سركنسول قزاقستان: خواستار توسعه روابط با استان فارس هستیم

شیراز-ایرنا- سركنسول كشور قزاقستان در بندرعباس گفت: خواستار توسعه روابط و افزایش هم افزایی و همكاری های اقتصادی با استان فارس در حوزه ها و بخش های مختلف به ویژه گردشگری و كشاورزی هستیم.

به گزارش ایرنا دولتعلی نیسان، سه شنبه در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی فارس در شیراز افزود: كشور ایران و قزاقستان از دیرباز روابط عمیق دوستانه و خوبی با یكدیگر داشته اند و به همین دلیل قزاقستان یك سفارتخانه در تهران و 2 كنسولگری در شمال ایران (گلستان) و جنوب ایران (بندرعباس) دارد.
وی ادامه داد: كشور قزاقستان، موقعیت آب و هوایی سردی دارد و به همین دلیل در بخش كشاورزی و محصولات صیفی نیازمند واردات هستیم كه با توجه به قابلیت های كشاورزی استان فارس، می توان صادرات خوبی در این زمینه به قزاقستان صورت گیرد.
او اظهار داشت: نگاه ما به كشوری مانند ایران تنها به یك منطقه معطوف نیست و آمادگی داریم با حضور تجار قزاقستانی ظرفیت های مناطق و استان های مختلف ایران و زمینه های همكاری در ابعاد مختلف را بررسی كنیم.
سركنسول كشور قزاقزستان در بندرعباس بیان كرد: استان فارس به دلیل برخورداری از توانمندی های فراوان از استان های شناخته شده در جهان است اما با وجود این شهرت و به رغم فعالیت بسیاری از شركت های مهندسی ایرانی در قزاقستان، مردم قزاقستان شناخت لازم را از این استان ندارند.
دولتعلی نیسان گفت: بخش گردشگری استان فارس بسیار غنی و منحصر به فرد است و سازمان گردشگری قزاقستان و مردم ما بسیار علاقه مند به گسترس روابط و توسعه همكاری های دو جانبه هستند.
وی بیان داشت: توانمندی های پزشكی و توریست درمانی، شرایط آب و هوایی مناسب و چهار فصل فارس نیز از دیگر ظرفیت های این استان است كه با توجه به آنها گسترش روابط تجاری و افزایش همكاری ها را به عنوان یك اولویت دنبال خواهیم كرد.
او ادامه داد: اسكله تجاری بندرعباس از ظرفیت های بسیار خوبی است كه به ما كمك می كند تا صادرات خود را از راه دریا به خوبی انجام دهیم و تعامل خود را هم با استان فارس گسترش بخشیم.
سركنسول كشور قزاقزستان در بندرعباس افزود: وجود خطوط ریلی و راه آهن در كشور قزاقستان، ایران و استان فارس نیز می تواند كمك شایانی به گسترس همكاری های اقتصادی طرفین كند.
دولتعلی نیسان بیان داشت: همچنین این آمادگی را داریم كه با همكاری اتاق بازرگانی فارس، زمینه سفر هیات های تجاری هر 2 كشور و تاسیس شركت های مشترك تجاری را فراهم كنیم.
وی گفت: باور داریم كه روابط اقتصادی و دوستی قوی 2 كشور باید بیش از پیش محكم و عمیق باشد و ما از تمام برنامه ها در این زمینه استقبال می كنیم.

**اعزام هیات تجاری به قزاقستان را دنبال می كنیم
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی فارس هم در این دیدار اظهار داشت: بحث اعزام هیات تجاری و بازرگانی این استان به كشور قزاقستان را در سال 98 با هدف بررسی راه های گسترش فعالیت های اقتصادی در دستور كار خود قرار داده و دنبال می كنیم.
جمال رازقی، گفت: افزون بر این آمادگی داریم كه پذیرای هیات تجاری و اقتصادی كشور قزاقستان نیز باشیم.
وی، با اشاره به فراهم بودن زمینه افزایش روابط اقتصادی و فرهنگی استان فارس و كشور قزاقستان، بیان كرد: فارس با تولید حدود 14 میلیون تن محصولات كشاورزی از استان های برتر ایران است كه عمده این محصولات شامل، گندم، جو، ذرت، محصولات صیفی و باغی است.
رازقی ادامه داد: هم اینك محصولات صیفی و سبزی، رب گوجه فرنگی، لبنیات و خرما از استان فارس به كشورهای حاشیه خلیج فارس، هند و كشورهای مشترك المنافع (CIS) صادر می شود.
او اضافه كرد: بخش فولاد، صنایع تبدیلی، سنگ های معدنی و نما، حمل و نقل، دانشگاه های معتبر و مهندسان توانمند در بخش خدمات فنی و مهندسی هم از دیگر ظرفیت های این استان به شمار می آید.
رئیس اتاق بازرگانی فارس افزود: این استان همچنین از ظرفیت های خوبی در بخش تولیدات صنعتی برخوردار است و با 16 كارخانه سیمان فعال، سهم بزرگی در تولید این محصول در كشور دارد.
وی اظهار داشت: در زمینه گردشگری، وجود جاذبه های تاریخی مانند مجموعه جهانی تخت جمشید، پاسارگاد، آثار زندیه، باغ ارم و همچنین طبیعت زیبا، برای استان فارس شهرت جهانی به همراه داشته و زمینه حضور گردشگران داخلی و خارجی به این استان را فراهم كرده است.
رازقی با اشاره به اینكه، گردشگری پزشكی و توریسم سلامت شیراز نیز از دیرباز از ظرفیت های دیگر این استان محسوب می شود، گفت: وجود تجهیزات بیمارستانی مدرن و پزشكان متخصص از قابلیت های ویژه این بخش به شمار می آید.
وی، همچنین از سركنسولگری قزاقستان در بندرعباس خواست كه نیازهای بازار كشورشان را شناسایی و اعلام كنند تا با شناخت دقیق و نیازسنجی مناسب، همكاری های موثر و مطلوبی شكل گیرد.
جمهوری قزاقستان به مركزیت نورسلطان در آسیای مركزی واقع شده است.
6122 /6118