راه اندازي مرز چيلات منافع دو ملت ايران و عراق را به دنبال دارد

ايلام- ايرنا- نماينده ولي فقيه در استان وامام جمعه ايلام با اشاره اقدامات صورت گرفته در حوزه زيرساخت هاي مرز چيلات گفت: راه اندازي مرز چيلات منافع دو ملت ايران و عراق را به دنبال دارد.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين الله نور كريمي تبار عصر سه شنبه در بازديد از مرز چيلات با اشاره به اقدامات زيرساختي صورت گرفته در اين مرز اظهار داشت: در شرايط فعلي به اين بازارچه نياز داريم و اميدواريم طرف عراقي پاي كار بيايد و هر چه سريع تر آمادگي لازم براي اجرايي شدن كار تجاري انجام دهد.
وي با اشاره به حجم تردد زائران در ايام اربعين از مرزهاي رسمي و بويژه مرز مهران افزود: سرريز حجم زائران مرز مهران را به راحتي مي توان از چيلات عبور داد چراكه فاصله براي كساني كه از سمت لرستان و بخشي از خوزستان بخواهند به كربلا مشرف شوند، بسيار نزديك است.
امام جمعه ايلام يادآور شد: مقامات دو كشور به اين بازارچه با توجه به نقش آن در اشتغالزايي نياز دارند، فرصتي ارزشمند است كه بايد از اين مرز بهره گرفت و بهره برداري از بازارچه چيلات به نفع كشور است.
حجت الاسلام كريمي تبار با تقدير از مسئولان استان و شهرستان و پيگيري ها براي زيرساخت هاي چيلات تاكيد كرد: در زمينه زيرساخت ها از طرف عراقي جلوتر هستيم و بخشي از كارها مانده كه بزودي تكميل مي شود.
وي اضافه كرد: اميدواريم با حضور سرمايه گذاران بخش خصوصي و دولتي شاهد رونق بازارچه مرزي چيلات باشيم.
فرماندار دهلران نيز در اين بازديد با اشاره به زيرساخت هاي جاده، برق و فيبرنوري در مرز چيلات گفت: كار حفر يك حلقه چاه به طول خط انتقال 14 كيلومتر و ايجاد 2 منبع ذخيره با پيشرفت 60 درصد براي بازارچه چيلات در حال اجراست و بالغ بر 45 ميليارد ريال براي آن هزينه مي شود.
مجيد عسگري با اشاره به مسير 28 كيلومتري دهلران تا مرزر چيلات گفت: كار آسفالت 17 كيلومتر از اين مسير انجام و 11 كيلومتر ديگر نيز در مرحله آسفالت است.
وي به سفر رئيس جمهوريم به عراق و رايزني ها براي بازگشايي مرز چيلات اشاره كرد و افزود: بر اساس تفاهم انجام شده 6 ماه به دو طرف براي تكميل زيرساخت ها فرصت داده شده است.
فرماندار دهلران گفت: تاكنون بالغ بر 380 ميليارد ريال براي تكميل زيرساخت هاي مرز چيلات هزينه شده است.
ديدار با جانباز 70 درصد سيد علي موسوي و خانواده طلبه شهيد علي مومني در شهر دهلران و بازديد از روند عمليات اجرايي مصلي و حوزه خواهران دهلران از ديگر برنامه هاي نماينده ولي فقه و امام جمعه ايلام در دهلران بود.
حضور در نماز جماعت مغرب و عشاء و ديدار با مردم در بين صلاتين و شركت در جلسه شوراي زكات دهلران و ديدار با مردم دشت عباس نيز در برنامه هاي سفر دو روزه كريمي تبار به دهلران ديده مي شود.
7175/6119