۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۸
کد خبر: 83290070
۰ نفر
همتی: ذخایر ارزی كشور برای حفظ ثبات بازار ارز مناسب است

تهران- ایرنا- رئیس كل بانك مركزی با بیان اینكه بانك مركزی تمهیدات لازم برای مقابله با عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران را اندیشیده است، گفت: ذخایر ارزی كشور برای حفظ ثبات بازار ارز مناسب است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از بانك مركزی، هفتمین نشست دوره ای رییس كل بانك مركزی با اقتصاددانان عصر دیروز با محوریت موضوعاتی مانند اجرای عملیات بازار باز، اصلاح نظام بانكی، نحوه كنترل نقدینگی و تورم و ثبات نرخ ارز برگزار شد.
«عبدالناصر همتی» در این نشست با اشاره به موفقیت بانك مركزی در كنترل حجم نقدینگی از طریق تشدید نظارت بر اضافه برداشت بانك ها بر تداوم این روند تاكید كرد.
رییس شورای پول و اعتبار همچنین ایجاد تبادل مستقیم بین واردكنندگان و صادركنندگان در یك ماه گذشته را موجب افزایش حجم مبادلات در سامانه نیما دانست و بر عدم دخالت بانك مركزی در تعیین نرخ ارز در سامانه نیما تصریح كرد.
اقتصاددانان حاضر در این نشست با تاكید بر اینكه دشمنان با استفاده از جنگ روانی قصد برهم زدن شرایط اقتصادی كشور را دارند، ضمن قدردانی از اقدامات بانك مركزی به ویژه در خصوص حفظ تعادل بازار ارز، از تسلط این بانك به بازار ارز به عنوان عامل اصلی ثبات این بازار پس از دو مرحله تشدید تحریم های آمریكا یاد كردند.
اقتصاددانان همچنین با اشاره به راه اندازی بازار متشكل ارزی و اقدام به عملیات بازار باز، این دو ابزار را موجب تقویت تسلط بانك مركزی در حوزه پولی و ارزی دانسته و خواستار دقت در بكارگیری این ابزارها شدند.
ادغام بانك های وابسته به نیروهای مسلح، حذف صفرها از پول ملی، اصلاح نظام بانكی و كیفیت پایه پولی از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود.
به گزارش ایرنا، همتی صبح امروز نیز با انتشار یادداشتی در صفحه اینستگرام خود اعلام كرد: توهم بر هم خوردن بازار ارز و ملتهب شدن آن كه مدام از آن صحبت می شد با مدیریت بانك مركزی و اشراف آن بر بازار ارز برای چندمین بار رفع شد.
وی در این شبكه اجتماعی نوشت: هر مقدار كاهش در صادرات نفت و معادل ریالی درآمد دولت باید به فوریت از طریق صرفه جویی و كاهش هزینه ها و یا جبران آن از طریق سایر درآمدها و یارانه های پنهان بطور فوری جبران شود.
«مایك پمپئو» وزیر خارجه آمریكا دوم اردیبهشت 1398 در ادامه اقدامات یكجانبه و خلاف مقررات بین المللی اعلام كرد به تمدید معافیت ها برای خریداران نفت از ایران پایان می دهد.
اقتصام**2022**9189