شكایت وزارت نیرو از سازه های غیر قانونی بی نتیجه بود

تهران -ایرنا- مدیركل بحران و پدافند غیرعامل شركت منابع آب ایران گفت: وزارت نیرو نسبت به سازه های غیر قانونی در حریم رودخانه ها شكایت كرده اما هنوز بسیاری از ساختمان ها باقی مانده است. از این رو بازنگری در تهیه نقشه های شهرسازی لازم است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، سیف الله آقا بیگی عصر سه شنبه در نشست تخصصی بررسی تحلیلی وقایع سیل اخیر ایران با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی اظهار كرد: طبق قانون هرفرد برای ساخت و ساز باید از وزارت نیرو اجازه بگیرد اما اجرا به درستی انجام نمی شود. اگر رفتارهای غیر قانونی اصلاح نشود آثار تخریبی نیز بیشتر می شود.
وی كه سخنان خود را در دانشگاه شهید بهشتی عنوان می كرد: افزود: نباید نقشه تعیین بستر حریم رودخانه ها در قفسه ها بلا استفاده باشد. باید سازه ها متناسب با هیدرولیك رودخانه نه با مباحث مالی غیر قانونی باشد .
آقا بیگی ادامه داد: میزان بارندگی در فروردین ماه امسال در طول 50 سال اخیررتبه نخست را به خود اختصاص داده است ، لازم است تنظیمات كاری و اجرایی را با اقلیم كشور سازگار كنیم. نیاز است سازه ها و معماری و شهرسازی متناسب با وضعیت اقلیم باشد.
مدیر كل بحران و پدافند غیرعامل شركت منابع آب در باره برخی دیدگاه ها مبنی بر اینكه وارد ترسالی شده ایم ، افزود: نمی توان گفت وارد ترسالی شده ایم اما تغییرات اقلیم صورت گرفته است.
آقا بیگی اظهار كرد: در كشور ما دو نو ع پیش بینی كوتاه و بلند مدت و فصلی وجود دارد. پیش بینی نوع دوم برای برنامه ریزی آب با توجه به دوره های آماری و داده های موجود قابل اعتماد نیست.
وی ادامه داد: در كشور علی رغم پیش بینی های بلند مدت و فصلی، پیش بینی های كوتاه مدت قطعیت دارد.
این مقام مسئول توضیح داد: در حوزه كرخه و كارون اكثر آب ها وارد ایلام، لرستان و در نهایت خوزستان می شود. در حال حاضر به واسطه بارش ها 56 میلیارد متر مكعب آب وارد مخازن سد های كشور شد در حالی كه حجم مخازن كشور 50 میلیارد متر مكعب است.
آقا بیگی ادامه داد: در خوزستان 34 میلیار متر مكعب آب وارد سدهای این استان شد در حالی كه ظرفیت سدهای خوزستان 24.5 میلیارد مكعب است.
مدیر كل پدافند غیر عامل توضیح داد: دانشگاهیان همیشه به سد كرخه ایراد می گرفتند اما این سد در جریان سیل دوبار پر و خالی شد. همچنین در صورت نبود این سد فجایع زیادی اتفاق می افتاد.
وی ادامه داد: در كشور آبگیری خوبی صورت گرفته است. در 22 سال گذشته سد كرخه ركورد ذخیره آب را برای اولین بار زد.
آقا بیگی توضیح داد: تمامی رفتار ها و ورود و خروج سد های خوزستان به صورت لحظه به لحظه و آنلاین برای تصمیم گیری به موقع مدیریت می شود.
وی با بیان اینكه سد دز نیز 3 بار پر و خالی شد، اظهار كرد: در جریان سیل اخیر 9 میلیارد مكعب آب وارد این سد شد.
مدیر كل بحران شركت منابع آب ایران عنوان كرد: در مهار سیل یك دستگاه دخیل نیست بلكه هیدرولوژی، سازه های آب، امداد و نجات، شهر سازی، مسائل حقوقی، جنگل داری، اقتصاد سیل و مدیریت بحران و ... نقش دارند.
**9465**1601**