تخم ریزی ملخ ها در جازموریان كشاورزی كرمان را تهدید می كند

جیرفت - ایرنا - بنا به گفته مدیران سازمان جهاد كشاورزی در جنوب كرمان، هم اكنون 60 هزار هكتار از زمین های تالاب بین المللی جازموریان زیر تخم ملخ های صحرایی است كه خود تهدیدی جدی علیه محصولات كشاورزی منطقه بشمار می رود.

آنان در گفت و گو با ایرنا افزودند: تخمگذاری ملخ های صحرایی در تالاب جازموریان، بسیار خطرناك بوده و هر لحظه احتمال دارد كه ملخ های جوان، سر از تخم درآورده و راهی نبرد با هر گونه سرسبزی و آبادانی در استان كرمان شوند، خوب است بدانیم در این مبارزه، ملخ ها در دسته های چندصد میلیونی به حركت در می آیند و هر خوردنی را در هوا می زنند.
مسئولان می گویند : در همه جای دنیا به چنین شرایطی، بحران یا فاجعه می گویند و حتی نیروهای نظامی و ارتشِ خود را به امداد می طلبند، اما در جنوب كرمان، تقریبا از اواخر سال گذشته هماهنگی ها برای نابودی ملخ ها شروع شده و همچنان ادامه دارد.
البته به گفته مسئولان، طی این مدت در سطح حدود پنج هزار هكتار از زمین های جنوب كرمان با ملخ ها مبارزه شده كه این خود جای تقدیر دارد، اما هم اكنون این ملخ ها حدود 60 هزار هكتار از جازموریان را به قلمرو خود تبدیل كرده و در آنجا جفت گیری و تخم ریزی كرده اند و ما هنوز در حال انجام هماهنگی های لازم برای مبارزه هستیم.
كشاورزان جنوب كرمان بعد از گذشت سختی های فرآوان در سال های خشكسالی و محدودیت های صادراتی محصولات كشاورزی گذشته ، تازه امسال چشم امیدی به حاصل زحمات خود دارند، چرا كه باز شدن مسیر صادرات گوجه و پیاز موجب افزایش قیمت این محصولات شده و كشاورزان منطقه با اشك شوق، به آینده امیدوارند.
اما اگر در لحظه مناسب و به موقع، پرونده سیاه این ملخ های سعودی بسته نشود، این حشرات زرد، خساراتی به مراتب بدتر از خشكسالی به این دیار وارد خواهند كرد.
**منتظر مشاهده پوره های ملخ هستیم
مدیر جهاد كشاورزی جنوب كرمان در این باره گفت: ملخ های صحرایی در مراتع جازموریان جفت گیری و تخم گذاری كرده اند و ما منتظر مشاهده پوره های ملخ هستیم تا سم پاشی را علیه این آفت آغاز كنیم.
غلامرضا سلیمانی افزود: به احتمال زیاد روز یكشنبه هشتم اردیبهشت ماه جاری همزمان با حضور رئیس سازمان حفظ نباتات كشور در جنوب كرمان مبارزه با ملخ ها را در سطح 60 هزار هكتار از مرتع جازموریان شروع كنیم.
وی تصریح كرد: با وجود اینكه در برخی مناطق جازموریان به دلیل باتلاقی بودن زمین ها امكان تردد خودرو وجود نخواهد داشت از هواپیمای سم پاش استفاده خواهیم كرد.
** نمی توانیم منتظر تشریفات اداری باشیم
كارشناس حفظ نباتات مدیریت جهاد كشاورزی قلعه گنج نیز عنوان كرد: برای مبارزه با ملخ ها نمی توانیم منتظر تشریفات و مكاتبات اداری مالی برای دریافت هزینه بمانیم چرا كه جمعیت این ملخ ها هر لحظه بیشتر و بیشتر می شود.
عباس احمدی افزود: 60 هزار هكتار از اراضی و مرتع جازموریان توسط ملخ های مهاجر صحرایی به شدت آلوده شده و این آلودگی، بعد از دهه 40 و حتی بعد از انقلاب هیچگاه روی نداده است.
وی ادامه داد: ملخ صحرایی در جازموریان هم اكنون در حال تغذیه،‌ جفت گیری و تخم گذاری است چون شرایط تغذیه در این تالاب مساعد بوده و هر ملخ می تواند تا 100 برابر خود را تولید كند.
این كارشناس حفظ نباتات تاكید كرد: اگر به موقع اقدام نشود و نتوانیم توده ملخ صحرایی را كنترل كنیم و این ملخ شروع به تكثیر كند كه همین الان هم در حال تكثیر است می تواند كیلومترها پرواز كند و شاید بتوان گفت، در مدت نسبتا كوتاهی دوسوم مراتع و باغ های كشور و حتی كشورهای همجوار را هم درگیر كند.
احمدی اظهار داشت: آمار دقیقی از میزان خودروها و میزان سموم برای مبارزه با ملخ ها ندارم و نمی توانم در اختیار شما بگذارم، فقط همین را باید بگویم كه زمان ما برای مقابله و مبارزه با ملخ صحرایی بسیار كم و محدود است.
او گفت: از آنجایی كه جازموریان ناهمواری های زیاد دارد خودروهایی كه برای مبارزه با ملخ صحرایی درنظر گرفته شده دچار استهلاك می شوند و همه خودروها باید پشتیبانی شده و مشكلات فنی آنها در كوتاهترین زمان ممكن حل شود.
مدیر جهاد كشاورزی منوجان هم گفت : طی عملیات پایش و ردیابی ملخ های صحرایی در این شهرستان، 700 هكتار از زمین های زراعی و باغی از وجود ملخ ها پاكسازی شد.
كوروش امیر میجانی افزود: بعد از آنكه نخستین گزارش هجوم ملخ صحرایی در منطقه جنوب كرمان به صورت دسته های پراكنده از شهرستان منوجان به سازمان جهاد كشاورزی ارسال شد، عملیات ردیابی و پایش در مناطق زراعی، باغی و دشت ها و كوهستان های اطراف، به صورت روزانه و مستمر توسط كارشناسان انجام شد.
وی ادامه داد: پس از ردیابی صورت گرفته در تاریخ 27 فروردین ماه 98 ریزش ملخ های صحرایی را به صورت پوره در روستاهای تحت پوشش مركز جهاد كشاورزی نورآباد مشاهده كردیم.
مدیر جهاد كشاورزی منوجان تصریح كرد: در نهایت، مبارزه شیمیایی توسط 2 اكیپ با یك دستگاه خودرو مجهز به دستگاه ULV و یك دستگاه حامل سم پاش موتوری با سم دلتامترین در مناطق كوهستانی و صعب العبور روستای نورآباد منوجان در سطح 700 هكتار انجام شد.
وی عنوان كرد: با توجه به سطح آلودگی و تراكم آفت در استان های همجوار، احتمال ریزش مجدد این ملخ ها طی روزها و هفته های آتی وجود دارد، بنابراین عملیات ردیابی توسط كارشناسان همچنان خواهد داشت.
برنامه ریزی و تمهیدات اندیشیده شده از سوی مسئولان سازمان جهاد كشاورزی جنوب استان كرمان طی ماه های اخیر برای مواجهه با ملخ های صحرایی، این ملخ ها را در حوزه جاموریان زمین كرد اما خطرات احتمالی ناشی از ریزش مجدد این ملخ ها همچنان وجود دارد.
جنوب كرمان، یك منبع غذایی برای ملخ ها به شمار می رود و اگر مسئولان نتوانند از پسِ كنترل این حشرات برآیند، بیش از چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات كشاورزی این دیار در خطر نابودی قرار خواهد گرفت.
بر اساس گزارش سازمان حفظ نباتات كشور و دفتر F.A.O در غرب آسیا (SWAC)، مبنی بر نبود مبارزه با ملخ های صحرایی در عربستان سعودی، دسته های زیادی از این حشرات به سمت جنوب ایران در حركت هستند.
تمهیدات اندیشیده شده از سوی كارشناسان و مسئولان سازمان جهاد كشاورزی جنوب استان كرمان طی ماه های اخیر برای مواجهه با ملخ های صحرایی توانست در یك دوره كوتاه، این ملخ ها را در حوزه جاموریان زمین كند اما ظاهرا هجوم این حشرات زرد رنگ به مناطق جنوبی كرمان، تمامی ندارد و بسیاری از كارشناسان، این پدیده را نتیجه شیطنت سعودی ها می دانند چرا كه بر اساس گزارش سازمان حفظ نباتات كشور و دفتر F.A.O در غرب آسیا (SWAC)، مبنی بر نبود مبارزه با ملخ های صحرایی در عربستان سعودی، دسته های زیادی از این حشرات به سمت جنوب ایران در حركت هستند.
جنوب كرمان متشكل از هفت شهرستان با یك میلیون نفر جمعیت، یك سوم مساحت این استان را به خود اختصاص داده و سالانه بیش از چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات كشاورزی در این دیار تولید می شود.
گزارش: ادیب حیدری
9875/7429/ 5054