مقام صنفی: سرانه مصرف محصولات سلولزی 2 كیلوگرم است

تهران- ایرنا- رئیس انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران گفت: سرانه مصرف محصولات سلولزی در كشور نزدیك به 2 كیلوگرم است و به دلیل تولید بیش از مصرف داخلی، بقیه آن صادر می شود.

«عباس خوشگرد» امروز (چهارشنبه) در حاشیه برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی مواد شوینده، آرایشی، بهداشتی، سلولزی و ماشین آلات وابسته در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: قابلیت تولید انواع مختلف محصولات سلولزی با بهترین كیفیت مواد در كشور فراهم است.
به گفته این مقام صنفی، در 2 سال گذشته ظرفیت های جدیدی نیز در كشور ایجاد شده كه علاوه بر رفع نیازهای داخلی، رونق صادرات را میسر كرده است و اكنون برای تولید و عرضه این محصولات هیچ مشكلی وجود ندارد.
خوشگرد اضافه كرد: كشورهای آسیای میانه، عراق، افغانستان، قطر و برخی كشورهای عربی، بازارهای هدف اصلی صادراتی این صنعت را تشكیل می دهند.

** ارز محصولات صادراتی به كشور برمی گردد
رئیس انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران در واكنش به ادعایی درباره سوء استفاده برخی بازرگانان افغان یا عراقی در پرداختن پول محصولات سلولزی به ریال (به جای ارز) و بازنگشتن ارز صادراتی به كشور گفت: در این موارد، خریدها با دلاری كه تبدیل به ریال شده است انجام می شود و در نهایت با واسطه یا بی واسطه ارز به كشور برمی گردد.
این مقام صنفی اضافه كرد: بازرگانان عراقی یا افغان، برای خرید ریال باید ارز خود را به بانك مركزی بفروشند یا ریال مورد نیاز را با فروش دلار به صرافان سر مرز تامین كنند كه در هر 2 صورت، به معنای بازگشت ارز به كشور است.

** برخی شركت های خارجی در كمبود پارسال محصولات سلولزی موثر بودند
خوشگرد درباره مشكلات مربوط به تامین پوشك در سال گذشته گفت: با افزایش نرخ ارز، مردم به خیال كمبود پوشك به بازار هجوم بردند و بیش از نیاز خود خرید كردند كه این رفتار 2 ماه بیشتر طول نكشید و امروز در تولید یا توزیع این كالا هیچ مشكلی نداریم.
وی به تاثیر سوء برخی شركت های خارجی حاضر در كشور بر تامین مواد اولیه در آن دوره اشاره كرد و گفت: صنعتگران كشورمان بیكار نبودند و از آن زمان به ایجاد ظرفیت های جدید اقدام كرده اند، از آن جمله راه اندازی یك خط بزرگ ساخت تیشو است كه در ماه های گذشته از سوی بخش خصوصی به بهره برداری رسید.
این مقام صنفی یادآوری كرد: امروز قیمت محصولات سلولزی با ارز نیمایی به ثبات رسیده است و در ماه های گذشته افزایش قیمت چندانی را تجربه نكردیم.
به گزارش ایرنا، بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی مواد شوینده، آرایشی، بهداشتی، سلولزی و ماشین آلات وابسته از دوشنبه با مشاركت 265 شركت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران آغاز به كار كرد.
این نمایشگاه تا پنجم اردیبهشت ماه از ساعت 10 تا 18 آماده بازدید علاقه مندان است.

اقتصام*3065*1961*