۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۴
کد خبر: 83289433
۰ نفر
اسكان دائم با لوازم، نياز فوري سيلزدگان- پيمان پاكزاد*

پلدختر- ايرنا- سيل براي مردم و مسئولان آزمون بزرگي بود كه تمام اقشار جامعه و نهادهاي دولتي و غيردولتي را منسجم و متحد كرد، به طوري كه سيل ديگري بنام كمك هاي مردمي راهي مناطق سيل زده كشور شد اما اكنون نياز اصلي سيلزدگان تغيير كرده و آنها به جنس ديگري از كمك ها نياز مبرم دارند.

به گزارش ايرنا، هر چند استقرار موكب ها، چادرهاي هلال احمر، حضور جهادگران و امدادگران در منطقه تا حدودي نيازهاي اوليه سيلزدگان شامل مواد غذايي، بهداشتي و پتو را برآورده كرده، اما اكنون كمبود پوشاك، اسكان دائم و نبود اسباب و اثاثيه مهمترين مشكل آسيب ديدگان از سيل است.
ارزيابي ميزان خسارت هاي وارده به واحدهاي مسكوني سيلزدگان توسط بنياد مسكن و اعلام تخريبي يا تعميري بودن اين واحدها، تسريع در اسكان و تعمير واحدهاي آسيب ديده را مي طلبد تا با در پيش بودن فصل گرما مشكلات سيلزدگان مضاعف نشود.
گرماي هوا در روز، سرماي هوا در شب، باران، رطوبت، مشكلات بهداشتي و اسكان در چادر، زندگي را براي سيلزدگان بسيار سخت كرده و بر اين اساس نياز فوري براي ساخت واحدهاي مسكوني جديد به خوبي احساس مي شود.
با وجود اينكه كمك هاي مردمي به سيلزدگان همچنان ادامه دارد و مردم ايران هركدام در حد توان خود كمك مي كنند، اما همان طور كه گفته شد بايد نوع اين كمك ها تغيير يابد تا سيلزدگان بتوانند اندكي زندگي خود را سامان دهند.
عمق حادثه سيل به قدري است كه تمام وسايل خانه سيلزدگان نابود شده به طوري كه حتي ظرف غذا و پخت و پز هم ندارند؛ بر اين اساس مردم بايد نوع كمك هاي غيرنقدي خود را به سمت ارسال وسايل خانگي و ظروف يا كمك هاي نقدي معطوف كنند.
نابود شدن وسايل خانه سيلزدگان موجب شده حتي كساني كه سرپناه هم دارند، پس از گل روبي و پايان شست و شوي خانه توسط جهادگران، به علت نبود اسباب زندگي و وسايل پخت و پز نتوانند در واحدهاي مسكوني خود ساكن شوند.
بر اين اساس مسئولان بايد با سرعت بخشي به ارزيابي خسارت هاي وارده به واحدهاي مسكوني، ارايه تسهيلات بانكي و تسهيلات بلاعوض، آلام سيلزدگان را كاهش و به نوعي از آنان دلجويي كنند.
ادامه زندگي در چادر مشكلات بي شمار بهداشتي و اجتماعي را در شهرهاي سيلزده به وجود آورده كه در روزهاي آينده ممكن است خود موجب ايجاد بحران جديدي در منطقه باشد.
احداث واحدهاي پيش ساخته، استقرار كانكس و آغاز سريع بازسازي و ساخت واحدهاي مسكوني، ضرورتي است كه با پيش بيني آن مي توان از احتمال شيوع بيماري هاي واگير و ايجاد يك بحران جديد در مناطق سيل زده جلوگيري كرد.
*خبرنگار ايرنا