زنگنه: صفر كردن صادرات نفت ایران، رویای بی تعبیر است

تهران- ایرنا- وزیر نفت گفت: امروز صنعت نفت در نوك پیكان جنگ تجاوزگرایانه اقتصادی آمریكا قرار دارد اما رویای به صفر رساندن صادرات نفت ایران هرگز محق نمی شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بیژن زنگنه كه امروز (سه شنبه) برای پاسخ به سوال نماینده ایذه و باغملك به مجلس شورای اسلامی رفته بود، ادامه داد: وضعیت عرضه و تقاضای نفت در شرایط فعلی شكننده است و بیانیه های آمریكا و هم پیمانان آن، نگرانی آنها نسبت به واكنش بازار را نشان می دهد.
وی بازار نفت را غیر قابل پیش بینی دانست و افزود: نمی توان اطمینان داشت كه به اندازه نیاز نفت تولید می شود؛ زیرا برخی كشورهای منطقه ظرفیت تولید خود را بیشتر از میزان واقعی اعلام می كنند.
زنگنه گفت: آمریكا و هم پیمانان منطقه ای آن، از نفت به عنوان سلاح سیاسی استفاده می كنند اما منتظر باشند كه دود این تصمیم به چشم خودشان برود.
وی ادامه داد: همه با همراهی و همدلی باید وقت بیشتری برای عبور از این شرایط و همفكری برای گذار داشته باشیم تا جریان امور به سوی بهبود حركت كند.

** رشد 2.2 برابری تولید گاز از پارس جنوبی
وزیر نفت در پاسخ به سوال نماینده ایذه و باغملك درباره سیاست های گازی كشور، گازرسانی روستایی و تاثیر در بازار گاز دنیا افزود: بنده معتقدم این سال ها بخش گاز درخشان ترین عملكرد را در صنعت نفت داشت؛ به گونه ای كه متوسط تولید گاز كشور در سال 91، 620 میلیون متر مكعب بود كه این عدد در سال 97 به 850 میلیون متر مكعب در روز رسید كه رشد 30 درصدی را نشان می دهد.
وی به تولید گاز از میدان مشترك پارس جنوبی اشاره كرد و گفت: میانگین تولید ایران از پارس جنوبی در سال 91 روزانه 240 میلیون متر مكعب بود كه این رقم در سال 97 به 532 میلیون متر مكعب در روز رسید و 2.2 برابر شد تا ایران بتواند به طور كامل سهم خود را از این میدان برداشت كند.
به گفته زنگنه، پوشش شبكه گاز در روستاها در سال 92، شامل 54 درصد جمعیت روستایی می شد كه این عدد در سال 97 به 94 درصد رسید.

** اولویت با جلوگیری از خام فروشی است
وزیر نفت اولویت بخش گاز را جلوگیری از خام فروشی و جایگزینی حداكثری گاز به جای سایر سوخت ها عنوان كرد و ادامه داد: بازار ایران بخشی از بازارهای جهانی است و اگر گاز به صورت خام صادر می شد، وزارت نفت را به خام فروشی متهم می كردید.
زنگنه افزود: اكنون در بخش حمل و نقل 20 میلیون مترمكعب گاز به جای بنزین مصرف می شود و با گازرسانی روستایی در مصرف گاز مایع، نفت سفید و سایر سوخت های مایع صرفه جویی زیادی شد كه می تواند به عنوان خوراك پتروشیمی ها استفاده شود.
وی اولویت های بعدی را تزریق گاز برای افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی، تامین خوراك و سوخت صنایع مختلف مانند پتروشیمی و فولاد، توسعه صادرات به وسیله خط لوله به كشورهای همسایه و صدور آن به صورت ال ان جی و ال پی جی به مقاصد دیگر اعلام كرد.
وی یادآوری كرد: اگر سیاست درست نبود عبور از زمستان به سختی انجام می شد. حتی در مواجهه با سیل نیز شبكه گاز مساله جدی نداشت و قطعی ها ظرف چند ساعت اصلاح می شد.

** وضع صادرات گاز به همسایگان
زنگنه سهم گاز طبیعی در سبد سوخت كشور را 70 درصد عنوان كرد و گفت: ایران بعد از آمریكا و روسیه، سومین كشور تولید كننده گاز در جهان است و نیروگاه ها و پتروشیمی ها بدون محدودیت كار می كنند.
زنگنه افزود: اكنون قرارداد گاز با تركیه با همه ظرفیت در حال اجراست. با عراق نیز 2 قرارداد صادرات گاز به ارزش 60 میلیون متر مكعب در روز داریم.
به گفته وزیر نفت، یك قرارداد صادرات گاز با ارمنستان و جمهوری آذربایجان نیز اجرایی شده است اما پاكستان به دلیل فشارهای سیاسی آمریكا و كشورهای منطقه قرارداد خود را اجرایی نمی كنند.
وی گفت: قرارداد صادرات گاز به عمان نیز در جریان است اما برای احداث خط لوله فقط 2 شركت در دنیا وجود دارند كه به دلیل تحریم ها، امكان اجرای آن نیست.
زنگنه به قرارداد گاز با تركمنستان نیز اشاره كرد و افزود: تركمنستان در تلاش بود با فشار بر ایران، قیمت گاز را افزایش دهد اما ما زیر بار این فشار نرفتیم و این موضوع اكنون در مرحله داوری است.

** با 280 نماینده مجلس رفیق بازی كرده ام
زنگنه در مورد اتهام نماینده ایذه و باغملك درباره رفیق بازی در مورد گازرسانی گفت: من اگر رفیق بازی كرده باشم با 280 نماینده مجلس رفیق بازی كرده ام.
وی یادآوری كرد: اكنون وضعیت گازرسانی روستایی در همه كشور مطلوب بوده و بجز سه استان كرمان، كرمانشاه و خراسان جنوبی پوشش شبكه گاز مطلوب گزارش شده است.
وزیر نفت درباره روند داوری كرسنت نیز گفت: این پرونده تاكنون چند بار به مرحله صدور حكم رسیده اما به دلایلی از دستور كار خارج شده است.
پس از توضیحات وزیر نفت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام كردند كه از پاسخ وی قانع شدند.

اقتصام*4018*1961*