۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۰
کد خبر: 83289309
۰ نفر
چراغ كم فروغ تولید در صنایع كوچك كرمان

كرمان - ایرنا - در سال رونق تولید كه توجه تمامی مردم و مسئولان به حوزه تولید متمركز شده، صنایع خرد و كوچك كرمان با انبوهی از مشكلات اعتباری، بروكراسی اداری و افزایش قیمت مواد اولیه دست و پنجه نرم می كنند كه این امر موجب بی رمقی و كم فروغی چراغ تولید در استان شده است.

به گزارش ایرنا، بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند كه بنگاه ها و صنایع خرد و متوسط زودبازده از عوامل اصلی توسعه اقتصادی در كشورهای توسعه یافته محسوب می شوند زیرا این صنایع با جذب سرمایه های راكد و خرد مردمی، كشور را به سمت افزایش تولید، اشتغالزایی و ارتقای شاخص های توسعه پایدار هدایت می كند.
به گفته فعالان اقتصادی در صصورت حمایت جدی از صنایع خرد این صنایع با كارآفرینی، ارتقای تولید، نوآوری و ایجاد فرصت های جدید شغلی موجب رشد و شكوفایی اقتصادی مناطق مختلف كشور از جمله استان كرمان می شوند.
نام گذاری شعار سال 98 توسط مقام معظم رهبری به نام رونق تولید موجب عزمی همگانی و تمركز تمامی نهادهای دولتی و بخش خصوصی به بخش تولید شده است زیرا این بخش می تواند راه حل كشور برای رهایی از فشار تحریم ها باشد.
با این وجود همچنان در استان كرمان و بیخ گوش مسئولان، صنایع خرد و كوچك در شهرك های صنعتی، در انبوهی از مشكلات خود دست و پا می زنند و تاكنون مشكلات این حوزه به صورت اساسی رفع نشده است.
برخی از صاحبان بنگاههای تولیدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از كاهش ظرفیت تولید، نداشتن نقدینگی و سرمایه در گردش در سال رونق تولید گلایه دارند و گفتند: برخی از مسئولان در نشست های مختلف از موانع تولید سخن می گویند اما در عمل و اجرا اقدامات چندانی در این زمینه انجام نمی شود.
با پیگیری بیش از یك ماه خبرنگار اقتصادی ایرنا در ارتباط به وضعیت مشكلات شهرك های صنعتی ، مسئولان شركت شهرك های صنعتی كرمان به عنوان نماینده و متولیان صنایع خرد و كوچك از هرگونه پاسخگویی و انعكاس برنامه ریزی و فعالیت های خود برای رونق تولید در این شركت ها خودداری می كنند.
**افزایش قیمت مواد اولیه تولید را كاهش داده است
مدیرعامل شركت محصولات ریختگری و فراوری ماشین آلات كشاورزی(پسته و خرما) كارا كرمان گفت: افزایش قیمت مواد اولیه به عنوان مشكل اساسی تولید، موجب افزایش نرخ محصولات تولیدی شده و میزان فروش واحدهای تولیدی و توان خرید مشتریان را كاهش داده است.
علی ابراهیمی افزود: قیمت مواد اولیه ماشین آلات پسته و خرما امسال سه تا هفت برابر سال گذشته افزایش یافته و این در حالیست كه این مواد اینك با كیفیت پایین تری عرضه می شود.
وی تصریح كرد: پیش از این مشكل اعتباری نداشتیم اما اخیراً به علت گرانی های مواد اولیه مشكلات واحدهای تولیدی افزایش یافته و توان تولیدكنندگان را كاهش داده است.
مدیرعامل شركت كارا كرمان گفت: همچنین افزایش دستمزدها در سال جدید بر تولید كارخانجات كرمان اثرات منفی می گذارد.
**نقدینگی مشكل عمومی واحدهای تولیدی كرمان است
وی اضافه كرد: برای رونق بخشی به تولید، واحدهای تولیدی كوچك و متوسط استان كرمان عموماً مشكل نقدینگی و اعتبار دارند و بانك ها برای پرداخت تسهیلات، گردش مالی و ضمانت می خواهند كه این امر برای واحدهای تولیدی مشكل ساز شده و تولید را تحت شعاع قرار داده است.
ابراهیمی افزود: خریداران ماشین آلات فراوری پسته می خواهند محصول خود را در زمان كافی به فروش برسانند و پس از آن مبلغی را پرداخت كنند و گاهی گردش مالی تولیدكنندگان ماشین آلات كشاورزی به بیش از 14 ماه می رسد و در این زمینه بی ثباتی بازار موجب آسیب به تولیدكنندگان این صنعت می شود.
**برخی دستگاه ها تابع مصوبات اجرایی نیستند
وی بیان كرد: مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی پای سخن تولیدكنندگان می نشینند اما در عمل، برخی دستگاه ها از جمله بانك ها تابع مصوبات و دستورات اجرایی نیستند.
مدیرعامل شركت كارا كرمان گفت: مسئولان صحبت های بسیاری برای رفع موانع تولید با صنایع و واحدهای تولیدی داشتند اما این مذاكرات تاكنون موجب رفع مشكلات اساسی تولید و رفع مشكل نقدینگی ما نشده است.
وی ادامه داد: بانك ها به سود تعیین شده بانك مركزی برای پرداخت تسهیلات به تولید كنندگان قانع نیستند لذا مبلغی از پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی را بلوكه می كنند كه در ظاهر اعتبارات با سود قانونی اما در واقع تسهیلات با نرخ بیشتری به دست واحدهای تولیدی می رسد.
ابراهیمی گفت: بانك های كرمان دستورات مدیریت بانك ها در سطح ملی را علت افزایش نرخ سود تسهیلات اعطایی خود اعلام می كنند.
**مالكیت معنوی كالا در كرمان وجود ندارد
وی تاكید كرد: مالكیت معنوی اختراع كالا در استان كرمان وجود ندارد و برخی دستگاه ها با استفاده از 100 نفر نیروی متخصص احداث و ثبت اختراع شدند و برخی افراد از آن كپی برداری كرده و با سود بیشتری به فروش می رسانند.
این فعال اقتصادی استان كرمان با بیان اینكه كارا كرمان شركتی دانش بنیان و عضو پارك علمی و فناوری استان است گفت: برخی دستگاه ها از صفر تا صد طی چندین سال با اختراع داخلی ساخته می شود اما در زمان فروش برخی از شركت ها آن را با كپی برداری و هزینه و كیفیت كمتری به بازار عرضه می كنند.
**مشكل عمده تولید بی ثباتی قیمت ها است
مدیرعامل شركت تعاونی بتن سازان شهر كرمان گفت: مشكل عمده این شركت بی ثباتی قیمت ها است كه نرخ ها توسط تنظیم بازار با تاخیر و در روزهای پایانی سال تعیین می شود.
محمدحسین انجم شعاع افزود: روزها زمان می برد قیمت های افزایشی را در مصالح و مواد اولیه دریافت كنیم و مسئولان باید افزایش قیمت ها را همزمان با گرانی مصالح به واحدهای تولیدی اعلام كنند.
وی ادامه داد: با روند كنونی روزها مواد اولیه توسط واحدهای تولیدی با قیمت جدید خریداری می شود اما محصولات با نرخ قدیم به فروش می رسد كه این امر به تولید آسیب می زند.
**سود تولید به صفر رسیده است
مدیرعامل شركت تعاونی بتن سازان شهر كرمان تصریح كرد: افزایش قیمت قطعات، لوازم یدكی و تعمیرات افزایش یافته و حاشیه سود 17 درصدی در سال گذشته اكنون به صفر رسیده و این شركت اكنون با ضرر فعالیت می كند.
وی با اشاره به افزایش حقوق كاركنان نسبت به سال گذشته گفت: هزینه نیروی انسانی پنج درصد قیمت تمام شده تولید است كه در این زمینه هزینه ها با وجود حاشیه سود بسیار اندك، جبران نمی شوند.
انجم شعاع با بیان اینكه واحدهای تولیدی كه به زیان دهی برسند كیفیت محصولات خود را كاهش می دهند گفت: بتن اصلی ترین و پر مصرف ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود و كاهش كیفیت این محصول از كیفیت، عمر و ایمنی ساختمان می كاهد.
وی با تاكید بر اینكه با تمامی ظرفیت، تولید نمی كنیم افزود: سال 97 نسبت به سال 93 و 94 ظرفیت تولید با توجه به مشكلات واحدهای تولیدی كاهش یافته است.
مدیرعامل شركت تعاونی بتن سازان شهر كرمان عنوان كرد: قوانین دست و پا گیر مشكلاتی برای دریافت سهمیه بندی و تامین سوخت مورد نیاز كارخانجات و واحدهای تولیدی ایجاد كرده و ثبت نام ها برای دریافت كالابرگ سوخت بسیار مشكل ساز شده است.
**برنامه ها و اقدامات دولت برای رونق تولید در كرمان
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمان نیز در پاسخ به مشكلات واحدهای تولیدی و با بیان اینكه استان كرمان یكهزار و 300 واحد صنعتی فعال كوچك، متوسط و بزرگ دارد گفت: 60 درصد واحدهای تولیدی این استان مشكل نقدینگی دارند لذا یكی از برنامه های اصلی سازمان صنعت، معدن و تجارت تامین نقدینگی این واحدها است.
امین غفاری نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: راهكار دولت در راستای رفع مشكل نقدینگی واحدهای تولیدی استان كرمان، تامین سرمایه در گردش از محل تبصره ماده 18 با نرخ 14 درصد است.
وی ادامه داد: با این اقدام مواد اولیه واحدهای تولید بدون سقف اعتبار اینك در حال تامین شدن است.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمان گفت: یارانه سود تسهیلات 6 درصد تا سقف سه میلیارد تومان به واحدهای تولیدی كه در سال 95 و 96 از محل طرح رونق تولید تسهیلات دریافت كرده اند، پرداخت می شود.
وی اظهار داشت: به واحدهای تولیدی استان كرمان(به شرط تثبیت و رونق اشتغال)، به ازای هر یك میلیارد تومان تسهیلات مبلغ 60 میلیون تومان یارانه بلاعوض پرداخت می شود.
غفاری نژاد عنوان كرد: مواد اولیه 80 واحد تولیدی استان كرمان وارداتی است لذا تامین مواد اولیه از خارج كشور را از طریق ثبت سفارش انجام می دهیم و تاكنون 700 میلیون دلار ثبت سفارش واحدهای صنعتی انجام شده و امسال این اقدام ادامه می یابد.
وی افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمان دارای 500 واحد تولیدی نیمه فعال است و اكنون در حال تلاش برای فعال شدن كامل این واحدها هستیم.
استان كرمان به عنوان بهشت معادن ایران دارای یكهزار و 300 واحد تولیدی صنعتی كوچك، متوسط و بزرگ است كه بسیاری از این واحدها اینك دارای مشكلاتی هستند كه موجب كاهش تولید آنان شده است.
گزارش : حامد سالاری
7420/ 5054