۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۳
کد خبر: 83289255
۰ نفر
روانشناسان شهرداري تهران به مناطق سيل زده اعزام مي شوند

تهران-ايرنا-مديركل سلامت شهرداري تهران با بيان اينكه مددكاران اجتماعي، روانشناسان، مشاوران و تسهيل گران اجتماعي به مناطق سيل زده جنوب كشور به زودي اعزام مي شوند گفت: دوره هاي آموزشي حمايت هاي رواني و اجتماعي در بلايا ويژه اين افراد آغاز شد.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا از معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران، زينب نصيري اظهار داشت: با توجه به سيل‌زدگي بسياري از استان هاي كشور و تعيين استان تهران به عنوان معين دشت آزادگان استان خوزستان، شهرداري تهران نيز وارد عمل شد.
وي گفت: در حوزه اجتماعي فرهنگي نيز براي ارائه حمايت هاي اجتماعي و رواني به هموطنان سيل زده و كمك به بازتواني و توانمندسازي آنان براي بازگشت به زندگي طبيعي، قرار است تيم هاي تخصصي مددكاران اجتماعي، روانشناسان، مشاوران و تسهيل گران اجتماعي به منطقه اعزام شوند.
نصيري افزود: در اين راستا كارگاه آموزشي يكروزه «حمايت هاي رواني و اجتماعي در بلايا ويژه مددكاران اجتماعي شهرداري تهران» در پرديس سلامت منطقه 11 برگزار شد.
مديركل سلامت شهرداري تهران با اشاره به اهداف كوتاه مدت و بلندمدت اين برنامه اظهارداشت: عليرغم بروز سوانح و بلاياي طبيعي در كشور به نظر مي رسد مداخله و ورود افراد متخصص براي ارائه خدمات رواني و اجتماعي طي سال هاي گذشته توام با آزمون و خطا بوده و نيازهاي آموزشي اين افراد به صورت سيستماتيك پاسخ داده نشده است.
وي گفت: مداخلات اجتماعي و رواني در شرايط بحران نيازمند تجهيز متخصصين اين حوزه به دانش و تخصص مرتبط با ورود به بلايا و شناخت وضعيت منطقه اي درگير اين مسئله است.
نصيري افزود: با توجه به ظرفيت علمي و تعاملي اداره كل سلامت شهرداري تهران با دانشگاه ها و انجمن هاي علمي و تخصصي به نظر مي رسد مهمترين اقدام، توانمندسازي افراد داوطلب متخصص براي اعزام به مناطق درگير مسئله است.
مديركل سلامت شهرداري تهران، تشكيل تيم تخصصي و حرفه اي به واسطه تعامل و آموزش مستمر شركت‌كنندگان در اين كارگاه را هدف بلندمدت عنوان كرد كه از اين پس در هنگام مواجهه با بلايا و حوادث در تهران يا ساير شهرها بتوان از اين تيم به صورت حرفه اي بهره گرفت.
وي افزود: مستندسازي و تجربه‌نگاري در اجرا نيز از ديگر ضروريات است كه از همه شركت كنندگان درخواست شد تا تجارب و برداشت هاي خود را هنگام حضور در منطقه يادداشت كنند و براي استفاده در اختيار ديگران قرار دهند.
به گفته نصيري، اولين كارگاه براي مددكاران اجتماعي حوزه معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران برگزار شد و قرار است دوره ديگري براي روانشناسان و مشاوران برگزار شود.
مديركل سلامت شهرداري تهران با اشاره به سرفصل هاي آموزشي در بخش اول كارگاه اظهارداشت: مقدمه‌اي در ارتباط با مديريت بحران؛ اطلاعات مورد نياز براي مديريت بحران (شناخت علمي، شناخت قوانين و مقررات، شناخت ساختار، شناخت منابع اجتماعي)؛ تعريف مفاهيم (بحران، مداخله در بحران، قرباني، فاجعه از ديدگاه جامعه شناختي، حمايت اجتماعي، مداخلات رواني و اجتماعي در حوادث و بلايا) مهمترين موضوع هاي مطروح شده در كارگاه آموزشي بود.
وي، مداخلات رواني-اجتماعي (تعريف، انواع، اهميت، اهداف، براي چه كساني؟ درچه زماني؟ )؛ اصول رفتارهاي حمايتي در شرايط بحران؛ هرم مداخلات رواني- اجتماعي چند لايه‌اي پس از حوادث و بلايا، خودمراقبتي در بلايا؛ مشكلات امدادگران و ويژگي هاي PTSD (اختلال استرسي پس از حادثه) را از ديگر موضوع هاي مطرح شده در اين كارگاه آموزشي عنوان كرد.
نصيري افزود: در بخش دوم نيز شركت كنندگان به گروه هاي پنج نفري تقسيم شدند و به بحث و تبادل نظر در خصوص نكات اساسي براي ارائه خدمات مددكاري اجتماعي، نوع خدمات اجتماعي به گروه هايي همچون زنان؛ سالمندان؛ كودكان؛ افراد داراي معلوليت؛ معتادان؛ افراد داراي بيماريهاي خاص در شرايط بحران و شرح وظايف و انتظاراتي براي مددكاران اجتماعي در بحران پرداختند.
مديركل سلامت شهرداري تهران اظهارداشت: بر اساس جمع بندي نظرات، مهارت هاي مورد نياز براي مددكاران اجتماعي شامل مهارت ارزيابي (وضعيت، فرد، منطقه، نيازها، مشكلات)؛ مهارت هاي ارتباطي؛ مهارت دفاع و رهبري، مهارت حل مسئله؛ تفكر انتقادي؛ مداخله و مشاوره؛ مستندات و تشكيل پرونده؛ مهارت هاي سازماني برشمرده شد.
نصيري گفت: با توجه به مستمربودن برگزاري اين دوره ها، افراد متخصص داوطلب مداخله در بحران مي توانند از طريق ارتباط با اداره كل سلامت شهرداري تهران در اين دوره ها شركت كنند.
به گزارش ايرنا، به دنبال بارش هاي شديد از روزهاي پاياني سال گذشته در برخي مناطق كشور سيل برخي استان ها از جمله خوزستان، لرستان و گلستان را درگير كرده است.
تهرام/7245//6139