۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۸
کد خبر: 83289417
۰ نفر
نقش برجسته ادارات كل اقتصاد و دارایی استانها در رونق تولید

ارومیه - ایرنا - سال 1398 در حالی از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان «رونق تولید» مزین شد كه نوسان نرخ ارز طی سال گذشته نه تنها قدرت خرید مصرف‌كنندگان را كاهش داد بلكه با افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه‌های تولید، مشكلاتی را نیز برای تولیدكنندگان ایجاد كرد.

به گزارش ایرنا در چنین شرایطی رونق تولید با كمك تمامی آحاد جامعه می‌تواند به خروج كشور از وضعیت فعلی كمك كند و نقش دستگاه های اجرایی و سیاست‌گذار حوزه اقتصادی همچون اداره كل اقتصاد و دارایی در این زمینه پررنگ و مهم است؛ بر همین اساس به ‌سراغ «داود غفارپور» مدیركل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌غربی رفتیم تا از برنامه‌ها و تدابیر استانی این اداره كل برای تحقق شعار آگاه شویم.

** سوال: دلیل نامگذاری سال 1398 به عنوان «رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری چه می‌تواند باشد؟
جواب: انتخاب این عنوان یك اقدام بسیار هوشمندانه و عالمانه بود زیرا در حال حاضر كشور تحت شدیدترین تحریم‌های آمریكا و همچنین كشورهای غربی قرار دارد و در عین حال، جهش بی‌سابقه قیمت دلار باعث ایجاد تورم افسارگسیخته و كاهش شدید ارزش پول ملی شده است. همچنین، افزایش قیمت كالاهای وارداتی و هزینه‌های مواد اولیه مورد نیاز تولید در سال 1397، موجب تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی یا كاهش تولید آنها شد. بر همین اساس بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی به تعدیل نیرو ناگزیر شده‌اند. لذا اقتصاد داخلی از یك طرف با معضل بیكاری و از طرف دیگر با پدیده تورم مواجه است. البته این وضعیت، یعنی تورم همراه با ركود برای اقتصاد ایران چندان تازگی ندارد لیكن باید دقت داشت كه در سال گذشته كشور شدیدترین نوع تورم ركودی را تجربه كرد.
تنها راه خروج در چنین شرایطی ایجاد رونق در بخش تولید است. ایران ظرفیت‌های خوبی در حوزه تولید (مثلاً در بخش‌های صنایع دریایی، لوازم خانگی و ...) دارد كه می‌تواند با تكیه بر استعدادهای بومی و ایجاد روحیه خودباوری و امید در میان تمامی اقشار جامعه بویژه تولیدكنندگان و كارآفرینان از این ظرفیت‌ها به بهترین نحو ممكن استفاده كند. رونق تولید باعث ایجاد اشتغال و كاهش بیكاری می‌گردد و «رونق تولید» یك شعار انگیزشی و در عین حال ناظر به ضعف اصلی اقتصاد كشور (یعنی ركود) است. وقتی تولید رونق می‌یابد، اشتغال ایجاد می‌شود و برای نیروی كار درآمد و قدرت خرید به وجود می‌آید. افزایش قدرت خرید باعث افزایش تقاضا برای محصولات، بالا رفتن فروش و افزایش سود تولیدكننده می‌شود. بعلاوه تولیدكننده با مشاهده اضافه تقاضای بازار، اقدام به سرمایه‌گذاری بیشتر و توسعه بنگاه اقتصادی و لذا بكارگیری بیشتر نیروی انسانی می‌كند. تقاضای بیشتر برای نیروی انسانی به معنای ایجاد اشتغال بیشتر، درآمد بیشتر برای عوامل تولید، سود بیشتر برای تولیدكننده، سرمایه‌گذاری بیشتر و تولید بالاتر خواهد بود و این چرخه توسعه‌یافتگی به همین ترتیب ادامه می‌یابد تا كشور را از وضعیت ركودی كنونی خارج كند. لذا آنچه امروزه اقتصاد كشور به آن نیازمند است، انجام اقدامات لازم در راستای رونق تولید است.

** سوال: اقداماتی برای رونق تولید در سال 1398 می‌توان انجام داد؟
جواب: یكی از الزامات اصلی رونق تولید، فراهم بودن شرایط مناسب برای تولید است؛ مجموعه‌ای از عوامل بر میزان تولید تأثیر می‌گذارد كه می‌توان با شناسایی و بكارگیری آنها در جهت اهداف معین به تحقق شعار سال كمك كرد. این عوامل را می‌توان به صورت عوامل داخلی و عوامل خارجی تعریف كرد. عوامل داخلی آن دسته از عواملی است كه در اختیار بنگاه اقتصادی قرار دارد و بنگاه می‌تواند با تغییر و اصلاح آنها باعث افزایش میزان تولید گردد. به عنوان مثال كاهش هزینه‌های تولید از طریق نوآوری در فرآیند تولید محصول، افزایش بهره‌وری نیروی انسانی از طریق ایجاد انگیزه، ارتقای كیفیت محصول، تنوع در بسته‌بندی، استفاده از استراتژی‌های جدید تبلیغات و بازاریابی، بهره‌مندی صحیح از فضای مجازی، آشنایی با علوم تجارت بین‌الملل و ... از جمله عوامل داخلی موثر در رونق تولید است.
عوامل خارجی نیز شامل آن دسته از عواملی است كه در اختیار بنگاه اقتصادی قرار ندارد و تحت تأثیر محیط و فضای حاكم بر تولید قرار می‌گیرد. این دسته از عوامل را فضای كسب و كار می‌نامند؛ در واقع فضای كسب و كار به مجموعه عواملی گفته می‌شود كه بر عملكرد یا اداره بنگاه‌های اقتصادی مؤثر بوده اما تقریباً خارج از كنترل مدیران بنگاه‌ها قرار دارد كه از مهمترین این عوامل می‌توان به ثبات اقتصاد كلان، كیفیت زیرساخت‌های كشور، كیفیت كاری دستگاه‌های اجرایی، نظام قوانین و مقررات، هزینه و امكان دسترسی به آمار و اطلاعات، فرهنگ كار و حتی میزان بارندگی و سایر عوامل اشاره كرد. طبیعی است كه بهبود فضای كسب و كار از عهده بخش خصوصی برنمی‌آید و این دولت و سایر نهادهای عمومی است كه با ایفای نقش مؤثر در رفع موانع كسب و كار، رونق تولید را سرعت ببخشند. اقداماتی از قبیل تسریع در صدور مجوزها، مشورت با فعالان اقتصادی پیش از سیاست‌گذاری، شفاف‌سازی اطلاعات و آمار مورد نیاز فعالان اقتصادی، شفاف‌سازی معاملات بخش عمومی، باثبات و قابل پیش‌بینی كردن سیاست‌ها، هدایت ظرفیت‌های سیاست خارجی در جهت افزایش صادرات غیرنفتی و جذب سرمایه خارجی و ... از سوی بخش عمومی در رونق تولید و تحقق شعار سال 1398 بسیار مؤثر خواهد بود.

** سوال: موانع تحقق شعار سال كدام است؟
جواب: هر آنچه كه مانع بهبود فضای كسب و كار گردد، مانع رونق تولید نیز خواهد شد. مواردی از قبیل بی‌اطلاعی مسئولان از مشكلات واحدهای تولیدی، تأمین نشدن مواد اولیه مورد نیاز برای تولید، وجود قوانین و مقررات محدودكننده تولید، نبود یا شناسایی نشدن بازارهای هدف، پایین بودن سطح تكنولوژی، وجود بوروكراسی اداری، ضعف امكانات زیرساختی، نبود ثبات و هماهنگی در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های كلان و ... می‌تواند برای خروج كشور از ركود، رونق تولید و تحقق شعار سال مشكل‌آفرین باشد. در كنار تمامی این موارد نبود جدیت در انجام وظایف محوله در دستگاه‌های اجرایی نیز باعث ایجاد مشكلاتی خواهد شد لذا لازم است ضمن شناسایی دقیق موانع و مشكلات پیش روی تولید و تلاش در جهت رفع آنها، دستگاه‌های اجرایی نیز با جدیت هرچه تمام‌تر، نقش خود را در تحقق شعار سال ایفا كنند.

** سوال: نقش اداره كل امور اقتصادی و دارایی در تحقق شعار سال به چه صورت خواهد بود؟
جواب: همانطور كه پیش‌تر نیز بیان شد سرمایه‌گذاری و كسب و كار دو عامل اصلی تأثیرگذار بر رونق تولید می‌باشد كه هر دوی این عوامل به نوعی در ارتباط با نقش و وظایف اداره كل امور اقتصادی و دارایی است. این اداره كل به عنوان دبیرخانه مركز خدمات سرمایه‌گذاری با تركیب معاونان مطلع، آگاه و مرتبط با امور سرمایه‌گذاری دستگاه‌های اجرایی استان (بعنوان نماینده تام‌الاختیار آنها در راستای ماده 17 آیین نامه اجرایی قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی و ماده 7 قانون مذبور)، فعالیت‌های مهمی در جهت اخذ مجوزهای مورد نیاز سرمایه‌گذاران و رفع مشكلات پیش روی متقاضیان سرمایه‌گذاری انجام می‌دهد. رسالت اصلی مركز خدمات سرمایه‌گذاری، شناسایی و معرفی توانمندی‌ها، مزیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری، اطلاع‌رسانی، ارائه مشورت‌های لازم، هماهنگی و پیگیری مستمر امور اجرایی متقاضیان سرمایه‌گذاری در استان استو هرگونه امور مربوط به اخذ مجوزهای سرمایه‌گذاری از دستگاه‌های اجرایی را نیز به عهده دارد. مسئولیت خدمات‌رسانی در این مركز تنها به مراحل قبل از اخذ مجوز سرمایه‌گذاری محدود نیست و سرمایه‌گذاران همواره می‌توانند در طول زمان بدون نیاز به مراجعات مكرر به دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع پروژه از خدمات مركز بهره‌مند شوند.
در حوزه كسب و كار نیز این اداره كل به عنوان نماینده مركز ملی پایش كسب و كار كشور مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی، همواره در تلاش برای شناسایی و احصای قوانین و مقررات مزاحم و دست و پاگیر فراروی فعالان اقتصادی و اصلاح فرآیندهاست و با احصا و شناسایی تكالیف سرمایه‌گذاری دستگاه‌های اجرایی در قوانین بودجه و برنامه‌های توسعه، بروزرسانی قوانین مرتبط با سرمایه‌گذاری و همچنین ارائه گزارش های تحلیلی و آماری مربوط به فضای كسب و كار استان گام مهمی در جهت بهبود فضای كسب و كار برمی‌دارد. اداره كل امور اقتصادی و دارایی همچنین تلاش می‌كند كه در سال 1398، پیگیری‌های مربوط به سامانه دادور از استانداری درخصوص دریافت، انعكاس و پیگیری شكایت های متقاضیان صدور مجوزها را ادامه دهد و علاوه بر این، پیاده‌سازی و بكارگیری سامانه یاور در رابطه با مركز فوریت‌های بهبود محیط كسب و كار كشور را پیگیری كند. این اداره كل همچنین مسئولیت راه‌اندازی، پشتیبانی فنی، پشتیبانی كاربران، نظارت بر عملكرد دستگاه‌ها و بهینه كردن عملكرد پنجره واحد سرمایه‌گذاری را به عهده دارد؛ پنجره واحد سرمایه‌گذاری سامانه جامع اخذ مجوزهای سرمایه‌گذاری و تمدید آنهاست كه باعث تسهیل در پاسخگویی به متقاضیان سرمایه‌گذاری و تسریع در صدور مجوزهای كسب و كار می‌شود. در مجموع می‌توان گفت كه نقش اداره كل امور اقتصادی و دارایی در تحقق شعار سال 1398 بسیار پررنگ و البته حساس بوده و امید است با مشاركت و همكاری سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع در استان، بتوان ضمن بهبود فضای كسب و كار و تشویق سرمایه‌گذاری، زمینه رونق تولید را نیز فراهم كرد.
آنچه كشور در شرایط فعلی به آن نیاز دارد، خروج از ركود و ایجاد رونق در تولید است. برای رسیدن به این هدف مهم، لازم است تمامی اقشار جامعه اعم از دولت، نهادهای عمومی، فعالان اقتصادی، تولیدكنندگان و مصرف‌گنندكان همگی در این جهت گام بردارند و دستگاه‌های اجرایی نیز با جدیت هرچه تمام‌تر تلاش كنند تا موانع كسب و كار و سرمایه‌گذاری پیش روی فعالان اقتصادی را شناسایی و رفع كنند.
به گزارش ایرنا مركز خدمات سرمایه‌گذاری با همكاری سایر دستگاه‌های مرتبط سعی خواهد كرد در سال 1398 با ارائه خدمات متنوع به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نقش خود را در تحقق شعار سال به نحو احسن ایفا كند.
9939/3072