توافق بر سر افزایش سهم دارویی ایران در بازار عراق

بغداد – ایرنا - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی جمهوری اسلامی ایران و وزیر تجارت عراق روز سه شنبه با افزایش سهم دارویی ایران در بازار عراق در سنوات آینده به اتفاق نظر رسیدند.

به گزارش ایرنا، «سعید نمكی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كشورمان بعد از ظهر امروز سه شنبه در دیدار «محمد هاشم عبدالمجید» وزیر تجارت عراق در حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با اشاره به سهم ناچیز دارویی ایران در عراق بر افزایش این سهم دارویی در سنوات اندك آینده توافق كردند.
براساس آمارها، كل رقم تبادلات تجاری بین دو كشور در سال گذشته 8 میلیارد دلار بوده كه سهم دارویی ایران از این رقم تنها 15 میلیون دلار بوده كه این سهم به اعتقاد دو وزیر ایرانی و عراقی، ناچیز بوده است.
سعید نمكی در این دیدار خاطرنشان ساخت كه یكصد كارخانه داروسازی در كشور جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر 97 درصد نیاز دارویی كشور را در داخل تامین می كنند.
به گفته وی، در صورت آمادگی طرف عراقی، ایران آماده ایجاد شركت ها و سرمایه گذاری مشترك در زمینه تولید دارو در داخل عراق و یا حتی در ایران هستند.
محمد هاشم عبدالمجید وزیر تجارت عراق نیز در این دیدار تاكید كرد كه اولویت عراق در حال حاضر تامین نیازهای داوریی از طریق كشورهای همجوار خصوصا جمهوری اسلامی ایران است.
سعید نمكی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی ایران در راس هیاتی بعد از ظهر دوشنبه به دعوت همتای عراقی اش وارد بغداد شد.
وزیر بهداشت در روز نخست سفر خود علاوه بر دیدار با 'علاء الدین علوان' همتای عراقی خود دیدار و گفت و گو كرد و همچنین هیات های دو كشور در خصوص بندهای تفاهم نامه های جدید بحث و مذاكره كردند.
«ذبیح نیك فر لیالستانی» نماینده مردم لاهیجان و سیاهكل و عضو كمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و «رحیم ساكی» مدیركل دفتر بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از جمله شخصیت هایی هستند كه وزیر بهداشت ایران را در این سفر سه روزه همراهی می كنند.
خاورم *2*353*380*