۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
کد خبر 83290038
۰ نفر
شرایط تولید گل و گیاه در مشهد بهبود یافت

مشهد- ایرنا- رئیس انجمن صنفی تولیدكنندگان گل و گیاه مشهد گفت: بارشهای اخیر باران بهترین شرایط را برای تولید گل در این شهر فراهم كرد و تولید و فروش انواع گل رونق گرفت.

مهرشاد مدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیشتر به دلیل خشكسالی، منابع آبی برای آبیاری گلها كافی نبود و تولیدكنندگان مجبور بودند هزینه زیادی برای تامین آب صرف كنند.
وی اضافه كرد: بارندگیهای اخیر مشكلات زیادی از تولیدكنندگان گل و گیاه را رفع كرد زیرا هم آنان را در تامین آب یاری كرد و هم شرایط آب و هوایی بهتری را برای رشد گل و گیاه به وجود آورد.
رئیس انجمن صنفی تولیدكنندگان گل و گیاه مشهد گفت: با این حال جاری شدن سیلابها به بخش محدودی از گلخانه ها كه در بستر رودخانه ها یا در مسیر آب بوده اند نیز خسارت وارد كرد اما خسارتها محدود بود.
مدی افزود: هم اینك 250 واحد تولیدی گل و گیاه و نهال در مشهد، طرقبه و شاندیز فعالیت دارند كه انواع نهالهای پیوندی مثمر و غیرمثمر، انواع گلهای زینتی، آپارتمانی و بیرونی، گل و گیاه فصلی و پوششی را تولید می كنند.
وی اضافه كرد: در حوزه فروش گل، مانند سالهای گذشته همزمان با فصل بهار عمده تولیدكنندگان گل در مشهد با شهرداری این شهر قرارداد منعقد كردند كه البته امسال با ورود سازمان همیاریهای شهرداری در این خصوص، شرایط فروش بهتر از سالهای گذشته بود.
رئیس انجمن صنفی تولیدكنندگان گل و گیاه مشهد گفت: تولیدكنندگان گل و گیاه در مشهد به بیش از 80 درصد از تعهدات خود در قرارداد با سازمان همیاری شهرداریها عمل كردند و دستمزد خود را طبق قرارداد در خرداد یا تیرماه امسال دریافت می كنند.
رئیس اتحادیه صنف گل فروشان و فروشندگان سموم دفع آفات نباتی مشهد نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بارشهای اخیر تولید گل را افزایش و در نهایت قیمت این محصول را كاهش می دهد اما این كاهش قیمت سه یا چهار ماه بعد خود را نشان می دهد.
محمود علیان افزود: هزینه تمام شده تولید گل و گیاه در سال گذشته به دلایل مختلف افزایش یافت و این مساله بر قیمت فروش گل نیز اثر گذاشت با این حال فروشندگان به دلیل كسادی بازار قیمتها را چندان افزایش ندادند.
وی اضافه كرد: به نظر می رسد در شرایط كنونی و با توجه به این كه آسمان روی خوش خود را به كشور نشان داده است قیمت تمام شده تولید گل و گیاه كاهش یابد و اگر هم قیمت كاهش نیابد حداقل قیمت گل و گیاه از سال گذشته فراتر نخواهد رفت.
422 واحد صنفی دارای جواز كسب زیر پوشش اتحادیه صنف گل فروشان مشهد هستند.
از مجموع گلخانه های خراسان رضوی 17.2 هكتار به گلهای شاخه بریده، 5.7 هكتار به گیاهان آپارتمانی و 20 هكتار به گلهای فصلی و نشایی اختصاص دارد.
سالانه به طور متوسط در خراسان رضوی 15 میلیون و 600 هزار شاخه گل بریده در گلخانه ها و 76 هزار و 500 شاخه گل بریده در فضای باز تولید می شود.
میزان تولید گلهای آپارتمانی و گلدانی در خراسان رضوی سالانه دو میلیون و 300 هزار گلدان و میزان تولید گلهای فصلی و نشایی 31 میلیون و 500 هزار بوته است.
1922/7489