فرانس 24: جنوبشرق آسيا از مهمترين اهداف داعش در آينده است

تهران - ايرنا - كارشناس مسائل سياسي روز سه شنبه در گفت و گو با شبكه خبري فرانس 24 تاكيد كرد، حملات در سريلانكا به خوبي نشان مي دهد كه گروه تروريستي داعش پس از شكست در سوريه و عراق، راهبرد خود را تغيير داده به طوري كه منطقه جنوبشرق آسيا يكي از مهمترين اهداف داعش در آينده است.

به گزارش ايرنا، 'برونو دارو' با بيان اينكه داعش امروز مسئوليت انفجارهاي خونين سريلانكا را بر عهده گرفت، گفت: اين گروه تروريستي پس از شكست سنگين در باغوز در مرز سوريه و عراق، به دكترين ابتدايي يعني صدور راهبرد خود در سطح بين الملل بازگشته است.
داعش در ماه هاي گذشته در اجراي اين راهبرد موفقيت نسبي داشته و انفجارهاي اخير در برخي كشورهاي آفريقايي و اكنون در سريلانكا، گواه اين مدعا است.
وي خاطر نشان كرد: آنچه نگران كننده است برنامه ريزي اين حملات انتحاري است. با توجه به تحركات جديد داعش، كاملا مشخص است كه منطقه جنوبشرق آسيا يكي از مهمترين اهداف اين گروه تروريستي در آينده است. در اين زمينه بايد به اندونزي اشاره كرد كه يكي از بزرگترين كشورهاي مسلمان در اين منطقه محسوب مي شود.
داعش مسووليت بمب گذاري هاي سازماندهي شده در سريلانكا كه موجب كشته شدن 321 تن و زخمي شدن 500 نفر ديگر شد را به عهده گرفت. البته تاكنون مدركي براي اثبات ادعاي خود ارائه نكرده است.
دولت سريلانكا پيش از اين گروه جماعت ملي توحيد را عامل اين حملات معرفي كرده بود ولي اين گروه دست داشتن در حملات را تكذيب كرد.
مقام‌هاي پليس سريلانكا روز يكشنبه اول ارديبهشت (21 آوريل) از وقوع چند انفجار در اين كشور آسيايي خبر دادند. اين انفجار‌ها در سه شهر از جمله 'كلمبو' پايتخت تجاري اين كشور و حين برگزاري مراسم 'عيد پاك' در چند كليسا و هتل به وقوع پيوست.
كليساي 'سنت آنتوني' در 'كوچچيكاده' پايتخت تجاري سريلانكا (كلمبو) و همچنين كليساي 'كاتوواپيتيا' در 'كاتانا' هدف انفجار قرار گرفت.
بنابر گفته پليس سريلانكا، در هتل 'شانگري-لا' و 'كينگبري' در پايتخت تجاري اين كشور هم انفجار‌هايي صورت گرفت.
اروپام**9041**شبس**1613