«مفتاح الفلاح» شیخ بهایی در مجموعه نیاوران به نمایش درآمد

تهران - ایرنا - كتاب «مفتاح الفلاح» به مناسبت روز بزرگداشت شیخ بهایی در موزه كتابخانه اختصاصی مجموعه نیاوران به نمایش در آمد.

به گزارش عصر سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، موزه كتابخانه اختصاصی این مجموعه در ادامه نمایشگاه های دوره ای و رونمایی آثار خود، این بار به مناسبت روز بزرگداشت شیخ بهایی، نسخه خطی مفتاح الفلاح اثر این دانشمند بنام دوره صفویه را برای نخستین بار در معرض نمایش قرار داد.
این نسخه خطی نفیس متعلق به قرن یازدهم هجری قمری فاقد رقم بوده و به خط ثلث عالی در قطع ربعی نگاشته شده و به سلطان شاه صفی ثانی اهدا شده است.
كتاب مفتاح الفلاح در شش باب درباره ادعیه، اعمال واجب و مستحب و آداب پسندیده‌ای كه یك مسلمان انجام می‌دهد، نوشته شده است. این كتاب نزد عالمان و دانشمندان شیعه همواره دارای اهمیت بسیار بوده و ترجمه‌ ها، شرح‌ ها و تعلیقه ‌های فراوانی بر آن نوشته شده است.
شیخ بهاالملك محمد عاملی معروف به شیخ بهایی از دانشمندان بنام عهد شاه عباس صفوی است. او در سال 953 هجری قمری در بعلبك متولد شد. در 13 سالگی همراه پدرش به ایران مهاجرت كرد.
وی تألیفاتی به فارسی و عربی دارد كه مجموعه آن ها به 88 كتاب و رساله بالغ می‌شود. از آثار او می‌توان به كشكول، دیوان غزلیات، خلاصه الحساب، تشریح الافلاك و دو مثنوی معروف «نان و حلوا» و «شیر و شكر» اشاره كرد.
وی در سال 1030 هجری قمری در اصفهان دار فانی را وداع گفت. جنازه او را به مشهد انتقال دادند و در مسجد گوهرشاد دفن كردند.
علاقه مندان جهت بازدید از این اثر ارزشمند می توانند از سوم اردیبهشت ماه به مدت دو هفته از ساعت 9تا 18 به موزه كتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه كنند و مجموعه تا ساعت 19باز است.
فراهنگ ** 3377 ** 1355