عشایر از كوچ زود هنگام پرهیز كنند

اردبیل - ایرنا - مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: عشایر این استان برای بهره برداری اصولی و جلوگیری از تخریب مراتع ییلاقی عشایر استان باید از كوچ زودهنگام پرهیز كنند.

شهامت هدایت روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همه دامداران و مرتعداران كه دارای پروانه چرای دام یا طرح مرتعداری هستند لازم است زمان كوچ و ورود دام به مراتع ییلاقی را رعایت كنند.
او بیان كرد: ورود دام بدون پروانه مرتعداری و دام مازاد بر ظرفیت قید شده در پروانه مرتعداری به مراتع به استناد تبصره 2 ماده 47 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، جرم محسوب شده و افراد متخلف از طریق مراجع قضایی تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.
وی اظهار داشت: پروانه مرتعداری باید بر اساس مقررات موجود هر سال تمدید اعتبار شده باشد و دامداران پیش از زمان ورود دام به مراتع به اداره كل منابع طبیعی استان مراجعه و نسبت به پرداخت عوارض اقدام كنند.
او افزود: به همراه داشتن پروانه مرتعداری و یا سند قرارداد اجرای طرح مرتعداری و ارائه آن به ماموران حفاظتی ضروری است.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل همچنین گفت: رعایت نكردن مفاد پروانه مرتعداری به موجب قوانین و مقررات مربوطه تخلف محسوب شده و در صورت تكرار تخلف پروانه مرتعداری طی مراحل قانونی باطل خواهد شد.
هدایت اضافه كرد: شورای اسلامی روستاها و بهره برداران مراتع موظف هستند ورود دام های غیر بومی و بدون مجوز به محدوده مراتع خود را در اسرع وقت به نزدیك ترین اداره یا واحد منابع طبیعی تابعه و یا به شماره تلفن 1504 اعلام نمایند.
بر اساس اعلام كارشناسان منابع طبیعی تاریخ ورود دام به مراتع ییلاقی استان اردبیل 20 خرداد ماه است.
عشایر استان اردبیل سالانه 12 هزار تن گوشت قرمز ، 43 هزار تن شیر ، پنج هزار و 400 تن پنیر و یك هزار و 500 تن پشم و 14 هزار متر مربع صنایع دستی از جمله انواع فرش ، گلیم و جاجیم تولید می كنند كه نقش بسزایی در رشد اقتصادی آن دارند.
این عشایر كه به ایل شاهسون معروف هستند معمولا نیمی از سال را در قشلاق های مغان و نیمی دیگر را در ییلاق های ارتفاعات و در دامنه های سبلان، بزقوش و باغرو سپری می كنند. ایل شاهسون سومین ایل بزرگ كشور است و جمعیت آن66 هزار و 500 نفر و در قالب 12 هزار و 800 خانوار است كه به نگهداری 1.5 میلیون راس دام مشغول هستند.
عشایر استان از 45 طایفه مستقل تشكیل شده كه همه ساله در هزار و 527 اوبا ، 527 قشلاق ، 237 ییلاق ، هفت زیست بوم و 51 سامانه زندگی می كنند.
در مقایسه با جمعیت عشایری كشور عشایر شاهسون اردبیل 6.5 درصد از جمعیت عشایر كشور را تشكیل می دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل 6 درصد از جمعیت استان را بخود اختصاص داده اند.
7110/ 1257