بازسازی واحدهای مسكونی آسیب دیده از سیل آغاز شد

همدان- ایرنا- مدیركل مدیریت بحران استانداری همدان گفت: با اولویت بندی و برنامه ریزی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی بازسازی واحدهای مسكونی به طور كامل تخریب شده ناشی از سیلاب فروردین امسال آغاز شد.

علیمردان طالبی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان كرد: با توجه به گزارش های ارسالی به وزارت كشور و درخواست تسهیلات بانكی، با ابلاغ بانك مركزی به بانك های استان مقرر شد 180 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت در اختیار آسیب دیدگان ناشی از سیل قرار گیرد.
وی افزود: این تسهیلات در مناطق شهری با سود پنج درصد و در مناطق روستایی با سود چهار درصد در اختیار آسیب دیدگان قرار می گیرد.
مدیركل مدیریت بحران استانداری همدان اضافه كرد: برنامه ریزی و اولویت بندی برای اختصاص این میزان تسهیلات توسط بنیاد مسكن انقلاب اسلامی صورت می گیرد و اولویت نخست اختصاص تسهیلات به واحدهای مسكونی به طور كامل تخریب شده است.
طالبی بیان كرد: در مرحله نخست، نظارت فنی، آواربرداری و نقشه فنی توسط بنیاد مسكن انقلاب اسلامی صورت گرفته و مالك خانه تخریب شده وجهی بابت این خدمات ارایه نمی دهد.
وی ادامه داد: با توجه به مصوبات كمیته سازندگی، بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده كشور و كارگروه متناظر آن در استان ها مقرر شد صدور پروانه ساختمان در شهر و روستا برای واحدهایی كه از طریق بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خدمات دریافت می كنند رایگان شود.
مدیركل مدیریت بحران استانداری همدان اظهار داشت: این پروانه ساختمان بر اساس زیربنای ملك قبل از بروز سیل صادر می شود.
طالبی ادامه داد: دولت متعهد به پرداخت هزینه صدور پروانه ساختمانی به شهرداری ها و دهیاریها برای نوسازی واحدهای مسكونی آسیب دیده شده است.
وی تاكید كرد: همچنین هر یك از دستگاه های استان باید نسبت به بازسازی و نوسازی شریانها و نقاط آسیب دیده اقدام كرده و جلب اعتبار مورد نیاز را از وزاتخانه پیگیر شوند.
7526/2087