رحماني: مديريت مواد اوليه، نقدينگي و بازار سه نياز توليد است

تهران- ايرنا- وزير صنعت، معدن و تجارت تامين مواد اوليه، نقدينگي و بازار را از الزام هاي توليد برشمرد و گفت: بايد مواد اوليه را از داخل يا خارج تامين كنيم و در حوزه نقدينگي به مشاركت و همكاري هر چه بيشتر نظام بانكي نياز داريم.

به گزارش ايرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «رضا رحماني» امروز (سه شنبه) در ديدار با رئيس سازمان صدا و سيما درباره نامگذاري «رونق توليد» براي امسال افزود: توجه به توليدات ملي، حل مشكلات معيشتي و بيكاري و ارتقاي ارزش پول ملي از اثرات رونق توليد است.
وي تاكيد كرد «دشمن تصور مي‌كرد در سه ماهه پاياني پارسال كارخانه‌ها تعطيل مي‌شود اما با برنامه ريزي‌هاي انجام شده مشكلي براي صنايع به وجود نيامد».
رحماني يادآوري كرد: آبان ماه پارسال خودروسازان 70 درصد از برنامه مصوب توليد عقب بودند، بيشتر خودروها با كسري توليد مي‌شد و يك ميليون و 100 هزار خودرو نيز به صورت پيش فروش و فروش فوري فروخته شده بود. شمار زيادي از كارگران قطعه سازي نيز در معرض بيكاري بودند كه اين مشكلات رفع شد.

** ضرورت راهبرد اقتصاد مقاومتي
وزير صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: جنگ اقتصادي مانند جنگ رسانه‌اي و رواني ابعاد مختلفي دارد و ضرورت راهبرد اقتصاد مقاومتي در اين دوره اهميت ويژه‌اي دارد.
وي گفت: يكي از راه‌هاي رونق توليد، توسعه و تعميق داخلي سازي است كه به فرهنگ سازي نياز دارد و صدا و سيما در اين زمينه اقدام هاي خوبي انجام داده است.
رحماني دانش و فناوري، مديريت بازار، ساماندهي لجستيك و بهبود فضاي كسب و كار در حوزه صنعت را از اولويت هاي رونق توليد برشمرد و گفت: حوزه آي.سي.تي و آي.تي ظرفيت بسيار خوبي براي سرمايه گذاري دارد و بايد بتوانيم اين بخش را بيش از گذشته احيا كنيم.

** تفويض اختيار به تشكل‌ها؛ از راهكارهاي دوره تحريم
اين مسئول افزود: تشكل‌ها بايد مسئوليت بپذيرند، زيرا يكي از راهكارهاي دوره تحريم تفويض اختيار است كه اين موضوع را به طور جدي پيگيري كرده‌ايم.
وي از تعليق فعاليت 2 هزار و 185 واحد توليد غيرفعال خبر داد تا مواد اوليه دريافت نكنند.
رحماني گفت: با تكميل سامانه‌هاي لازم، هم افزايي اطلاعات ميان دستگاه‌ها به وجود مي آيد تا امكان رصد و پايش صنايع وجود داشته باشد.
وزير صنعت، معدن و تجارت از حضور 15 همسايه در اطراف ايران به عنوان ظرفيتي بزرگ براي صادرات ياد كرد اما سهم ايران از بازار يك هزار و 300 ميليارد دلاري اين كشورها فقط 2 درصد است و بايد اين ميزان افزايش يابد.
رحماني اضافه كرد: ارزش توليدات معدني و صنايع معدني 20 ميليارد دلار است و يك تحول جدي در حوزه معدن را دنبال مي‌كنيم.
وي اعلام كرد: بازديد از استان‌هاي مختلف در دستور كار قرار دارد تا از نزديك با مسائل تشكل‌ها و فعالان اقتصادي آشنا شويم و راهكارهاي اجرايي را براي حل آنها بيابيم.
به گزارش ايرنا، حمايت از خودكفايي و توانمندسازي همه بخش هاي راهبردي، از بندهاي اقتصاد مقاومتي است.
بندهاي سياست هاي اقتصاد مقاومتي در سال 1392 ابلاغ شد.
سال 1395 از سوي رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال 1396 نيز «اقتصاد مقاومتي؛ توليد- اشتغال» بود و رهبر معظم انقلاب اسلامي شعار سال 1397 را «حمايت از كالاي ايراني» اعلام كردند.
امسال نيز سال «رونق توليد» نام دارد.

اقتصام*3065*1961*