۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۴
کد خبر: 83289460
۰ نفر
چهره اثرتاريخي بندميزان در شوشتر نمايان شد

اهواز - ايرنا - اثر تاريخي بندميزان يكي از آثار ثبت جهاني شوشتر كه با افزايش دبي سد گتوند تا مرز يك هزار و700متر مكعب در ثانيه، به طور كامل زير آب رفته بود با كاهش دبي خروجي آب سد، چهره آن بار ديگر نمايان شد.

به گزارش ايرنا دبي رودخانه كارون به دليل بارش هاي بالا دست و باز شدن خروجي سدها در فروردين جاري باعث شد تا برخي آثار تاريخي در بستر و حاشيه رودخانه كارون در شوشتر به زير آب برود.
يكي از اين آثار تاريخي بندميزان بود كه حدود 2 هفته به طور كامل زير آب رفته بود اما هم اكنون با كاهش دبي خروجي سد گتوند به حالت عادي برگشته است.
ورودي و خروجي سدهاي خوزستان در 2 هفته گذشته روند كاهشي به خود گرفته كه اين امر موحب شده دبي آب رودخانه كارون كاهش پيدا كند.
در سد گتوند عليا نيز ورودي به اين سد در روز سه شنبه ، 956 و خروجي يك هزار و 68مترمكعب در ثانيه است.
به گزارش ايرنا يكي از ديواره هاي اين اثر تاريخي در معرض تخريب قرار گرفته بود، كه با پوشش زرهي توسط سازمان آب و برق خوزستان علاج بخشي اضطراري شد.
قدمت اثر تاريخي بند ميزان مربوط به دوره ساسانيان است و تا امروز پابرجاست.
اين بند به همراه 15 اثر تاريخي ديگر شوشتر در نشست سالانه كميته ميراث جهاني يونسكو در 26 ژوئن 2009(پنج تير 1388) در شهر سويل اسپانيا، با احراز معيارهاي 1، 2 و 5 با عنوان نظام آبي تاريخي شوشتر به عنوان دهمين اثر ايران در فهرست ميراث جهاني يونسكو با شماره 1315 به ثبت رسيد.
اين بند(سد)، آب كارون را در هنگام ورود به شهر شوشتر به 2قسمت تقسيم مي كند كه رودهاي گرگر و شطيط را تشكيل مي دهند.
به دليل اينكه آب تقسيم شده در رود شطيط 2برابر حجم آب تقسيم شده به رود گرگر است رود گرگر را دودانگه يا مسرقان و رود شطيط را چهاردانگه مي گويند.
مصالح بكار رفته در بند ميزان سنگ (تراشيده شده شوشتر) و ساروج هستند.
اين بند از چند دهانه تشكيل شده‌ كه مهمترين آنها دهانه‌اي است جدا كه تنظيم آب 2 شاخه رودخانه را انجام مي‌دهد به گونه‌اي كه اگر دبي گرگر بيشتر از يك سوم باشد آن را به شاخه شطيط انتقال مي‌دهد و برعكس؛ و اين خود از شاهكارهاي معماري اين بند است.
زير آب رفتن اين اثر تاريخي در دهه هاي اخير بي سابقه بوده است.
شهرستان شوشتر داراي سه بخش مركزي، ميان آب و شعيبيه است كه مركز آن در 89 كيلومتري شمال اهواز قرار دارد.
7159/ 6037