استان ها – ایرنا - سیل، تبعات و آثار آن همچنان در راس اخبار استان های مختلف كشور است چنانكه فقط در خوزستان به نقل از مدیركل راه و شهرسازی برآوردها حاكی از خسارت هفت هزار و 500 میلیاردی فقط به حوزه زیرساخت های حمل و نقل این استان است.

حال آنكه طی این مدت بیش از 240 شهر و بالغ بر 4 هزار روستا از این پدیده طبیعی متاثر شده و خسارت دیدند و مردمان آن در اوج زیبایی های بهار با رنج و درد همراه شدند.
وزیر كشور هم در آخرین اظهارات خود اعلام كرد كه خسارت سیل اخیر 35 هزار میلیارد تومان برآورد شده كه از این میزان حدود 9 هزار میلیارد تومان آن به صورت كمك بلاعوض به مردم پرداخت می شود.

**كمك بلاعوض 5 میلیون تومان دولت

پرداخت 5 میلیون تومان كمك بلاعوض از سوی دولت به خسارت دیدگان بخش كشاورزی به ازای هر هكتار به صورت پایه خبری بود كه از سوی معاون وزیرجهاد كشاورزی اعلام شد.
در این میان، مهربانی های بی ریا، كمك های بی منت مردمی و نیز خیرانی كه همه همت خود را به كار بسته اند تا از رنج مردمان آسیب دیده بكاهند خود بخشی از زیبایی های این حادثه بود كه در خبرهای ایرنا بازتاب داشت .


**هجوم ملخ ها و هشدار نسبت به خرید این حشرات مرده

اما خسارت بارش ها فقط محدود به تخریب سیلاب نبود كه هجوم ملخ ها به مراتع سبز برخی از استان ها همچون خوزستان، فارس، كرمان و مانند آن به عنوان بخشی از آثار بارش های سیل آسای اخیر است.
جالب توجه آنكه این امر ، بازار ملخ و خریداران آن را داغ كرده تا بدانجا كه مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان فارس با هشدار نسبت به خرید ملخ های مرده كه بر اثر سم پاشی ها از بین رفته اند و ناقل سموم هستند، از مردم خواست از خرید آنها خودداری كنند.

**بركات بارش های نوروزی

این بارش ها بركاتی هم داشت بویژه برای استان هایی كه 20 سال خشكسالی پی در پی را پشت سر گذاشته اند، نویدبخش ترسالی و كاهش دغدغه جدی مسئولان برای تامین آب شرب هر چند به صورت موقت و امیدواری مردم برای كوچ خشكسالی داشت.
سررریز شدن سدها در استان های شمالی و غربی كشور و جاری شدن دوباره هیرمند در سیستان و بلوچستان خشك در كنار خسارتها نوید بخش امید و رونق دوباره تولید است.
تایید خبر خروج دریاچه ارومیه از كما، تثبیت وضعیت و ورود آن به مرحله دیگری از فرآیند احیا هم خبری بود كه در نشست یكروزه'هم اندیشی سمن ها در زمینه احیای دریاچه ارومیه' اعلام شد.
خبرهای 24 ساعت گذشته استان های مختلف خود مبنی بر تقویت منابع آبی،امكان احیای كشت دیم كه در برخی استان ها طی چند سال اخیر به طور كامل از بین رفته بود و رونق كشت آبی خود بیانی دیگر از آثار مثبت این بارش هاست.


**مقصران بی مهری به هورالعظیم

اظهار نظر عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها مبنی بر اینكه بخشی از گرد وخاك استان خوزستان و پدیده ریزگردها در جنوب ایران مربوط به خشك شدن تالاب هورالعظیم در سال های گذشته است و دستگاه های اجرایی در بی مهری به هورالعظیم مقصر هستند هم خبری است كه امروز در لیست اخبار استان های ایرنا به چشم می خورد.
هور العظیم، مهمترین تالاب خاورمیانه و آسیای جنوب غربی است كه از منظر محیط زیست دارای جایگاه ویژه ای است.

**بهار زمستانی استان های شمال غرب كشور

در این میان بهار زمستانی استانهای شمال غربی از جمله آذربایجان غربی، شرقی و اردبیل، مسدود شدن راه ها و تعطیلی مدارس برخی از این مناطق و ترافیك سنگین جاده ها در این مناطق و برخی استان های شمالی به دلیل بارش ها از جمله اخبار این مدت است.


**برنامه ریزی سفر رئیس جمهوری به معنای قطعی بودن آن نیست

«مرجع رسمی اعلام برنامه های رئیس جمهوری، دفتر وی است و برنامه ریزی برای انجام یك سفر یا حضور در یك مراسم الزاما به معنای قطعی بودن زمان آن نیست» این بخشی از گفته های یك منبع آگاه به خبرنگار ایرنا در پی اعلام روابط عمومی استانداری كرمانشاه مبنی برسفر پنجشنبه رئیس جمهوری به این استان است.
البته قرار است رئیس جمهوری به زودی به استان های كرمانشاه و كردستان سفر كند اما زمان سفر هنوز مشخص نیست.

**معاون استاندار خوزستان استعفا نداده است

در پی شایعاتی در مورد استعفای معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان از سمت خود ، وی طی مصاحبه ای اعلام كرد : شایعه ای كه در این خصوص در فضای مجازی منتشر شده عاری از حقیقت است و استعفا نداده ام.
وی كه از حدود دو سال قبل از دانشگاه به استانداری مامور شده است گفت : بنا به نیاز دانشگاه به حضورم در این دانشگاه تا كنون با ادامه ماموریتم به استانداری موافقت نشده است اما با توجه به نیاز استانداری تمدید ماموریتم از سوی استاندار و مسئولان دانشگاه در حال پیگیری است.

** دانش آموزان و چربی خون

از خبرهای سیل و بارش های اخیر كه خارج شویم، مطلب اعلامی از سوی قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مبنی بر اینكه 25 درصد دانش آموزان كشور چربی خون دارند خود جالب توجه است و به قول او باید سبك زندگی این افراد از مقطع ابتدایی و در مدارس اصلاح شود.

**ارتقای سطح همكاری های دو كشور ایران و پاكستان

در حوزه سیاسی و خارجی هم ادای احترام نخست وزیر پاكستان به مقام شامخ بنیانگذار كبیر انقلاب در ادامه سفر به جمهوری اسلامی ایران در صدر اخبار بود او كه سفرش را با زیارت بارگاه منور رضوی آغاز كرد و همانجا اعلام كرد: اسلام آباد قصد دارد روابط خود با تهران را به سطح عالی برساند كه این اظهارات می تواند نویدی برای ارتقای سطح همكاری های دو كشور باشد.

** ناوگروه صلح و دوستی ایران

اعزام نهمین ناوگروه صلح و دوستی ایران به كشورهای حاشیه خزر با هدف تحكیم روابط و ابلاغ پیام صلح و دوستی با مقصد قزاقستان هم طی دیروز اعلام شد.
پیش بینی می شود این سفر به مدت هشت روز و با اقامت سه روزه ناوگروه در كشور قزاقستان به طول بیانجامد.


*نقش تاثیرگذار دانشگاهیان در طرح آمایش آموزش عالی

در خبری فرهنگی نیز وزیر علوم،تحقیقات و فناوری گفت : طرح آمایش آموزش عالی بدون مشورت دانشگاهیان به ویژه روسای موسسه های آموزش عالی، تدوین و نهایی نخواهد شد و فعلا پیش نویس آن تهیه شده است.
در خبر دیگر نیز معاون وزیر علوم با اشاره به آمار 52 درصدی دانش آموختگان تحصیلات تكمیلی شاغل دارای سابقه بیمه ای گفت كه مراكز آموزشی ما باید در جذب فارغ‌التحصیلان در مناطق و رشته‌های مختلف بازنگری كنند.

*طلبه های همدان باید دو برابر خوزستان مطالعه كنند

در همایش طلایه داران تبلیغ در همدان حجت الاسلام قرائتی گفت كه مبلغان فرهنگی در دانشگاه ها باید 2 برابر دانشجویان مطالعه داشته باشند.
وی با اشاره به اینكه كسی كه در آب و هوای خنك زندگی می كند باید بیشتر مطالعه كند، عنوان كرده كه طلبه های همدان به دلیل آب و هوای مناسب در تابستان باید دو برابر خوزستان مطالعه كنند.

**رسانه ها فقط به دستگاه های دیگر سرویس می دهند
اما معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در سفر روز گذشته ( دوشنبه) خود به اهواز موضوع جالب توجهی را در حوزه رسانه ای مطرح و عنوان كرد : بخشی از مشكل اصلی ما رسانه ها، خودمان هستیم چرا كه خود را مطرح نكرده، تخصص خود را واكاوی نمی‌كنیم و فقط به دستگاه های دیگر سرویس می دهیم.


** قطعی گاز 90 جایگاه سی ان جی مازندران
این خبر نیز روز گذشته از سوی مدیر عامل شركت گاز مازندران اعلام و علت آن هم پارگی خط لوله گاز 30 اینچ رشت و دستورالعمل شركت ملی گاز ایران به منظور تامین گاز مشتركان خانگی استان گیلان عنوان شده است.
*******
این مطالب گزیده ای از اخبار 24 ساعت گذشته ایرنا در حوزه استان هاست و قرار است از این پس هر روز از سوی گروه اخبار استان ها در قالب بسته خبری ساعت 16منتشر شود.

1906/1042