۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
کد خبر 83289261
۰ نفر
وزیر پیشین كشاورزی: باید بیمه بخش كشاورزی اجباری شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان اقتصادی كوثر و وزیر پیشین جهاد كشاورزی گفت: بخش كشاورزی كشور به بیمه اجباری نیازمند است تا خسارت كمتری متوجه فعالان این بخش شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدرضا اسكندری» عصر سه شنبه در نشست خبری كه در سازمان اقتصادی كوثر برگزار شد، افزود: به دلیل مشكلات در زمینه پرداخت صحیح و بوقت خسارت ها، كشاورزان از بیمه بخش كشاورزی استقبال نمی كنند و شمار اندكی از آنان بیمه دارند.
وی اجرای قانون بهره وری كشاورزی را در زمینه افزایش ضریب بیمه كشاورزی موثر دانست و ادامه داد: قانون بیمه محصولات كشاورزی نیازمند بازنگری و اصلاح جدی است تا همه كشاورزان از مزایای آن بهره مند شوند.

** پیشنهاد تامین نهاده های كشاورزی به جای پرداخت نقدی به كشاورزان سیلزده
مدیرعامل سازمان اقتصادی كوثر درباره سیل اخیر گفت: ما با سدسازی مخالف نیستیم اما این اقدام به تنهایی امنیت اراضی پایین دست را تامین نمی كند.
وی تصریح كرد: اگر در سال‌های گذشته عملیات آبخیزداری و آبخوانداری تعطیل نمی شد و در بالا دست سدها عملیاتی می شد، حتی با چهار تا پنج برابر بارش های اخیر نیز خسارت نمی دیدیم.
به گفته وی، با وجود محدودیت منابع مالی باید اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در اولویت برنامه های كشور باشد.
وی پیشنهاد كرد برای رونق تولید به جای پرداخت نقدی به كشاورزان خسارت دیده از سیل، نهاده های مربوط به كشت هایی مانند ذرت در اختیار آنان قرار گیرد.
«امسال پیش بینی می شد نزدیك ۱۶ میلیون تن گندم تولید شود اما به دلیل وقوع سیل این میزان حدود ۲.۵ میلیون تن كاهش یافته است».
وی ادامه داد: در صورتی كه برای گندم مناطق سردسیر اتفاقی رخ ندهد، گندم مورد نیاز از محل تولید داخل تامین می شود.

** راه های كاهش واردات محصولات كشاورزی
مدیرعامل سازمان اقتصادی كوثر یادآوری كرد: سالیانه تا ۱۵ میلیون دلار صرف واردات محصولات كشاورزی می شود كه اگر برای تامین نیاز داخلی از اراضی آیش و كشت دوم بهره ببریم از خروج ارز جلوگیری می شود.
وی ادامه داد: تحقیقات نشان می دهد در یك برنامه سه تا چهار ساله با افزایش كشت دانه های روغنی واردات روغن خام كاهش می یابد؛ زیرا واردات ۱۰ هزار تن بذر دانه های روغنی به مراتب آسان تر از واردات چند میلیون تن روغن خام است.
اسكندری كه در سال‌های گذشته مدافع ادغام بخش بازرگانی با وزارت جهاد كشاورزی و قانون انتزاع بود، گفت: مشكل در بحث عرضه نهاده های دامی و گوشت قرمز به نظارت ضعیف وزارت جهاد كشاورزی برمی گردد.

** ضرورت بازنگری در نژاد مرغ
مدیرعامل سازمان اقتصادی كوثر گفت: دانش فنی بخش كشاورزی در زمینه های مختلف به روز شده اما وارد عرصه نشده است.
وی افزود: ایران در بخش زراعی ۲۰ درصد، باغبانی ۵۰ درصد و دام و طیور ۱۰۰ درصد از دنیا عقب افتاده است؛ به طوری كه در بخش دام و طیور حتی یك لاین (نژاد) خاص كشور نداریم.
اسكندری مرغ آرین را «نژاد از رده خارج شده هلند» دانست كه مناسب تولید نیست اما نژاد مرغ راس به دلیل كیفیت بالا، تا ۲۰ سال آینده رقیبی نخواهد داشت.
وی اضافه كرد: در سال‌های اخیر مكاتباتی با وزارت جهاد كشاورزی برای احیای لاین مرغ آرین داشتیم كه تاكنون پاسخی دریافت نكرده ایم.

** لزوم نظارت بر توزیع نهاده های دامی و گوشت
مدیرعامل سازمان اقتصادی كوثر دلیل كمبود گوشت قرمز را شمار كم واحدهای دام صنعتی سبك و محدود بودن واحدهای دام صنعتی سنگین دانست و گفت: در صورت صنعتی شدن و افزایش یافتن این واحدها به طور حتم معضل گوشت قرمز حل می شود.
وی افزود: باید در این عرصه برنامه جدی برای اصلاح ژنتیكی دام و طیور داشته باشیم؛ زیرا اكنون در مورد گوسفند و بز زایش های سه قلو داریم كه به افزایش تولید كمك می كند.
به گفته وی، باید با اصلاح ژنتیكی و خلوص نژاد بتوانیم دام و طیور ویژه كشور را داشته باشیم.
وی ادامه داد: كشور ما دارای ظرفیت های بالای تولید همچون پرورش شتر در كشور است.
به گزارش ایرنا، سازمان اقتصادی كوثر وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال 1359 تاسیس شد و اكنون با داشتن 36 شركت، در زمینه دامداری و كشاورزی تا صنایع الكترونیك و زمینه‌های مالی فعال است.

اقتصام*9186*9132*1961*