۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۵
کد خبر: 83289944
۰ نفر
شادگان خوزستان از تهدید سیل خارج شد

آبادان - ایرنا - فرماندار شادگان در استان خوزستان گفت: با هدایت آب از سمت شمال به جنوب تالاب شادگان این شهرستان از تهدید سیل خارج شده است.

سعید حاجیان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با تشریح آخرین وضعیت این شهرستان سیل زده اظهار داشت: شكافتن جاده شادگان - دارخوین با تصمیم ستاد بحران استان ، باعث شد تا سیلاب از ضلع شمالی به جنوبی این جاده به سمت دریا هدایت شود ضمن اینكه با بستن دریچه نهر بحره دبی رودخانه كارون كاهش یافته است.
فرماندار شادگان با بیان اینكه با این اقدامات تا حدود زیادتی شادگان از بحران ناشی از سیل خارج شد و اكنون سیلاب هیچ روستایی از این شهرستان را تهدید نمی كند تصریح كرد: در جریان هجوم سیلاب به شادگان ، چهار روستا در بخش خنافره و یك روستا در بخش مركزی تخلیه شدند تا ساكنان از خطر دور باشند و برای اسكان آنان نیز آموزشگاه های شبانه روزی و مدارس شادگان پیش بینی شد.
حاجیان گفت: تلاش می شود با فروكش كردن آب مرمت جاده شادگان - دارخوین آغاز شود تا این محور بر روی خودروها بازگشایی شود.
وی همچنین از سیراب شدن تالاب شادگان در سیل اخیر خبر داد و گفت:تالاب شادگان پس از سال ها خشكسالی سیراب شده و سعی بر این است آب در تالاب شادگان بماند و مدیریت شود.
فرماندار شادگان با تقدیر از تلاش شبانه روزی نیروهای مردمی و دستگاه های اجرایی در مهار و كنترل سیلاب گفت: در بحران اخیر بسیج مردمی بسیار كار ساز بود و موجب شد تا سریع تر از شرایط بحران خارج شویم.
شادگان با حدود 150 هزار نفر جمعیت در 70 كیلومتری اهواز مركز استان خوزستان واقع است.
طغیان رودخانه كارون و هدایت سیلاب ناشی از آن به سمت تالاب شادگان موجب آبگرفتگی تعدادی از روستاهای این شهرستان در جنوب استان خوزستان شد.
به گفته مدیر كل مدیریت بحران استانداری خوزستان این استان در حال حاضر از وضعیت اضطرار ناشی از سیل خارج شده ولی همچنان در وضعیت بحرانی به سر می برد.
سیل ناشی از طغیان رودخانه های دز ، كرخه و كارون كه از اوایل فروردین ماه استان خوزستان را درگیر كرده در هفته اخیر در برخی مناطق اهواز، شوشتر و حمیدیه فروكش كرده است و به گفته استاندار خوزستان در مناطق جنوب خوزستان نیز تا پایان هفته فروكش می كند و وضعیت این استان در بیشتر نقاط به حالت عادی باز می گردد.
بیش از 270 روستای خوزستان در پی سیل اخیر به صورت كلی یا جزیی تخلیه شدند.
بیش از 400 هزار نفر در خوزستان همچنان متاثر از سیلاب می باشند.
7104/6068