كودكان، بیشترین آسیب دیدگان ناشی از انفجار مین در افغانستان

مشهد- ایرنا- مدیر بخش آگاهی از خطرات مین و كمك به قربانیان اداره انسجام تطهیر مین افغانستان، گفت: ماهانه 80 تا 140 نفر بر اثر برخورد با مین در این كشور كشته و یا مصدوم می شوند كه 65 درصد آنان را كودكان تشكیل می دهند.

به گزارش ایرنا، «حبیب خان زازای» روز سه شنبه در سفر به تایباد و بازدید از مركز آموزش های پیش آگاهی از خطرات مین در مرز دوغارون، در جلسه هم اندیشی كمیته بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر افزود: در زمان حاضر چهار ولایت افغانستان و 257 شهر این كشور با انواع مین و بمب های منفجر نشده مواجهند.
وی ادامه داد: از مناطقی كه در افغانستان، مین كاری و بمب گذاری شده، تنها دو هزار و 800 كیلومتر پاكسازی شده است.
مدیر بخش آگاهی از خطرات مین و كمك به قربانیان اداره انسجام تطهیر مین افغانستان، گفت: با گذشت چهار دهه از جنگ و حضور گروههای مختلف در این كشور، تاكنون بیش از 20 میلیون بمب و انواع مین در مناطق مختلف افغانستان منفجر شده است.
زازای افزود: جنوب، جنوب شرق، شرق، شمال و مركز افغاستان به ویژه شهر كابل از نقاطی از افغانستان هستند كه نسبت به سایر نقاط در آنها بیشترین مواد منفجره كار گذاشته شده است.
وی با بیان این كه بیشترین مین و بمب های منفجر نشده دست ساز است، ادامه داد: 20 درصد از افرادی كه در این كشور با مواد منفجره برخورد می كنند كشته می شوند.
در این جلسه فرماندار تایباد نیز گفت: مركز پیش آگاهی از خطرات مین جمعیت هلال احمر تایباد از سال 1384 در مرز دوغارون فعال شده و سالانه به طور میانگین برای آموزش افرادی كه قصد ورود به افغانستان را دارند دو میلیارد و 600 میلیون ریال هزینه می كند.
حسین شرافتی راد، آموزش تشخیص انواع مین و گلوله های منفجر نشده، نحوه برخورد با مصدومان، آشنایی با رنگها، تابلوها و محل های مین گذاری را از مهمترین آموزش های ارائه شده به مهاجران افغانستانی در این مركز برشمرد.
وی افزود: بر اساس آمارهای ارائه شده توسط مركز مین افغانستان از سال 2005 میلادی، ماهانه 172 نفر از شهروندان آن كشور بر اثر برخورد با مین جان باخته اند اما در پی آموزش های ارائه شده، هم اینك این رقم به ماهانه 40 نفر كاهش یافته است.
فرماندار تایباد گفت: از ابتدای تأسیس این مركز تا پایان سال 1397، سه میلیون و 47 هزار و 818 مرد و زن افغانستانی از خدمات این مركز استفاده كرده اند.
شهرستان تایباد واقع در 225 كیلومتری جنوب شرق مشهد،90 كیلومتر مرز مشترك با افغانستان دارد.
1922/7494**شبس**1613