پدر مطالعات خلیج فارس در زادگاهش به خاك سپرده شد

شیراز- ایرنا- زنده یاد احمد اقتداری مشهور به «پدر مطالعات خلیج فارس» و مدیر دفتر مطالعات خلیج فارس مركز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی عصر سه شنبه در آیینی در زادگاهش شهر گراش در جنوب فارس تشییع و به خاك سپرده شد.

به گزارش ایرنا، در این آیین، جمعی از مسئولان و شخصیت های فرهنگی اجتماعی و جمعی از مردم گراش و دیگر مناطق جنوبی استان فارس حضور داشتند.
پیكر زنده یاد اقتداری صبح سه شنبه از فرودگاه بین المللی لار به گراش منتقل شد.
همشهریان و دوستداران زنده یاد اقتداری در حسینیه اعظم گراش نماز را بر پیكر این مرحوم اقامه كردند.
پیكر این مرحوم سپس به آرامگاه آل دهباشی در كنار بركه حاج اسدالله تشییع و در این قبرستان خانوادگی به خاك سپرده شد.
زنده یاد اقتداری صبح سه‌شنبه 27 فروردین‌ماه در سن 94 سالگی در بیمارستان آسیا در تهران درگذشت.
وی متولد سال 1304 و از نوادگان فتحعلی خان بیگلربیگی گراشی، حاكم لارستان و بنادر خلیج فارس در عصر قاجار، و اصالتا از گِراش، شهری نزدیك لار در استان فارس بود.
وی همچنین استاد دانشگاه، نویسنده، وكیل دادگستری، مورخ و جغرافیدان بود.
آیین تشییع پیكر دكتر اقتداری در تهران دوشنبه دوم اردیبهشت‌ماه جاری در سرسرای مركز دائرة ‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار شده بود.
مرحوم اقتداری در دوران حیات خود حدود 40 عنوان كتاب و بیش از یكصد مقاله علمی به چاپ رساند.
در میان آثار او از تصحیح دیوان اشعار شاعران، ترجمه آثار تحقیقی نویسندگان و پژوهشگران غیرایرانی تا چاپ قصه‌های مثنوی، منطق‌الطیر و هزار و یك شب و همچنین تحقیقات علمی در زمینه لهجه‌شناسی، زبان و فرهنگ مناطق مختلف كشور دیده می‌شود.
از جمله آثار اقتداری كه در سال 1391 جایزه ویژه مركز موقوفات دكتر افشار با عنوان «جایزه تاریخی و ادبی دكتر محمود افشار برای زبان فارسی و وحدت ملی ایران» را دریافت كرد، می‌توان به «خلیج فارس از دیرباز تا كنون»، «بندرعباس و خلیج فارس»، «صید مروارید در خلیج فارس»، «تاریخ مسقط و عمان و بحرین و روابط آن با ایران» و «سرگذشت كشتیرانی ایران» اشاره كرد.
پیش از این، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی با تسلیت «فقدان این چهره خدوم و فرهیخته به عموم علاقه‌مندان و خانواده» دكتر اقتداری، از درگذشت این پژوهشگر برجسته، ابراز تاثر و تاسف كرد.
سید عباس صالحی اظهار داشت: آن زنده یاد كه در طول عمر ارزشمند خود آثاری عمیق و درخور در زمینه مردم شناسی، معماری، ادبیات و تاریخ ایران به ویژه حوزه جنوب میهن عزیزمان پدید آورد، نقشی ماندگار در اشاعه فرهنگ غنی این مرزوبوم و نام خلیج نیلگون فارس ایفا كرد.
7375/ 2027