پروژه هاي اجرايي تهران از اين پس پنج بعدي طراحي مي شود

تهران- ايرنا- معاون نظام فني و اجرايي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران گفت: با بهره گيري از نرم افزار BIM «مدل سازي اطلاعات ساختمان» علاوه بر طراحي سه بعدي (طول، عرض و ارتفاع)، بعد زماني و هزينه اي نيز در پروژه هاي عمراني لحاظ مي شود.

پرويز قوامي نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: استفاده از نرم افزار BIM براي طراحي پروژه هاي عمراني و اجرايي در كشورهاي توسعه يافته اجباري است و بناست به صورت آزمايشي در استان تهران نيز اجرا شود.
وي يادآورشد: اجراي پروژه هاي عمراني سال گذشته با مصوبه شوراي فني استان ساماندهي و به دست دستگاه هايي تخصصي سپرده شد.
قوامي نژاد اظهار داشت: مشكل پروژه هاي عمراني در زمان اجراي آنها به دست دستگاه هاي غير تخصصي بود كه عمر مفيد آنها به 20 تا 25 سال مي رساند.
معاون نظام فني و اجرايي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران گفت: با گزارش هاي ارائه شده در شوراي فني استان، مصوب شد كه اين پروژه ها به دستگاه هاي تخصصي راه و شهرسازي و نوسازي و تجهيز مدارس واگذار شود.
وي خاطرنشان كرد: تهران نخستين استاني بود كه وضعيت اجراي پروژه هاي عمراني را ساماندهي و در نخستين گام اجراي آنها را به دستگاه هاي تخصصي واگذار كرد.
قوامي نژاد ادامه داد: در اقدام بعدي با همكاري دانشگاه هاي صنعتي شريف و علم و صنعت تفاهم نامه اي امضا و بر اساس مصوبه شوراي فني استفاده از نرم افزار BIM «مدل سازي اطلاعات ساختماني» براي طراحي پنج بعدي پروژه هاي عمراني الزامي شد.
معاون نظام فني و اجرايي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران گفت: در اين نرم افزار علاوه بر طراحي سه بعدي پروژه هاي عمراني، زمان و هزينه مورد نياز براي اجراي آنها اعلام مي شود و مديران مي توانند بر اساس آن زمانبندي، براي رفع مشكلات احتمالي پيش روي پروژه ها اقدام كنند.
وي تصريح كرد: پيش از اين به طور معمول پروژه ها طراحي و براي واگذاري به پيمانكار به مناقصه گذاشته و در حين اجرا مشكلات پيش رو مشخص مي شد.
قوامي نژاد اضافه كرد: در برخي پروژه ها طراحي آنها نياز به اصلاح داشت و اصلاح آن زمان اجرا را طولاني مي كرد و در هزينه هاي نهايي نيز تاثيرگذار بود.
معاون نظام فني و اجرايي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران گفت: اكنون در كنار بهره گيري از اين نرم افزار، آموزش نيروهاي فني و اجرايي دستگاه ها را نيز در دست اجرا داريم.
وي با بيان اينكه اين نرم افزار به صورت آزمايشي ابتدا در استان تهران مورد استفاده قرار مي گيرد، تاكيد كرد: نتايج آن قابل اجرا در ساير استان هاست و براي تعميم و اجباري كردن اجراي آن در كل كشور زمانبندي پنج ساله پيش بيني شده است.
قوامي نژاد گفت: ميانگين اجراي پروژه هاي عمراني در اين استان به 9 سال مي رسد و اغلب مشكلات از جمله تامين اعتبار و مسائل حقوقي مانع از اجراي به موقع آنها مي شود.
وي از برگزاري دومين كنفرانس بين المللي مدل سازي اطلاعات ساختمان (BIM) با مشاركت سازمان برنامه و بودجه كشور و سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران خبر داد و اظهارداشت: با هدف تدوين دستورالعمل BIM، برگزاري همايش ها، نشست ها و كنفرانس هاي متعدد مي تواند به فرهنگ سازي استفاده از اين فناوري در كشور كمك كند.
معاون نظام فني و اجرايي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران گفت: به همين منظور دومين كنفرانس BIM ايران با شعار « هوشمندانه طراحي كنيم، آگاهانه بسازيم» با حمايت سازمان برنامه و بودجه كشور، سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران، دانشگاه علم و صنعت ايران، دانشگاه صنعتي شريف و دانشگاه تربيت مدرس به عنوان يك همكار راهبردي سازمان مديريت در تاريخ 10 و 11 ارديبهشت ماه 98 برگزار مي شود.
وي ابراز اميدواري كرد با اطلاع رساني از روند تدوين دستورالعمل و روش اجراي BIM در اين كنفرانس، قشر مهندسي كشور و ذينفعان پروژه هاي عمراني از برنامه ها و اهداف سازمان مديريت و برنامه ريزي در راستاي كاهش هدر رفت سرمايه هاي ملي، و انساني و مديريت پروژه هاي عمراني به روش هاي نوين آگاهي لازم را كسب كنند.
به گزارش ايرنا، حضور و سخنراني اساتيد مطرح داخلي و خارجي، سخنراني مديران سازمان برنامه و بودجه كشور و سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران، برگزاري پنل تخصصي در خصوص تدوين دستورالعمل اجرايي BIM در پروزه هاي عمراني توسط اين سازمان، ارائه نمونه هاي واقعي از پياده سازي BIM در پروژه هاي مختلف، برپايي نمايشگاه تخصصي در زمين BIM ، كارگاه ها و مقالات علمي و ارائه ساير دستاوردهاي مرتبط با فرآيند BIM از جمله مواردي است كه در اين كنفرانس ارائه خواهد شد،
علاقه مندان براي ثبت نام مي توانند به سايت www.bimconf.com مراجعه كنند.
تهرام/3001//1348