۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۶
کد خبر: 83289932
۰ نفر
منییر بیماری سرگیجه آوری كه همچنان ناشناخته است

مشهد- ایرنا- 'منییر' اختلال مرتبط با دستگاه شنوایی انسان كه شایعترین بیماری شنوایی و البته همچنان در هاله ای از ابهام است و به دلیل تاثیر مشهود بر حس تعادل فیزیكی بدن، بیماری آزاردهنده ای محسوب می شود.

برگزاری هجدهمین كنگره شنوایی شناسی ایران در مشهد فرصتی فراهم كرد تا خبرنگار ایرنا پیرامون آخرین یافته های پزشكی پیرامون منییر با پروفسور 'كامرون برین' پزشك متخصص و استاد بازنشسته دانشگاه اوهایو كه از متخصصان شناخته شده این حوزه است به گفت و گو بنشیند.
متخصصان علت این بیماری را ناشناخته است می دانند اما اذعان دارند كه ممكن است عوامل محیطی و ژنتیكی در ایجاد آن دخالت داشته باشد. نظریه هایی همچون انقباض مویرگهای خونی، عفونتهای ویروسی و ارتباط آن با ژنتیك نیز از عوامل احتمالی ایجاد این بیماری ذكر شده است
سندروم منییر (Meniere syndrome) شایعترین علت سرگیجه واقعی است كه در آن فرد بیمار با حملات سرگیجه تكرار شونده، وزوز گوش و كاهش شنوایی حسی عصبی، احساس پری و افزایش فشار در گوش مواجه می شود.
این بیماری یكی از اختلالهای عملكردی گوش داخلی است كه در آن افزایش فشار مایع اندولنف موجب ایجاد سرگیجه و حالت تهوع در فرد و ایجاد مشكل در برقراری تعادل بدن می شود.
منییر نخستین بار توسط دكتر پروسپر منییر(Prosper Ménière) در سال 1861 توصیف شد. زنان بسیار بیشتر از مردان به آن مبتلا می شوند و بیشترین شیوع آن در سنین 40 تا 60 سالگی است.
سرگیجه ناشی از این اختلال می تواند با دوره‌های تكرارشونده بطور ناگهانی و غیرقابل پیش بینی، كاهش شنوایی، وزوز گوش با حس نجوا، زنگ‌ زنگ، همهمه و غرش همراه باشد.

* بیماری رایج با علل ناشناخته
استاد بازنشسته دانشگاه ایالتی اوهایو در حاشیه هجدهمین كنگره شنوایی شناسی ایران در مشهد گفت: عوارض بیماری منییر و مشكلات ناشی از آن بخاطر عدم تعادل در فرد، احساس فشار و سنگینی در گوش در كنار آزار جسمی موجب ناراحتی شدید در انجام فعالیتهای اجتماعی نیز می شود.
پروفسور كامرون برین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گرچه پس از هر حمله منییر همراه با درد و سرگیجه برای مدت دو تا سه روز، فرد به حالت عادی باز می گردد اما عود كردن دوباره بیماری به دلیل افزایش حجم مایع گوش داخلی موجب تكرار علائم و دردهای همراه با آن می شود.
وی به شیوع گسترده این بیماری اشاره و بیان كرد: حدود یك درصد جمعیت هر جامعه مبتلا به این بیماری هستند و در زنان شیوع آن بیشتر از مردان است. اگرچه در جوانان نیز ابتلا به بیماری مشاهده شده اما معمولا از سن 35 سالگی به بعد احتمال ابتلا بیشتر است.
این پزشك متخصص ادامه داد: عدم تخلیه مایع داخلی گوش و تورم ناشی از آن در نهایت موجب ایجاد سوراخی كوچك و تخلیه ناگهانی می شود و همین امر سرگیجه و برهم خوردن تعادل بیمار را به همراه دارد.

* تشخیص اشتباه بین میگرن و مینیر
پروفسور برین گفت: به دلیل شباهت تجربه درد میگرنی با علائم منییر درحملات اولیه، اشتباه در تشخیص این بیماری در گذشته بسیار زیاد بود. امروزه با پیشرفتهای علمی كمتر پیش می آید كه متخصصان به تشخیص اشتباه میگرن به جای منییر برسند و همین امر موجب می شود با تشخیص به موقع بتوان از شدت بیماری و تحمل دردهای بیشتر در بیمار جلوگیری كرد.
وی افزود: تشخیص زودهنگام در همه بیماریها می تواند از شدت بیماری جلوگیری كند و به همین دلیل نباید به سرگیجه های تكراری و سایر علائم مشابه آن بی توجه بود.

* منییر درمان قطعی ندارد
استاد دانشگاه اوهایو گفت: برای بیماری منییر تاكنون درمان قطعی كشف نشده است. 25 درصد بیماران در پی مدتی از ابتلای یك گوش به مینیر در گوش دوم نیز درگیر آن می شوند و همین امر برای بیمار بسیار ناراحت كننده است.
وی اقدامات درمانی رایج منییر را شامل رژیم غذایی، درمان دارویی و جراحی ذكر و بیان كرد: كاهش مصرف نمك، مایعات و افزایش مصرف پروتئین از جمله ویژگیهای رژیم غذایی برای كاهش عوارض بیماران است.
وی افزود: همچنین در درمان دارویی با تجویز داروهایی كه مایع بدن را كاهش می دهند و به برخی بیماران قلبی نیز توصیه می شود می توان تولید مایع در گوش داخلی را كاهش داده و به تبع آن درد و علائم بیماری تقلیل یابد.
پروفسور برین ادامه داد: برای افرادی كه منییر در آنان شدت بالایی ندارد كنترل بیماری از طریق تجویز دارویی و رژیم غذایی ویژه موثر است.
وی گفت: در برخی افراد كه شدت بیماری آنها زیاد و تعداد حملات بالاست تا چندی پیش اقدام به جراحی و خارج كردن دستگاه گوش داخلی از بدن بیمار صورت می گرفت كه البته روشی بسیار تهاجمی و رادیكال محسوب می شود.

* انقلاب درمان شیمیایی
وی ادامه داد: امروزه در جدید ترین شیوه درمان به صورت شیمیایی مایع داخل گوش كنترل می شود به این ترتیب كه با ایجاد سوراخ ریزی در گوش داخلی و انتقال ماده ای شیمیایی، مایع از بین می رود. این اقدام هر چند وقت یك بار انجام می شود و به این ترتیب بدن بیماری امكان جبران را دارد.
این متخصص درمان شیمیایی را به منزله انقلابی در كنترل بیماری منییر توصیف و بیان كرد: این شیوه كنترلی برای بیماری تاكنون بهترین و موثرترین روش محسوب می شود.
وی بر نامشخص بودن علت ایجاد بیماری منییر تاكید و بیان كرد: علل ویروسی یا ارثی برای این بیماری گفته شده اما درمان قطعی و حتمی با شناخت روشن و قطعی منییر ممكن می شود كه هنوز حاصل نشده است.

هجدهمین كنگره شنوایی شناسی ایران با هدف افزایش دانش، تبادل اطلاعات و تجربیات متخصصان، دانشگاهیان و فعالان حوزه شنوایی با حضور اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشكی، پزشكان متخصص، فوق ‌تخصص و جراحان گوش، حلق و بینی و شنوایی ‌سنجی در محورهای اختلالات تعادل و سرگیجه و كم شنوایی كودكان تا پنجم اردیبهشت ماه جاری در مشهد ادامه دارد.
250 مقاله شامل 50 سخنرانی و 200 مقاله در قالب پوستر در این همایش ارائه می شوند. همچنین 21 كارگاه تخصصی و 10 میزگرد تخصصی برای افزون بر هزار شركت كننده هجدهمین كنگره شنوایی شناسی ایران در مشهد برگزار می شود.
7496/1858