اتحادیه آفریقا به شورای نظامی سودان مهلت سه ماهه داد

تهران - ایرنا - سران اتحادیه آفریقا امروز (سه شنبه) با تجمع در قاهره اولتیماتوم 15 روزه خود به شورای نظامی انتقالی سودان برای واگذاری قدرت را به سه ماه افزایش دادند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری 'رویترز'، «عبدالفتاح السیسی» رییس جمهوری مصر اعلام كرد كه سران كشورهای اتحادیه آفریقا در نشست امروز توافق كردند كه برای انجام اصلاحات لازم در سودان به شورای انتقالی در این كشور فرصت بیشتری دهند.
السیسی افزود: قرار شد با كمك اتحادیه آفریقا شرایط لازم برای بهبود اوضاع و برقراری یك نظام دمكراتیك فراگیر در سودان فراهم شود.
اتحادیه آفریقا هفته گذشته با برگزاری جلسه ای در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی، آخرین تحولات در سودان را بررسی و به شورای انتقالی نظامی در این كشور اولتیماتوم داد تا ظرف 15 روز قدرت را واگذار كند.
اعضای اتحادیه آفریقا در اتیوپی تاكید كردند كه در صورت عدم واگذاری قدرت از سوی نظامیان، این اتحادیه عضویت سودان را به حالت تعلیق در خواهد آورد.
در پی اعتراض های مردمی در سودان كه بیش از چهار ماه ادامه داشت، سرانجام ارتش این كشور در 22 فروردین ماه با صدور بیانیه ای بركناری عمر البشیر رییس جمهوری این كشور را پس از 30 سال حكومت، تأیید و سه ماه حالت فوق العاده و یك ماه ممنوعیت رفت و آمد در این كشور اعلام كرد.
این شورا 9عضو دارد كه 6نفر آنها از افسران ارتش، 2نفر متعلق به نیروهای پلیس و یك تن نیز مربوط به دستگاه اطلاعاتی و امنیتی سودان است.
در بیانیه 22 فروردین ماه مقرر شد شورای نظامی انتقالی به ریاست 'عوض بن عوف' وزیر دفاع به مدت 2سال زمام امور را در دست گیرد.
اما بن عوف یك روز پس آن از سمت خود كناره گیری كرد و 'عبدالرحمن البرهان' برای این منصب تعیین شد.
با وجود بركناری البشیر مردم همچنان به اعتراضات خود در سودان ادامه می دهند، آن ها می ترسند نظامیان بر موج این انقلاب سوار شوند.
خاورم*9469**شبس**1613