مقام روس: وضعیت اردوگاه های الهول و الركبان فاجعه آمیز است

تهران - ایرنا - رئیس مركز ملی مدیریت دفاع از روسیه ضمن فاجعه خواندن وضعیت آوارگان سوری در اردوگاه های الهول و الركبان تاكید كرد، آمریكا با رد هرگونه مذاكره درباره این اردوگاه ها، سیاست بازداشت اجباری آوارگان را در پیش گرفته است.

به گزارش ایرنا به نقل از اعلام روز سه شنبه روزنامه 'الثوره' سوریه، میخائیل میزینتسیف رئیس مركز ملی مدیریت دفاع از روسیه در جریان نشست مشترك كمیته هماهنگی روسیه و سوریه درباره بازگشت آوارگان به كشور این مطلب را اعلام كرد.
وی تصریح كرد: منع آمد و شد در منطقه الركبان اعلام شده است و ساكنان این اردوگاه به جز از خروجی اصلی، حق بیرون رفتن از سایر خروجی ها را ندارند.
این مقام روسی ادامه داد، این اقدام كاملا بی معنی و بی اساس است. آمریكایی ها از دموكراسی و انسانیت حرف می زنند اما در عمل سیاست بازداشت اجباری آوارگان سوری در اردوگاه ها را پیش گرفتند.
وی تاكید كرد كه نمایندگان آمریكایی حاضر نشدند در سومین نشست درباره حل مشكلات آوارگان الركبان با دولت سوریه شركت كنند.
میزینتسیف ادامه داد: با توجه به نقش مهم آمریكا در حل مشكل اردوگاه الركبان، به سفارت آمریكا در مسكو برای شركت در نشست یاد شده دعوتنامه فرستادیم اما متاسفانه آمریكایی ها آن را رد كردند.
این مقام روس موضع آمریكا را غیرعقلانی خواند و تاكید كرد آمریكایی ها همواره ادعا می كنند كه دنبال فرصتی برای انجام مذاكرات مستقیم با روسیه درباره الركبان هستند، اما زمانی كه فرصت چنین مذاكره ای فراهم شده آن را رد كردند.
وی این رفتار آمریكا را وقت تلف كردن در خصوص حل مشكل الركبان و تلاش واشنگتن برای حفظ حضور غیرقانونی اش در پایگاه نظامی التنف دانست.
ایگور تساریكوف نماینده وزارت خارجه روسیه نیز با حضور در این نشست اوضاع آوارگان سوری را در اردوگاه های الهول و الركبان كه زیر نظر آمریكا قرار دارد، فاجعه آمیز خواند.
وی افزود: اردوگاه الهول در استان الحسكه بسیار شلوغ است و 73 هزار آواره سوری در آن زندگی می كنند.
بنابر گزارش سازمان ملل، این اروگاه با كمبود آب، مواد غذایی، انواع دارو ، مواد بهداشتی و پزشكی روبه رو است.
اردوگاه الهول از بهار سال 2016 در جنوب شرق الحسكه برای استقبال از غیرنظامیان فراری از مناطق تحت تسلط داعش و آوارگان مناطق مرزی عراق افتتاح شد.
اردوگاه الركبان نیز واقع در مثلث مرزی بین سوریه، عراق و اردن و كنار پایگاه آمریكایی التنف در جنوب شرق سوریه قرار دارد.
نیروهای آمریكایی و تروریست های داعش در ماه های اخیر با محاصره اردوگاه الركبان مانع از خروج آوارگان ساكن در این اردوگاه برای بازگشت به خانه های خود در سوریه و مناطق مختلف این كشور می شوند.
تساریكوف اوضاع الركبان را نیز تاسف بار خواند و گفت: آوارگان در شرایط بسیار بدی قرار دارند.
این دیپلمات روس تاكید كرد كه اوضاع این دو اردوگاه نشان از ناتوانی آمریكایی در رسیدگی به وضع اسفبار شهروندان سوری دارد.
وی سكوت محافل جهانی را در قبال این آوارگان حیرت آمیز و تاسف برانگیز خواند و اشاره كرد كه در نشست بروكسل 3 كشورهای كمك كننده به سوریه وعده كردند كه 7 میلیارد دلار برای رسیدگی به سوری ها اختصاص دهند.
خاورم**9329*1436*1586