هوشمندسازی بن‌كارت‌های نمایشگاه تا نشست نویسندگان چینی

تهران - ایرنا - «تلاش برای هوشمندسازی بن‌كارت‌های نمایشگاه كتاب»، « صدور 23 روادید برای مهمانان خارجی نمایشگاه كتاب» و « دیدار نویسندگان چین با مخاطبان ایرانی در شهر كتاب مركزی» سه خبر كوتاه از سی و دومین نمایشگاه كتاب در آستانه برگزاری است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران ، معاون اجرایی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران از هوشمندسازی بن كارت‌های خرید كتاب در این دوره از نمایشگاه كتاب تهران خبر داد.
مهدی اسماعیلی‌راد با توجه به آغاز به كار بخش اجرایی در اسفند ماه سال گذشته گفت: كل متراژ نمایشگاه كتاب در این دوره حدود 110 هزار متر مربع است و حدود 1500 ناشر در بخش عمومی شركت دارند. 350 ناشر در بخش كودك، 500 ناشر در بخش دانشگاهی، 109 ناشر در بخش آموزشی و 100 ناشر نیز در بخش دیجیتال در سی و دومین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران حضور دارند.
وی افزود: اتفاق مهمی كه برای اولین بار در برگزاری نمایشگاه كتاب تهران رخ داده است، قرار گرفتن تمامی بخش‌های نمایشگاه كتاب به جز بخش ناشران دانشگاهی در مكان‌های مسقف است كه از هرگونه آسیب و بارش باران در امان باشند.
اسماعیلی‌راد با اشاره به حضور فعال ناشران خارجی در سی و دومین نمایشگاه كتاب تهران عنوان كرد: حدود 800 ناشر خارجی در این دوره از نمایشگاه كتاب تهران حضور دارند كه شامل 150 ناشر عرب و 650 ناشر لاتین است. همچنین حدود 138 هزار عنوان كتاب در بخش خارجی ارائه شده است و از 30 كشور به نمایشگاه كتاب آمده‌اند. 41 هزار عنوان از این كتاب‌ها از سال 2016 تا 2019 است.
معاون اجرایی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران یادآور شد: نكته مهمی كه باید در بخش اجرایی به آن اشاره كرد، بحث شفاف‌سازی یارانه‌ها است كه در سیاست‌های كلان وزارتخانه قرار داشت و به صورت منظم نیز در حال انجام است و50 درصد از آن انجام شده و امید داریم كه سال‌های آینده به طور كامل به نتیجه برسد.
وی افزود: همچنین در راستای سیاست‌های كلان سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران این بوده است كه تا حد امكان بن كارت‌های ارائه شده به صورت دیجیتال و هوشمند باشد و بن كارت‌های فیزیكی حذف شوند. امید داریم تا سال آینده تمامی بن كارت‌ها به صورت دیجیتال به علاقه‌مندان و دوستداران كتاب ارائه شود.

** صدور 23 روادید برای مهمانان خارجی نمایشگاه كتاب
مدیركل دفتر مجامع و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از صدور 23 روادید برای مهمانان خارجی این دوره از نمایشگاه كتاب تهران خبر داد.
علی فریدونی با اشاره به روادید صادر شده برای مهمانان خارجی این دوره از نمایشگاه كتاب تهران گفت: تاكنون كار صدور 23 روادید برای حضور مهمانان خارجی از 9 كشور انجام شده است.
وی ادامه داد: این روادیدها برای مهمانانی از كشورهای آلمان، افغانستان، ایتالیا، ایرلند، تونس، روسیه، صربستان، عراق و هندوستان صادر شده است.
فریدونی با اشاره به حضور گسترده مهمانان چینی در نمایشگاه كتاب تهران گفت: همچنین با هماهنگی‌ها انجام شده با وزارت خارجه هماهنگی‌های لازم برای حضور هیات چینی در نمایشگاه كتاب تهران انجام شده است.

**«فقیهان و انقلاب ایران» را به نمایگاه كتاب راه ندادند
نمایشگاه كتاب از همین ابتدا، محدودیت خاص خود را اعلام كرده و از ورود و ارائه كتاب «فقیهان و انقلاب ایران: یك نسل پس از آیت‌الله‌العظمی بروجردی» در شبستان جلوگیری كرد.
این كتاب نوشته سیدهادی طباطبایی است و توسط نشر كویر منتشر شده است.
«فقیهان و انقلاب ایران» هم اكنون در بازار كتاب، در دسترس مخاطبان قرار دارد. در این كتاب، نحوه‌ مواجهه یازده تن از برجسته‌ترین فقهای شیعه در مواجهه با انقلاب اسلامی ایران به تصویر كشیده شده كه محدوده‌ زمانی سال‌های 40 تا 57یعنی از زمانی كه آیت الله بروجردی دار فانی را وداع می‌گوید تا پیروزی انقلاب اسلامی را در بر می‌گیرد.
هادی طباطبایی، نویسنده كتاب با اعلام جلوگیری از ارائه كتابش در كانال تلگرام خود، از این مساله ابراز تعجب كرده است.

** دیدار نویسندگان چین با مخاطبان ایرانی در شهر كتاب مركزی
روز پنجشنبه (5 اردیبهشت‌ماه) گروهی از نویسندگان و شاعران كشور چین در شهر كتاب مركزی حضور خواهند داشت تا با مخاطبان خود از آثار منتشر شده در ایران و فرهنگ چین سخن بگویند.این برنامه در دو بخش بزرگسال و كودك طراحی شده است.
در بخش اول برنامه كه از ساعت 17 تا 18 برگزار می‌شود ژائو لی هونگ از كشور چین و از ایران شمس لنگرودی و علی اصغر محمدخانی و دكتر ابوالقاسم اسماعیل‌پور، اسطوره‌شناس و استاد دانشگاه شهید بهشتی حضور خواهند داشت. در این بخش به روخوانی و نقد و بررسی اشعار و آثار چین پرداخته می‌شود، كه همراه با پخش قطعاتی از موسیقی این كشور خواهد بود.
دربخش دوم این برنامه سه نویسنده كتاب‌های كودك و نوجوان این كشور كه آثارشان به فارسی ترجمه و منتشر شده به همراه مترجمان این آثار حضور خواهند داشت.
شائو ون شوان نویسنده كتاب «پر» با ترجمه سحر ترهنده (نامزد دریافت نشان كتاب‌سال لاكپشت پرنده، ،شه تائو نویسنده كتاب « از این سر تا آن سر رودخانه» با ترجمه مهدی حجوانی و ژائو لی هونگ با كتاب «قلعه دروغ» كه اخیرا به چاپ رسیده‌اند حضور خواهند داشت و علی اصغر سیدآبادی (نویسنده ) نیز در این برنامه حاضر و درباره این آثار به گفتگو خواهند پرداخت.
در بخش كودك كه از ساعت 19 آغاز می‌شود، كودكان می‌توانند در برنامه قصه‌گویی به همراه عروسك گردانی كه بر اساس كتاب «پر» اجرا می‌شود شركت كرده و از نزدیك با نویسنده این اثر آشنا شده و به گفتگو بپردازند.
كشور چین امسال مهمان ویژه سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران است. به همین مناسبت در شهر كتاب مركزی برنامه دیدار و گفتگو با برخی از پدیدآورندگان این كشور برگزار می‌شود. حضور در هر دو بخش این برنامه برای علاقه‌مندان آزاد است.
سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از 4 تا 14 اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.
فراهنگ ** 3009 ** 1355