صفر شدن صادرات نفت ایران؛ رویای بی تعبیر ترامپ

تهران- ایرنا- بسیاری از تحلیلگران عرب معتقدند كه طرح ترامپ برای توقف صادرات نفتی ایران راه به جایی نخواهد برد و تهران برای مقابله با طرح های ترامپ و اطرافیان وی گزینه های بسیار و نقشه راه روشنی در اختیار دارد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، اقدامات ضد ایرانی آمریكا افزایش یافته و در تازه ترین آن، كاخ سفید روز دوشنبه گذشته (2 اردیبهشت) با صدور بیانیه ای اعلام كرد كه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا تصمیم گرفته معافیت خریداران نفت ایران را لغو كند. اما به گفته شماری از تحلیگران عرب روند تحولات، طبق پیش بینی و برنامه ریزی آمریكا پیش نمی رود و ایران گزینه های بسیاری برای مقابله با آمریكا و همپیمانان آن در اختیار دارد كه می تواند از آنها استفاده كند.

** چالش های آمریكا و همپیمانان آن برای عملی سازی تحریم های نفتی ایران
تارنمای شبكه خبری «الجزیره» قطر در گزارشی نوشت: تصمیم ترامپ برای لغو معافیت خریداران نفت ایران در شرایطی كه قرار است او به زودی كارزار انتخاباتی خود برای ریاست جمهوری را آغاز كند، دارای خطرات اقتصادی و سیاسی است. تحلیلگران معتقدند سیاست آمریكا در این زمینه افزایش بهای نفت را به دنبال خواهد داشت. این موضوع می تواند به افزایش قیمت بنزین در آمریكا هم منجر شود.
'كارامدی سیاست آمریكا درباره ایران به پایبندی كشورهای چین، هند و كره جنوبی به تحریم ها بستگی دارد. این سه كشور بزرگترین خریداران نفت ایران هستند و روزانه حدود 2 میلیون بشكه نفت از ایران می خرند. اما چین به عنوان بزرگترین خریدار نفت ایران پیش از این درخواست آمریكا برای پایان دادن به خرید نفت از ایران را به چالش كشیده است و روز دوشنبه هم بار دیگر اعلام كرد به تجارت قانونی خود با ایران ادامه خواهد داد. افزون بر این سه كشور، تركیه هم با ایران روابط تجاری خود را به ویژه در بخش انرژی تقویت كرده است. آنكارا اعلام كرده است كه برای ادامه تعامل با ایران در اندیشه سازوكارهایی است كه تحریم های آمریكا را خنثی سازد. آلمان، فرانسه و انگلیس در چارچوب اتحادیه اروپا اكنون برای ادامه روابط با ایران سازوكارهایی را سامان داده اند. '
روزنامه «العربی الجدید» نوشت: تصمیم آمریكا درباره لغو معافیت كشورها برای خرید نفت از ایران با دو مشكل روبرو است. مشكل نخست مربوط به نیاز بازارهای جهانی به تولیدات ایران و مناطق پرتنش و مشكل دوم مربوط به امكانات كشورهایی است كه آمریكا برای تولید نفت بر روی آنها حساب باز كرده است. تولید نفت ایران پس از توافق هسته ای در سال 2015 و بر داشتن تحریم ها در سال 2016 افزایش یافت. ایران با داشتن 160 میلیارد بشكه نفت چهارمین كشور از نظر ذخایر نفتی در جهان است. افزایش تنش در مناطق اصلی تولید نفت از جمله لیبی و ونزوئلا سبب شده است كه جبران و جایگزین كردن نفت ایران سخت باشد. در این زمینه «مصطفی صنع الله» رئیس موسسه ملی نفت لیبی در یكی از مصاحبه های خود با روزنامه «فایننشال تایمز» گفته است ادامه درگیری ها در لیبی سبب از بین رفتن تولید نفت خواهد شد.
العربی الجدید اضافه كرد: عربستان در سایه امكانات كنونی خود برای جایگزین كردن نفت ایران با مشكلاتی روبرو است. شاید این كشور در كوتاه مدت و با كمك ذخایر نفتی خود بتواند جایگزینی برای نفت ایران باشد. اما این كشور در بلندمدت در این زمینه موفق نخواهد شد. شاید عربستان در كوتاه مدت بر روی شماری از گزینه ها از جمله افزایش تولید تا رقم 11میلیون بشكه در روز و كنار گذاشتن مشكلات خود با كویت در مناطق نفت خیز «الفجی» و «الوفره» شرط بندی كند، اما این كشور به تنهایی نخواهد توانست جایگزینی برای صادرات نفت ایران باشد. به طوری كه گروه «یورو آسیا» در تحلیل نفتی خود آورد آمریكا به دلیل اوضاع كنونی بازارهای نفت نمی تواند وعده های خود درباره كاهش صادرات نفت ایران به صفر را عملی سازد. «جهاد ازعور» مدیر بخش خاورمیانه ای و آسیای میانه در صندوق بین المللی پول هم در فوریه گذشته گفت عربستان به عنوان بزرگترین صادر كننده نفت در جهان نیاز به قیمتی حدود 80 تا 85 دلار دارد تا بتواند در بودجه خود موازنه ای را ایجاد كند.
در ادامه گزارش العربی الجدید می خوانیم دولت آمریكا در برابر خود راه حل دیگری را دارد كه بسیار تلخ است. در این گزینه آمریكا، روسیه را وادار خواهد كرد تا تولید نفتی خود را با هدف جبران نفت ایران در بازارهای جهانی افزایش دهند. اما این موضوع به سود روسیه تمام خواهد شد كه بخش نفتی آن تحت تحریم های آمریكا است.
روزنامه «الثوره» سوریه نیز نوشت: برای هر كشوری اگر هم در عرصه بین المللی دارای نقش بزرگی باشد بسیار سخت است بتواند با هدف به صفر رساندن صادرات نفت با قدرت و تهدید خواسته خود را بر همه جهانیان تحمیل كند. اگر طرف مقابل این كشور ایران باشد كه وضعیت سخت تر هم خواهد شد. زیرا ایران كشوری پهناوری است كه دارای مرزهای زمینی و دریایی با هزار كیلومتر است. این كشور دارای روابط سیاسی و اقتصادی تنگاتنگی با بسیاری از كشورها به ویژه همپمیانان اروپا آمریكا در اتحادیه اروپا و جهان است.
' اگرچه تصمیم های ترامپ شاید برخی پیامدهای منفی برای ایران به دنبال داشته باشد، اما این پیامدهای برپایه آرزوهای «نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی نخواهد بود. ایران به دلیل تجربه بالای خود دارای هزاران سازوكار برای خنثی كردن و به صفر رساندن سیاست تیم تندرو ترامپ و تحریم های یكجانبه آنان است. قطعا محاسبات ترامپ درست از آب در نخواهد آمد. بازارهای جهانی نفت نخواهند توانست بر پایه تصمیم های واشنگتن عمل كند. لیبی، ونزوئلا و نیجریه به دلایل مختلف نمی توانند نفت خود را به بازارهای جهانی صادر كنند. نفت عربستان و امارات هم نمی تواند جایگزنی برای نفت ایران باشد. با این وجود و با توجه به اینكه ترامپ ادامه كاهش قیمت نفت را در انتخابات وعده داده بود اكنون این تصمیم احمقانه وی كه به دلیل سرسپردگی كامل او به صهیونیسم جهانی صورت گرفته است، پیامدهای ناگواری برای آینده سیاسی او به دنبال خواهد داشت.'

** دیپلماسی كارامد ابزار ایران برای مقابله با تحریم های نفتی آمریكا
روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن در گزارشی به قلم «محمد مصطفی العمرانی» نوشت: تصمیم رئیس جمهوری آمریكا در لغو معافیت به كشورها برای خرید نفت از ایران جنگ اقتصادی آشكاری علیه اقتصاد ایران است. از این رو، ایران برای به شكست كشاندن این تصمیم تحرك های دیپلماسی خود را آغاز كرده است و برای ایجاد ائتلاف بین المللی با هدف رویارویی با تنش آفرینی های آمریكا تلاش می كند.
'ایران و همپیمانان آن در منطقه برای رویارویی با تصمیم آمریكا برای جلوگیری از صادرات نفت این كشور گزینه های بسیار و برگ برنده های كارامدی در اختیار دارند. به یقین این كشور از گزینه دیپلماسی برای كاهش تنش آفرینی های آمریكا استفاده خواهد كرد. این كشور در عرصه دیپلماسی با همه نهادهای داخلی در این باره در ارتباط است. بیانیه وزارت امور خارجه ایران در این زمینه هم نشان داده است كه این كشور با بسیاری از شركت های خارجی در كشورهای همسایه، منطقه و اروپا مشورت های كرده است.
به یقین ایران در كشورهای همسایه و كشورهای اروپایی برای به شكست كشاندن تلاش های آمریكا برای جلوگیری از صادرات نفت ایران همه تلاش های خود را خواهد كرد. این كشور پیش از این هم برای برقراری و تقویت روابط خود تلاش كرده و با كشورهای عراق، تركیه و پاكستان به تفاهم ها و توافق های مهمی دست یافته است. همچنین وزارت امور خارجه ایران با كشورهای چین، روسیه، هند و دیگر كشورها رایزنی كرده و در این چارچوب تركیه هم مخالفت خود را با تصمیم های آمریكا اعلام كرده است. ایران می تواند از روابط استوار خود با عراق، تركیه، پاكستان، چین، هند، روسیه در این زمینه استفاده كند. ایران در دور زدن تحریم های آمریكا مهارت بالایی دارد و با شیوه های گوناگون با این تحریم های مقابله خواهد كرد و برای خنثی كردن این تحریم ها همه از ابزارها استفاده خواهد كرد.'
پژوهش **9278**1552