افشای نقش آفرینی امارات، مصر و فرانسه در بحران لیبی

تهران- ایرنا- یك مستشار نظامی وابسته به نیروهای تحت امر «خلیفه حفتر» كه از حمایت دولت شرق لیبی برخوردار است، روز سه شنبه از نقش امارات، مصر و فرانسه در حمایت از نیروهای مهاجم به طرابلس؛ پایتخت دولت وفاق ملی پرده برداشت.

به گزارش ایرنا به نقل از الجزیره، این مقام نظامی دولت شرق لیبی كه خواست نامش فاش نشود، در این باره گفت: نیروهای نظامی كه در منطقه «السدره» حضور دارند، افسران فرانسوی هستند كه در زمینه هواپیماهای جنگنده تخصص دارند و شمار آنها بالغ بر ده ها نفر است.
در حالی كه دولت فرانسه هرگونه حمایت از نیروهای تحت امر حفتر را همواره رد می كند، این مقام نظامی افزود: فرانسوی ها مخازن آب در بندر السدره را برای جایگزین كردن آن با سوخت، خالی كرده اند.
وی افزود: فرماندهی ارتش كرامه (حفتر) حمایت دائمی از كشورهای فرانسه، امارات و مصر دریافت می كند كه از آن جمله می توان به حضور نیروهای امنیتی و اطلاعاتی این كشورها، حضور نیروهای ویژه ای اشاره كرد كه در پایگاه «الخروبه» در 6 كیلومتری پایگاه استقرار نیروهای دولت وفاق ملی واقع است.
به گفته این مقام نظامی، نیروهای تحت فرماندهی حفتر، نیروهای فرانسوی مستقر در پایگاه الخروبه و بندر السدره واقع در هلال نفتی لیبی (در شرق این كشور) دو مأموریت دارند: نخست مأموریت اطلاعاتی است به این صورت كه این نیروها اقدام به تصویری برداری از مواضع دشمن، جاسوسی برای نیروهای حفتر می كنند و و تحركات دشمن را زیر نظر دارند.
وی افزود: بخش دوم نیروهای فرانسوی، مأموریت تجهیز اتاق عملیات رزمی در میدان های جنگ را برعهده دارند و برخی از این نیروها به عنوان تك تیرانداز از راه دور نیروهای حفتر را یاری می كنند و برخی از نظامیان فرانسوی نیروهای فنی هستند كه علاوه بر تجهیز پهپادها، چگونگی كار با آن را به نیروهای نظامی دولت شرق آموزش می دهند.
این مستشار نظامی در ادامه گفت وگوی خود با الجزیره از نقش امارات در درگیری های لیبی پرده برداشت و افزود: نقش ابوظبی به فعالیت های اطلاعاتی، جاسوسی، رصد و آموزش افسران نیروهای تحت امر حفتر بر می گردد.
وی گفت: امارات همچنین یك نیروی ویژه را ایجاد كرده كه مستقیماً مأموریت حمایت از خود حفتر را بر عهده دارند.
در همین حال، یك سرهنگ نیروی هوایی ارتش الكرامه (حفتر) در تكمیل این سخنان گفت: امارات چند روز پیش از شروع عملیات حمله به طرابلس، دو پهپاد آمریكایی مدرن را با اجازه دولت واشنگتن به نیروهای حفتر تحویل داده است.
بر اساس گزارش مشاور نظامی ارتش شرق لیبی، مصر در درگیری های اخیر این كشور مأموریت تأمین فشنگ های جنگی در میدان های نبرد و نیز نقش لجستیكی و اطلاعاتی را برای نیروهای حفتر بازی می كند.
حمایت های این كشورها از ارتش ملی لیبی به فرماندهی حفتر در حالی انجام می شود كه با وجود 18 روز از حمله نیروهای تحت امر حفتر به طرابلس؛ پایتخت، این نیروها هنوز نتوانسته اند شهر «غریان» در 70 كیلومتری غرب طرابلس را به كنترل خود درآورند.
لیبی از 15 فروردین و همزمان با دستور حفتر فرمانده ارتش لیبی به نیروهای تحت امرش برای حمله به طرابلس؛ پایتخت بار دیگر متشنج است.
بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، در این درگیری ها بیش از 220 غیر نظامی كشته و یكهزار و 66 نفر دیگر زخمی شدند و بسیاری از لیبیایی ها بناچار تن به آوارگی داده اند.
شبس**9363**1859