باشد، افزود: یكی از ظرفیت های اقوام ایران زمین، غنای فرهنگی آنان است و معتقدیم برگزاری چنین جشنواره ها و داد و ستدهای فرهنگی می تواند مقدمه همبستگی بیشتر آنان با هم باشد.
مدیر كل ارشاد استان ایلام هم در این آئین گفت: به دغدغه هنرمندان این حوزه اطمینان می‌دهیم ایل‌بانگ به دنبال همگرایی و هم‌افزایی ظرفیت‌های فرهنگی و حفظ و استحكام بافت فرهنگی، زبانی و قومی ایران اسلامی و استان سرافراز ایلام است.
عمران خودآموز، معرفی و كشف استعدادهای جوان و تجلیل از پیشكسوتان و فعالان فرهنگی را در زمینه‌های مختلف بومی و محلی عشایر و اقوام ایرانی از اهداف برگزاری این جشنواره عنوان كرد.
وی افزود: ایجاد همدلی و وحدت از كاركردهای غیر مستقیم این جشنواره است كه می تواند باعث ارتقاء سطح بینش فرهنگی و اجتماعی در جامعه شود.
جشنواره ملی ایل بانگ امروز چهارشنبه با حضور هنرمندانی از 15 استان و استقبال گسترده مردم در منطقه چشمه شیرین شهرستان بدره آغاز به كار كرد.
7177/6034